EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si te largohet frika?

Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Si te largohet frika?

Mesazh  Xhemajl prej 07.10.10 12:50

Si te largohet frika?

Frika është pengese ne realizimin e shume qellimeve ne jeten e perditshme, kerkoj nga ju ndonje këshillë per te ndihmuar qe ta largosh friken nga qellimet, dhe te kthesh besimin ne vete .
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Luli prej 08.10.10 1:00

99% te frikave nuk jane tonat...por te tjereve..qe na i kane “mbjell” ne qelizat tona..

Eshte fakt i studiuar, perjetuar dhe i vertete.

Keshtu qe sa here te heziton apo “ke frike” mendo dhe ndije se ate emocion qe te vjen dhe nuk te takon ty. Dergoje ate frike mbrapa prej nga e ke marre. Ndoshta tingellon pak çuditshem por fakti eshte se te gjitha qelizat tona jane te programuara ne nivele te ndryshme dhe koha te ndryshme te zhvillimit tone njerezor. Ketu mund te flasim edhe per gjenetikë edhe kuantfizikë, po edhe spiritualitet.

Keshtu qe nese nuk ke punuar me vetveten mjaft dhe ke qene non stop i “bombarduar” apo rrethuar nga njerezit qe kane frike dhe dhembje non stop atehere edhe ti do te jesh sikur ata.

Menyra si te largohesh nga ai qendrim eshte te jesh i veteidjshme se kjo frike nuk te takon ty. Mendo se frika ka udhetuar gjenerate mbas gjenerate, qelize mbas qelize…ketu flasim per nje perspektive te thelle univerzale dhe gjithenjerezore…frike kolektive!…

Frika sjell konflikte, semundje, dhunime, luftera, keqperdorime edhe degjenerime te ndryshme te popullesise. Ne ate vend ku ka shume konflikte te niveleve te ndryshme dhe ku nuk ka paqe aty ka frike.

Frika nuk eshte semundje po eshte simptom i josigurise. Frika MUND ta sjell semundjen!
Friken mund ta zhdukim kur te kemi dituri dhe vetedije te larte. Frika largohet atehere kur jemi te kycur me fuqine Univerzale, te ashtuquajtur Zot.

Ti besosh Zotit nuk mjafton!

Ne ate moment kur ke paqe ne trup, shpirt, mendje dhe nuk gjykon, rrahe, genjen, dhunon, mbyt, ti ne ate moment je i kycur. Ti je i lidhur edhe atehere kur je konstant ne qendrim te gezimit dhe lumturise. KONSTANT! Edhe nese je i pikelluar nga ndonje rast tragjike qendrimi yt eshte dashuria dhe gezimi!Personat e kycur me fuqine e gjithe fuqive, nuk dyshojne, xhelozojne apo jane ne depresion konstant.

Ne qe jemi te kycur ne e ndijme te ashtuquajtur pozitivitet, gezim, falenderim, dashuri per cdo qenie te gjalle dhe jo te gjalle ne toke dhe jashte toke. Ndijme falendeerim edhe per mollen, dardhen, rrushin, perimet, ujin, ajrin, lulet drunjet, malet, qiellin, diellin henen dhe yjet. Nuk kemi frike nga maca, qeni, kali, lopa.

Ne qe jemi te lidhur me Zotin ne kenaqemi me mrekullite e femijve. Nuk i cvleresojme femijet por i vleresojme dhe respektojme kreativitetin dhe dashurine e tyre te paster. Femiju nuk ka frike nga e panjohura, sepse femiu eshte ende i lidhur me FUQINË! Ne procesin e rritjes dhe “edukimit” femijut i “mbjellet” frika..dhe pastaj rritet zhvillon famijle. E keshtu em radhe vazhdon jeta..

Cka eshte me e mira eshte se trupi, mendja dhe shpirti yne eshte non stop i kycur por ate kanal e kemi te bllokuar nga frika. Kur ta pastrojme “harddiskun” apo “kompjuterin” prej krejt virusave dhe e riprogramojme ate me programe te fresketa dhe me qendrime te dashurise atehere mund te rikycemi me fuqine.

Le te sjellim vetedijen te frika, dhe te konstatojme se kjo frike nuk eshte e jona, por eshte e mbjellur nga te tjeret, dhe kur e ndiejme kete fakt ne krejt trupin brenda dhe jashte atehere ajo do te mposhtet.
Luli
Luli

"Duhet bredhur shumë në errësirë derisa të preket drita"

861


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Fikrro prej 10.10.10 12:05

Me pak fjale nese dikush ka frike p.sh. te dale naten ne terr ose ka frike nga erresira e menyra me e mire per ta kaluar ate frike eshte qe ta beje po ate qe ka frike pra te dal vetem ne terr...edhe pse ka lloje te ndryshme te frikes une e ceka vetem njeren.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Xhemajl prej 10.10.10 18:28

Falemnderit Per spjegimin Luli,

Fikrro mendova per friken psh kam disa shok qe luajn football dhe ata kan deshir te madhe te luajn po kur luajn ne fush ata frikesohen se do humbasin dhe nga ajo frik ata ne loj Humbasin nuk din as te luajn.
Mendova per kete lloj te frikes se si ta mboshtim.
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Fikrro prej 10.10.10 18:41

Po e thashe qe ka shum lloje te ndryshme te frikave e ajo qe po thua ti nuk quhet frike por mosvetebesim,e kur te mungon vetebesimi atehere nuk mund te arrish asgje...duhet te keni besim ne veten tuaj.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Xhemajl prej 10.10.10 18:52

Ke te drejt Fikrro.
Di ti ndonje keshill per te pasur besim ne vete?
Xhemajl
Xhemajl

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Fikrro prej 10.10.10 18:56

Vetebesimin e ndjell ti dhe puna juaj nese keni bere pune te madhe qe ne kete rast i bie trajnim te mjaftueshem dhe jeni sforcuar atehere vetebesimin vie vetvetiu,por nese ndodh qe edhe keni bere trajnimin e mjaftueshem dhe prap u mungon vetebesimi atehere krijo ne veten tende vetebesimin ose fiksoje ne koke se do fitosh e di qe cdo gje qe e krijon ne tru behet realitet te kujtohet metoda e autosugjestionit.

Te pershendes
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Odin prej 06.11.10 17:58

PUSHTIMI I FRIKËS

Prej mijëvjeçarësh të pallogaritur, njerëzit në Tokë i janë të nënshtruar një dredhie plotësisht djallëzore për të shkatërruar shpirtrat e tyre dhe për të nënshtruar vullnetin e tyre për t’u ngritur në Dritë, për t’i detyruar për t’u shërbyer shpirtrave me prirje drejt errësirës nga sfera të tjera, të cilët e kanë zënë veten në një pus të errët amnezie shpirtërore lidhur me atë se nga vijnë dhe thjesht kush janë.

Kjo situatë, që nuk është unike për këtë planetë, meqë prek një gamë të madhe të këtij universi, po shkallëzohet tani, sepse gjithnjë e më shumë Dritë po derdhet nga dimensionet më të larta në realitetin tonë fizik për të ndihmuar shpirtrat e panumërt që para amshimeve dolën vullnetarë për t’u zhytur në matricën e ndërlikuar iluzioni në të cilën jetojmë, për të ndihmuar të lehtësohen vuajtjet e shpirtrave të rënë dhe për të udhëhequr sa më shumë prapë në Dritë.

Plani i Zotit për shpengimin e të gjithë fëmijëve të Tij të humbur zbatohet me kujdes falë mbështetjes së legjioneve qeniesh nga sferat engjëllore si dhe nga të gjitha sferat më të ulëta të ekzistencës, për t'u mundësuar të gjitha shpirtrave që janë tani të gatshëm dhe të vullnetshëm, të vendosin të ngriten gradualisht prapë në Dritën e Pranisë Omniversale Krijuese.

Në këtë gjendje kritike të kontinuumit të pakufi hapësinor-kohor-dimensional, pyetemi se a dëshirojmë të kërkojmë prapë trashëgiminë tonë të shenjtë si fëmijë dhe fragmente të krishtëruara të Njërit Burim të Gjithçkaje, apo a preferojmë të vazhdojmë procesin tonë të ngadaltë të pjekjes dhe udhëtimin tonë zhvillimor në sfera fizike ku kushtet e jetesës të zgjedhura nga ne, që kemi përjetuar për kohë që s’mbahen mend, do të vazhdojnë për një cikël tjetër shumë të gjatë përvojash mësimi të shtyra nga karma, derisa të shfaqet në ndonjë të ardhme të largët një mundësi tjetër për ngritje në sfera ekzistence gjithmonë e më të përmirësuara shpirtërisht.

Duke menduar për zgjedhjen që na ofrohet në vitet mbetëse dhe me ritëm gjithnjë e më të shpejtë para Zhvendosjes së Madhe Dimensionale [rreth datës 21.12.2012; do të informoheni më shumë], ka një mësim jetësor të cilin duhet ende ta zotërojmë krejtësisht për të plotësuar kushtet e nevojshme për të hyrë në dimensionin vijues.

Kapja e frikës, që për një kohë aq të gjatë ka penguar që të arrijmë fuqitë tona krijuese të pakufi të Dashurisë dhe Dritës, duhet të tretet përherë, dhe të gjitha mbresat e mbetura psiqike nga përjetime të kaluara të dhembshme duhet të shërohemi aq mirë sa mundemi.

Për të arritur shtyrjen frymëzuese vibracionale që është e nevojshme për të ngritur metaforikisht mbi shtrirjen e brithave të frikës, që na sulmojnë nga sfera më e ulët e ekzistencës, ku gjenden shpirtrat e zënë në kurthin e errësirës, kemi vetëm një mjet në dispozicion: Dashuri.

Duke realizuar natyrën tonë të vërtetë të pavdekshme, të shenjtë, duke pranuar derdhjen e rrymave të Dashurisë, që rrezatojnë nëpër shpirtrat tanë të përbashkuar në një bashkim global mendjesh, zemrash dhe vullnetesh, dhe duke pranuar për të mbajtur në shenjtëroren tonë më të thellë Gralin e shenjtë të Njësisë sonë të përbashkët me Gjithçka Që Është, do të lëshojmë të gjitha kapjet e mbetura të pretendimeve të gabuara të kësaj sfere fizike për atë që gjoja jemi, bashkë hapim dyert e Dritës rrezatuese, që ndjek drejt udhës ngritëse prapë te Njëri Burim, dhe duke vepruar kështu, pushtojmë të gjitha frikat e mbetura dhe udhëheqim rrugën lart, kështu që shumë të tjerë mund të ndjekin në gjurmët tanë spiritualë, për të Mirën më të Lartë të të Gjithëve … si Një.

Jean Houdon
Odin
Odin

513


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Frika

Mesazh  gramshii prej 13.11.10 9:43

Cdo njeri ka frike; varet, ku ndodhet njeriu ( vendi) , me ke je (nga kush apo nga cfare perballet) ne cfare kohe ndodhesh (momenti).
Duhet te kesh vetkontroll mbi friken e castit e te mos ta humbesh toruan, ti kerkosh vetes nje zgjidhje te shpejt e te sakte p.sh kur ke frike nqa erresira e nates mbeshtetu te zoti, nje shembull tjeter, dikush te ka zene prit por ti s`e din .Ketu vetem vetkontrolli i vetes /harroje friken/ dhe kerkimi i nje zgjigjje te shpejte te shpeton (sigurisht edhe mbeshtetja ne zot te mos e harrojme )
Ndersa per frike se cfare do te vij me pas ke kohe te mendosh sa te duash ok.........

gramshii
gramshii

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Jetmira prej 21.08.15 14:31

Cdokush ka frike nga dikush,nga dicka apo qoft e nga besimi ne supersticione apo ne magji.Frika largohet duke besuar ne vetvete un jam i/e gushimshme, jam i/e afte ta bej kte skam nevoj tkem frik ose tjem frikacak :p :p
Jetmira
Jetmira

409


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si te largohet frika? Empty Re: Si te largohet frika?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi