Kush jemi ne ?

Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Kush jemi ne ?

Mesazh  Leedo's prej 24.06.11 0:01

Do doja te di mendimet e juaja gjere e gjate:
Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jete?!
avatar
Leedo's

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  ILIRA prej 24.06.11 9:01

Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve,dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jet?!\

1- ka dy variante: rastesisht ose qellimisht per ne, por shume pak njerez e kane gjetur qellimin e kesaj ekzistence.
2- nga informacione fetare dhe shkencore mendohet se ka pase disa civilizime te tjera para nesh te cilat jane zhdukur, i fundit para nesh ka ndodhur nga permbytja, ndersa rradhen e ka " fundi me zjarr"
3- Ndoshta do te kete te "mbijetuar" por nuk ma ha mendja " te rastesishem"
4- Ndonjehere ne lidhje me jashtetokesoret mendoj se jane shkalla me e "evoluar" nga njerezit pra ne nuk jemi hallka e fundit e evolucionit.
Se kush do te pergjigjet per veprimet tona perseri ka dy variante e para do te jemi ne qe do te japim llogari dhe tjetra nuk do te kete fare kerkese llogarie, gjithcka varet sesi njeriu e percepton jeten.
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  nitty prej 24.06.11 13:03

Leedo's shkruajti:Do doja te di mendimet e juaja gjere e gjate:
Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jete?!

Nuk e di cilit religjion i përketë,por unë ta jap një shpjegim sipas një teorie islame të cilës i kam shtuar edhe unë diçka.

Pse ekziston bota dhe ne?

Bota dhe ne ekzistojm për arsye të shumë faktorëve të ndryshëm të cilët kanë ndikuar në krijimin e tokës dhe të jetës.Thuhet në Kur'an që toka është krijuar për 6 ditë,shumë besimtarë Islam e shohin si të tillë pra 6 ditë (144 orë),kurse Shkencëtarët thonë që të krijohet toka dhe jeta në tokë duhet shumë vite (gjë që kanë të drejtë).

Por unë mendoj që krijimi i Tokës dhe Jetës në Kur'an janë paraqitur shumë shkurt,ku aty shkruan 6 ditë unë mendoj që aty zoti e ka pasur fjalën për 6 dekada ose erëra (të cilat zgjatin miliona vite).Pra Kur'ani ka pasur të drejtë,vetëm se për ta kuptuar atë duhet një llogjike më e thelluar.

Por Jeta si është krijuar,prap mendoj që Shkencëtarët kanë të drejtë kur thonë nga dielli,mikroorganizmiat etj...,por të njejtën gjë e thotë edhe Kur'ani,i cili thotë që njeriu është krijuar nga balta dhe një pikë ujë,e njejta është sepse balta përmban mikroorganizma,dhe uji i cili përmban elemente të rëndësishme H,O.

Kush ka ekzistuar para nesh?

Fillimisht-Jeta supozohet se ka lindur në erën Arkeozoike (8600-1600 milionë vjet),pastaj në erën Proteozoike (1600-600 milionë vjet),këtu në këtë erë është arritur niveli i qelizave dhe në fillim u shfaqën disa forma të thjeshta primitive si bakteret,algat,porotzoarët etj,kurse më vonë organizmat shumëqelizore.

Në erën Paleozoike (600-500 milionë vjet),është ndërlikuar edhe organizmi i pakurrizorëve.Në periudhën silurike (425-405 milionë vjet),toka filloi të banohej nga bimët dhe kafshët,ku të parët ishin psilofitët dhe këmbënyjetuarit,ndërsa nga korditët u shfaqën peshqit pa nofull e me korace.

Pra para nesh kanë ekzistuar në fillim organizma primitv dhe të thjesht,ku me kalimin e miliona viteve janë krijuar organizma më të ndërlikuar derisa kanë ardhur deri te krijimi i njeriut.

Kush do te ekzistoj pas nesh?

Mendoj që pas nesh do të ekzistojn njerëzit më të modernizuar,më shabllon,teknika do të hyjë çdo kund dhe mendoj që njerëzit do tu mungojë kjo kohë në të cilën jemi ne.

Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve,dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jet?!

Nuk mund të them me gojë plotë që jashtokësorët ekzistojn,por edhe nëse ekzistojn nuk mendoj që do të kenë ndikim në ne,nëse nuk e kanë bërë deri tash nuk do ta bëjën kurrë.
nitty
nitty

72


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  ILIRA prej 24.06.11 14:18

Kendveshtrim interesant Nitty...

megjithate kjo puna e diteve te krijimit dhe ererave nuk me duket bindese per aresye : Mbasi zoti mbaroi pune me krijimin diten e fundit e beri pushim pra te shtunen, dhe ne 10 urdheresat e Moisiut njera prej tyre eshte " Nderoni te shtunen"...???
Nejse vazhdojme cili eshte qellimi i ketij krijimi, une vetem nje kam gjetur " Rrituni dhe shumohuni" dhe mendoj qe e kemi bere mjaft mire kete "qellim"
ILIRA
ILIRA

137


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 26.06.11 23:54

Leedo's shkruajti:Do doja te di mendimet e juaja gjere e gjate:
Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jete?!
Pse ekziston bota dhe ne?
bota dhe ne ekziston sepse eshte fryti i punes se zotit . kjo bote kaq e bukur ,njerezit qenie kaq inteligjente dhe fantastike ,jemi te gjitha fryt i punes se krijuesit tone zotit ,i cili na krijoi sipas shembelltyres se tij .edhe vete zoti kur na krijoi nuk besoj se e mendonte qe do ishim qenie kaq inteligjente ,e mire dhe e drejte por edhe te ligj dhe mekatare.ekziston faleminderit zotit ,ky ishte vullneti i tij ,na fali jeten dhe token ku jetojme pa asnje fare interesi pos miresise ,drejtesise ,te cilat jane ligje univerale.
Kush ka ekzistuar para nesh?
ne toke askush , ne univers nuk e di ,por pyetja jote eshte vetem per token se kjo eshte bota jone te cilen e konceptojme dhe e njohim.
Kush do te ekzistoj pas nesh?
do te ekzistojme ne ,perseri
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve,dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jet?
besoj ,besoj po aq sa ne ekzistencen e dinosaurve, ne dhe vetem ne do te pergjigjemi per mekatet tona ne kete jete tokesore ,atje lart behet ligji
maqomaqo3
maqomaqo3

96


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Cimi Elezi prej 27.06.11 1:16

maqomaqo3 shkruajti:edhe vete zoti kur na krijoi nuk besoj se e mendonte qe do ishim qenie kaq inteligjente
Mos vall po thua qe jemi me inteligjent se vet zoti??????????????????????
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Hello

Mesazh  vanina cela prej 29.06.11 18:04

Ne jemi qenje njerezore dhe kemilindur te barabart ne kete bote mizore,na kan lindur 2 qenje te tjera njerezore qe ne qenjet njerozore i quajm burre e grua.Mami dhe babi.Ne na ka krijuar nje superfuqi e mbinatyrshme ,kjo superfuqi e ka emrin Zot,Perendi,Zot,Elohim ,Jehova,Doi Got, Gad etj.I plotfuqishmi krijoj qejit,galaktiken ,token ,njerun.Dhe ne bejm setyren e evulucionit,kemi ardhur ketu ne tok per tu provuar,ja kaq di une Bye te gjithve!
vanina cela
vanina cela

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Monark prej 30.06.11 11:22

Pse ekziston bota dhe ne?

Pse-ja te con ne nje rrug pa kthim prapa.prandaj nuk I dihet pse ekzistojm , di qe lindim ne nje bote sa reale aq edhe virtual. Sot shkenca nuk merret me te tilla gjera te cilat kerkojn ti japin nje domethenie jetes ,ajo merret me aspektet individualedhe ato sociale ,.Kete nje njeri e ka krahasur me nje anije dhe nje drejtues –qe anija te shkoj ne det duhet te ket nje qellim , nje destinacion , nje direk qe ti japi drejyim anijes nje vendmberritje …ky besoj se eshte nje krahasim I bukur.

Kush ka ekzistuar para nesh?
Meqe ne jemi qenie me intelekt pak a shum te lart dhe qenie sociale-ndoshta ndonje krijes me inteligjente se sa ne dhe me e fort se sa ne meqe un besoj te krijimi them qe ajo krijes inteligjente na ka krijuar te lir dhe pak a shum me te njejtat karakteristika si ajo.

Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve,dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jet?!

Un me fjalen jashtokesor nuk kuptoj dicka si UFO-t me disqet ne qiell, por engjejt te mir dh te keq .Per veprimet tona ketu ne jet pergjigjemi ne vet dhe I zgjidhim gjerat si dim vet.Per boten tjeter nuk e di kush do ten a gjykoj ndergjegjja jon apo dikush tjeter .Por megjithate besoj se dikujt do ti japim llogari per veprimet tona…
Monark
Monark

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.07.11 1:24

cimi elezi shkruajti:Mos vall po thua qe jemi me inteligjent se vet zoti??????????????????????
o cimi ne kure nuk jemi me inteligjente se ai ,pavaresisht se mund te kemi fuqi dhe e nergji te medha ne shpirtin tone ,ne nuk dime ti zoterojme ato ,zoti e krijoi njeriun sipas shembelltyres se tij .eshte nje si pune barcalete per kte gje qe thua ti:-- kur macja filloi te stervite tigrin ,pra ti mesoje atij gjithcka reth jetes,gjahut etj ,pasi e sterviti mir e mire ,tigri i tha maces:A mi mesove te gjitha ,cka me duhet qe te mbijetoj ,dhe te mbrohem ? PO i tha macja . Atehere ske cme duhesh me i tha tigri ,une tashme do te ha edhe ty ,dhe hop ju hodh maces ,por macja menjehere reagoi duke hipur ne nje peme ,dhe tigri mbeti poshte i habitur nga kjo gje .Pse sma mesove kete i tha maces ,sepse mesuesi gjithmone do te mbetet me lart se nxenesi ,ndoshta nje dite nxenesi kerkon te te sfidoje ,si ti qe deshe te me haje ,por gjithmone mesuesi ruan ate qe verteton dhe dallon nxenesin ,nga mesuesi
maqomaqo3
maqomaqo3

96


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  nert prej 10.07.11 14:12

Leedo's shkruajti:Do doja te di mendimet e juaja gjere e gjate:
Pse ekziston bota dhe ne?
Kush ka ekzistuar para nesh?
Kush do te ekzistoj pas nesh?
Besoni ne ekzistimin e jashtetokesoreve dhe kush do te pergjigjet per veprimet tona ne jete?!


Bota (Toka) egziston pasi shtrhet ne nje zone dhe ne nje largesi nga dielli qe e ben te pershtashme jetesen ne te, ka forcen e gravitetit e cila ben qe te kete nje shtresezim te atmosferes, ku ne siprefaqen e tokes eshte perqendruar O2 duke qene dhe gazi me i rende. Ne kete menyre eshte bere e mundur jetesa ne te e qenieve qe thithin O2
Cdo gje ne Toke iu pergjigjet ligjeve te fizikes, kimise, biologjise, te cilat tashme duhet i dime te gjithe.
Eshte shume e lehte per ne njerezit te mbyllim syte dhe te mendojme se Toka u krijua nga dikush me i fuqishem se ne.


A mund te me thoni valle pse nuk ka jete ne planete te tjere si Platoni, Aferdita ???

Ne egzistojne pasi u krijuan te gjitha kushtet e nevoshme ne toke per te filluar jeten per te patur aminoacidet, qelizat primitive te cilat me kalimin e dekadave evoluan nga faktore te ndryshme.

A keni menduar valle se te gjithe keta elemente radioaktive te cilat jane te pranishme ne ambient, te gjitha impaktet natyrore do te bejne qe dhe ne njerezit e sotem sic e njohim veten tone do te evulojme. Besoj se te gjithe ju i keni pare ne youtube te gjitha ato filmime nper njerez me dy koka, me 4 krahe, me dy trup


2. Kush ka jetuar para nesh??? Mendoj se te paret tane, foramat e para te jetes,
askushi...

3, Kush do te egzistoje para nesh ??? Ose ne ose forma te tjera te tonat te cilat mund te kene evoluar ( sdua te mendoj per fundin e botes, dhe te jetes ne toka deri ne diten qe mund ta shoh ka patur shume alarme false per kete)

4. A besoj per pranine e jashtokesoreve ( ne e ke fjalen per UFO -t ) pse jo, po dhe pse po. Jam me shume skeptike ne besimin e tyre per vet faktin e videove ne youtube qe kam pare te cilat me duken montazhe sidomos kjo e fundit per qe eshte kapur ne stuhine e eres ne Arizona. Besoj se ne galaktike duhet te kete jete, jo vetem Toka i ka te gjitha kushtet per jete. Ne flas per jete e kam fjalen dhe per mikroorganizma jo domosdosherisht qenie njerezore si ne.

5, Kush pergjigjet per mekatet tona. Ne dhe vetem ne vjen nje dite dhe denohesh per te keqijat qe ke bere , pasi ato te kthehen mbrapsht, Nuk e kam fjalen per nje drejtesi hyjnore, por tokesore,nert
nert

63


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Nikolaos prej 10.07.11 16:36

Bravo Nert, jam plotesisht dakort me ty! Tek mendimet e tua duhet te marrin shembull te gjithe dhe jo te hamendesojne kot.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Odin prej 10.07.11 23:47

nert shkruajti:

A mund te me thoni valle pse nuk ka jete ne planete te tjere si Platoni, Aferdita ???


Kush te tha qe jeta nuk ekziston ne keto planete, ekziston por ne vibracione (frekuenca) tjera.
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Cimi Elezi prej 11.07.11 0:04

hokus-pokus shkruajti:

Kush te tha qe jeta nuk ekziston ne keto planete, ekziston por ne vibracione (frekuenca) tjera.
Gjer me sot shkenca se ka vertetuar akoma.Jan vetem hipoteza.
Cimi Elezi
Cimi Elezi

108


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  nert prej 11.07.11 19:16

hokus-pokus shkruajti:
Kush te tha qe jeta nuk ekziston ne keto planete, ekziston por ne vibracione (frekuenca) tjera.

Me thuaj ti disa lloje te jetes, por me sa di une nuk eshte provuar se ka jete ne keto planete, nuk po e them ne te shkuaren se mund te kete patur, ate se perjashtoj dot por tani di se ska jete
nert
nert

63


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Jetmira prej 03.01.14 16:26

TI JE SHUMË MË SHUMË SE SA QË TI MENDON SE JE...! (pjesa e parë)Pse e krijojmë ne gjithmonë të njëjtin realitet? Pse kemi gjithmonë të njëjtat marrëdhënie? Pse marrim gjithmonë të njëjtën punë? Pse e krijojmë gjithmonë të njëjtin realitet në këtë oqean të pafund të mundësive të pakufizuara? A nuk është për tu habitur se si ne kemi opsione dhe mundësi, të cilat ekzistojnë, por për të cilat ne nuk jemi të vetëdijshëm? A është e mundur që ne jemi mësuar të besojmë se ne nuk mundë ta kontrollojmë jetën dhe mënyrën se si ne jetojmë?
kush - Kush jemi ne ? Kuantaz
Në fillim ishte vetëm Asgjëja, përplot mundësi të pakufizuara, njëra prej të cilave je edhe Ti.A e ke shikuar ndonjëherë vetën me sytë e atij njeriu, nga i cili ti je bërë? A e ke vëzhguar vetën ndonjëherë me sytë e Vëzhguesit ultimativ?

Kush jemi ne? Prej nga vijmë? Për ç`arsye jemi ne këtu dhe ku do të shkojmë më pas?

Për ç`arsye jemi ne këtu? Kjo është pyetja ultimative. Ç`është Realiteti?

Atë çfarë unë më parë e konsideroja si jo reale, më shfaqet tani në njëfarë mënyre më reale se sa ajo që unë e konsideroja reale e që tani më duket joreale. Sa më shumë që merremi me fizikën kuantike aq më misterioze dhe e çuditshme bëhet ajo. Thënë shkurt, fizika kuantike është fizika e mundësive të pakufizuara.

Këto pyetje flasin rreth asaj se si ne e përjetojmë boten dhe nëse ka ndonjë dallim në mes të asaj bote që ne e jetojmë dhe natyrës sonë të vërtetë.

A keni menduar ndonjëherë se prej çka përbëhen mendimet?

Ne shohim sot në përditshmërinë tonë shumë fenomene te cilat na bëjnë me dije se ne jetojmë në një epokë ku nuk kemi shumë njohuri për forcën e mendimeve. Materializmi modern ua grabit njerëzve domosdoshmërinë e ndjenjës së përgjegjësisë. Gjithashtu edhe religjioni e bënë shpesh të njëjtën gjë. Nëse fillojmë ta marrim seriozisht mekaniken kuantike, ajo na ngarkon të gjithëve me ndjenjën e përgjegjësisë. Ajo na thotë: Po, bota është një vend jashtëzakonisht i madh me përplot fshehtësi. Mekanizmi nuk është përgjigja, megjithatë unë s´do ta tregoj përgjigjen se ti je tanimë mjaft i pjekur për të vendosur vet.

A është secili nga ne një fshehtësi? A është secili nga ne misterioz? Sigurisht se Po.

Këto pyetje kuptimthella ia mundësojnë njeriut që të përjetoj mundësi tjera ne ketë botë. Ato na e sjellin një fllad te freskët dhe na e bëjnë jetën më të këndshme.
E vërteta ne jetë nuk është të kemi njohuri, por të jemi të vetëdijshëm për fshehtësitë dhe ligjet e natyrës.Nëse ne mundemi të depërtojmë mjaft thellë në ligjet e natyrë, atëherë do të kemi mundësi që një ditë ta njohim inteligjencën e Zotit. (Një histori e shkurtër për kohën - Stephen Hawking).Pse e krijojmë ne gjithmonë të njëjtin realitet? Pse kemi gjithmonë të njëjtat marrëdhënie? Pse marrim gjithmonë të njëjtën punë? Pse e krijojmë gjithmonë të njëjtin realitet në këtë oqean të pafund të mundësive të pakufizuara? A nuk është për tu habitur se si ne kemi opsione dhe mundësi, të cilat ekzistojnë, por për të cilat ne nuk jemi të vetëdijshëm? A është e mundur që ne jemi mësuar të besojmë se ne nuk mundë ta kontrollojmë jetën dhe mënyrën se si ne jetojmë?

Ne jemi të stërvitur të besojmë që bota e jashtme është më reale se sa bota jonë e brendshme. Megjithatë ky model i ri shkencorë i quajtur “Fizika Kuantike” na e tregon të kundërtën. Ajo çfarë është në NE i prodhon ngjarjet e jashtme ne botën tonë.

Filozofët e vjetër kanë thënë: „Nëse unë e godas një shkëmb dhe e lëndoj këmbën time, kjo është reale“. Megjithatë ky është vetëm një përjetim dhe është real vetëm në perceptimin e personit që ka bërë përjetimin.

Eksperimentet shkencore kanë treguar se nëse e lidhim trurin e njeriut me PET-skaner (Positronen-Emissions-Tomographie - mjet elektronik që përdoret në medicinën nukleare për të fotografuar pjesët e brendshme të trupit) e posaçëm dhe kërkojmë nga personi ta shikoj ndonjë objekt të caktuar, atëherë shihen pjesë të ndryshme të trurit të cilat janë ndriçuar. Pastaj është detyruar personi t’i mbyll sytë dhe ta parafytyroj objektin e njëjtë, por me sy të mbyllur, dhe është vërtetuar se të njëjtat pjesë të trurit janë ndriçuar. Pastaj shtrohej pyetja: Kush është ai që sheh? A sheh truri apo janë sytë ata që shohin? Dhe çka është realiteti? A është realitet ajo që ne e shohim me trurin tonë, apo ajo që ne e shohim me sytë tanë?
kush - Kush jemi ne ? Kuanta
E vërteta është që truri nuk mund ta bëjë dallimin në mes gjërave që ne i shohim përreth nesh dhe gjërave nga kujtesa apo e kaluara, sepse, gjatë të dy proceseve ndizen të njëjtat neurone.

Truri ynë i përpunon 400 miliard Bits-informacione për një sekondë, por ne jemi te vetëdijshëm vetëm për 2000 prej tyre. Dhe kjo kufizohet ne hapësirën përreth trupit tonë dhe kohës.

Sytë janë vetëm objektiv. Pjesa e prapme e trurit është ajo që sheh. Ajo quhet “Korteksi Optik”. Për shembull një kamerë mund të shoh shumë më shumë përreth nesh se sa ne që mendojmë se ekziston, sepse kamera nuk vë asnjë paragjykim. A është pra e mundur që sytë tanë dhe kamerat të shohin më shumë se sa që truri ynë vetëdijshëm mund të prodhoj? Truri ynë është ashtu i lidhur dhe i konstruktuar që ne të shohim vetëm atë për të cilën ne besojmë se ekziston.

Ja një shembull i një historie të vërtetë e cila ndodhi ne ishujt Karibik kur Kolombo lundronte me anije mbi det. Kur Kolombo mbërriti në Karibik, nuk ishte asnjëri nga banoren e ishujve Karibik ne gjendje ti shoh anijet. Ata nuk mund t’i shihnin ato, sepse nuk kishin parë kurrë me parë diçka te këtij lloji. Ata thjesht nuk mund t’i shihnin.

Arsyeja pse ata nuk mund ti shihnin anijet ishte, sepse ata ne trurin e tyre nuk kishin dijeni dhe asnjë përvojë që anijet ekzistojnë. Ata shihnin vetëm valë mbi det, por jo anijet. Njëri nga banoret filloj të mendoj rreth kësaj se çfarë ka ndikuar që valët janë ngritur. Ai dilte çdo dit dhe e vështronte këtë dukuri. Pas një kohe ai filloj t’i shihte anijet dhe u tregoj të gjithëve se atje mbi det ekzistojnë anijet. Pasi që të gjithë kishin besim në të, filluan që edhe ata t’i shohin.

Ne e krijojmë realitetin. Ne jemi makina që e krijojmë realitetin. Ne perceptojmë diçka, vetëm atëherë kur ajo reflektohet në pasqyrën e trurit tonë. Truri ynë nuk mund ta bëjë dallimin në mes ngjarjeve që ndodhin brenda nesh dhe atyre që ndodhin jashtë nesh. Nuk ekziston asgjë jashtë e cila është e pavarur nga ajo çka ndodh brenda.

Materia nuk është ajo, çka ne kohë të gjatë mendonim se është. Pjesa më e madhe e Universit është e zbrazët. Ne e paramendojmë hapësirën si diçka e zbrazët ndërsa materien si diçka masive, por në të vërtetë materia nuk është asgjë, nuk përmban asnjë substancë. Më e sigurta çka ne për materien mund të themi është se ajo është e zbrazët si një mendim. Ajo është një grumbull informacionesh te koncentruara. Gjërat nuk përbëhen nga më shumë gjëra tjera, por nga mendimet, konceptet dhe informacionet. (Dr. Joe Dispenca, D.C. Doctor of the Chiropractic Medicine – Life University. Autor of “Theater of the Mind: A Preview of the Working Brain”)Në vend që të mendojmë se gjërat janë gjëra, jemi mësuar të mendojmë se gjithçka rreth nesh është një gjë që ekziston pa dëshirën dhe zgjidhjen time. Këtë lloj mendimi duhet thjeshtë ta çrrënjosim. Në vend të kësaj duhet ta pranojmë se vetë bota materiale rreth nesh, karriget, tavolinat, radio etj. nuk janë asgjë tjetër përveç se lëvizje te mundshme te vetëdijes. Dhe unë bëjë çdo moment një zgjedhje nga këto lëvizje në mënyrë që t’i manifestoj përjetimet e mia të vërteta. Kështu duhet të mendojmë edhe pse është mjaft e vështir, sepse ne besojmë se bota e jashtme ekziston si e pavarur nga përjetimet tona. Megjithatë ajo nuk ekziston e pavarur nga përjetimet tona. Fizika kuantike e ka sqaruar këtë shumë qartë. Atomet nuk janë gjëra, por tendencë. Në vend që të mendojmë në gjëra ne duhet të mendojmë në mundësit. Të gjitha këto janë mundësit e vetëdijes.

Fizika kuantike llogarit vetëm mundësit, por nëse ne e pranojmë këtë atëherë shtrohet pyetja: Kush apo çka është ai që vendos brenda këtyre mundësive për të sjell në të vërtetë përjetimet? Këtu e shohim se vetëdija është ajo që duhet patjetër të marrë pjesë. Vëzhguesi nuk mund të injorohet për asnjë çast.

Nga perspektiva e fizikes kuantike ne e dimë se çfarë bënë Vëzhguesi. Megjithatë ne nuk e dimë se kush apo çka është Vëzhguesi në të vërtetë. Edhe pse shkencëtarët janë munduar të gjejnë një përgjigje rreth kësaj, ata nuk ia kanë dal dot. Ata nuk kanë mundur të gjejnë askund atë qe ne e quajmë Vëzhgues, as në pjesët me delikate të trurit, por ne të gjithë e kemi përjetuar të qenurit Vëzhgues, i cili e vëzhgon botën e jashtme.
\Kush është Vëzhguesi?Sipas modelit tim të mendimit, Vëzhguesi është inteligjenca në makinë. Është vetëdija që e fut motorin në lëvizje dhe e vëzhgon hapësirën. (William Tiller, Ph.D. Proffesor of the Material Science and Engineering, Stanford University.)Në Washington, në kryeqytetin e vrasjeve në botë u zhvillua një eksperiment në verën e vitit 1993. 4000 vullnetarë u mblodhën së bashku që të meditojnë një kohë të gjatë brenda ditës. Para se të fillonte eksperimenti u tha, se nga një grup kaq e madhe mund të vije deri tek zbritja e kriminalitetit gjatë verës 1993 deri ne 25 %, sipas të dhënave të FBI-së. Shefi i FBI-së tha në një intervistë në televizion, se për ta zbritur numrin e vrasjeve në Washington deri ne 25 % duhet një rrugë shumë e gjatë dhe e vështirë. Megjithatë në fund u bë edhe ai vet pjesë e kësaj grupe, sepse të dhënat treguan saktësisht një zbritje të kriminalitetit deri në 25 %.

Shtrohej pyetja: A ka njeriu ndikim në realitetin të cilin ne e shohim? Sigurisht se PO. Secili nga ne ndikon në realitetin që ne e shohim. Ne të gjithë së bashku jemi krijues të këtij realiteti. Mendimet dhe qëllimet tona janë forca kryesore që i vë në lëvizje të gjitha. Është konstatuar shkencërisht se mendimet tona kanë një ndikim jashtëzakonisht të madh te uji. Siç e dimë ne, trupi ynë përbëhet rreth 90% nga uji. E nëse mendimet kanë një ndikim të madh te uji, atëherë çfarë mund të bëjnë ato në trupin tonë? Mendimet janë ato që e ndryshojnë trupin tonë.
Jetmira
Jetmira

409


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  syri i art prej 15.01.14 16:02

Ne as nuk vijm me deshiren ton ne ket bot,as nuk shkojm...te gjith te tjerat mvaren nga ne,se si do ta shfrytezojm,a do te jetojm apo do te zvarritemi ne jet...ne jemi pjes e tersis,tersia esht ne ne...ne ket jet vijm per te evoluar e ngritur,shpirterisht deri ne realizim...
syri i art
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

100


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Arb prej 17.01.14 3:36

Cfar do qe thuhet per kete teme s’ka baze. Sepse vdekja eshte ajo qe i gelltit te gjitha teorite e thena . Mirpo a mund qe vdekja te jete perfundimi i cdo gjeje, a mund qe kjo qenije njerezore e krijuar ne menyren me te bukur e rrethuar me krijimin perfekt te gjithe ambijentit perfshire dhe universin e pa fundem te jete krijuar vetem per te vdekur? Cili nga ne do te ndertonte nje gje ne menyren ma te mire te mundeshme (qe ai din) dhe pastaj ta shkaterroj? Nese nuk do te kishte nje qellim, askush nuk do ndertonte dicka.

Pra ne u krijuam nga Krijuesi per te vetmin qellim, qe ta adhurojme Ate si te Vetem e te Pa-shoq . i Vetmi adhurimi ndaj Krijuesit eshte qe i –shpeton vdekjes-, bashk me mos adhurimin. Mu ketu eshte esenca e jetes, cili do adhuroj Krijuesin (perfshir dhe ndalimin nga e keqja dhe nxitja ne te mire ) dhe mos adhurimin e Krijuesit ( lejimi ne te keqe dhe ndalimi ne te mire). E gjitha kjo do pasoj me nje Fature cmimin e te ciles do ta paguajm pasi te kemi vdekur.
Arb
Arb

36


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Kush jemi ne ? Empty Re: Kush jemi ne ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi