EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Astronomi

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 01.02.11 14:37

Eris

zeze - Astronomi - Faqe 2 Eris

Eris u zbulua nga Mike Brown, Chad Trujillo, dhe David Rabinowitz ne 2005, nga imazhet e kapura ne Toke ne 2003.

Zbulimi u njoftua me 29 korrik, 2005, te njejten dite, si Makemake dhe dy dite pas Haumea. Ekipi kerkues kishte qene sistematikisht ne skanim per organet e jashtme te medha te Sistemit Diellor per disa vjet, dhe kishte qene i perfshire ne zbulimin e disa objekteve tjera te medha, duke perfshire 50.000 Quaoar, 90482 Orcus, dhe 90377 Sedna.
Verejtjet rutine jane marre nga ekipi me 21 tetor, 2003, duke perdorur teleskopin 1200 mm Samuel Oschin reflektuar ne malin Palomar ne Kaliforni, por imazhi i Eris nuk u zbulua ne ate pike per shkak te levizjes shume te ngadalte neper qiell.

Vezhgimet jane kryer pastaj, per te bere nje percaktim paraprak te orbites se saj, e cila lejoi distancen e saj per t'u vleresuar. Ekipi kishte planifikuar per te vonuar njoftimin rreth zbulimit deri ne vezhgimet e metejshme. Haumea, u njoftua nga nje ekip tjeter ne Spanje. Ne tetor 2005 u zbulua se Eris kishte nje hene, te quajtur me vone Dysnomia. Vezhgimet e orbites se Dysnomia lejuan shkencetaret te percaktonin masen e Eris, te cilit ne qershor te vitit 2007 ata llogariten te jete (1,66 , 0,02) kg × 1022, 27%, me e madhe se Plutoni.

Eris eshte me e madhe se Plutoni. Llogjikisht Eris duhej te ishte nje planet ose Plutoni duhej te riklasifikohej.Elton Balla
Angli Oxford 2010

Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 02.02.11 13:34

Kometat

zeze - Astronomi - Faqe 2 Komet01

Ndryshe nga objektet e tjera te vogla ne sistemin diellor, kometat kane qene te njohura qe nga lashtesia. Rekordet per kometen Halley jane qe ne epoken, 240 BC-para-Krishtit. I famshmi Bayeux sixhade, i cili pershkroi Pushtimin Norman te Anglise ne 1066, pershkroi edhe nje shfaqje te Kometes Halley.

Qe nga 1995, jane kataloguar perafersisht 878 kometa, madhesite, distancat dhe orbitat e tyre. Nga keto, 184 jane kometa periodike, disa nga pjesa tjeter jane pa dyshim periodike, por orbitat e tyre nuk kane qene te percaktuara me saktesi te mjaftueshme.

Kometa jane quajtur ndonjehere snowballs=Top i Akullt. Ato jane nje perzierje e akujve me uje, gazeve te ngrira, dhe pluhuri. Kjo i ben ato shume interesante si mostra, qe ne historine e hershme te Sistemit Diellor.

Kur ato jane afer Diellit dhe aktive, kometat kane disa pjese te dallueshme.
Kometat jane te perbera me:

Berthama: relativisht te forta dhe te qendrueshme, kryesisht akull dhe gaz me nje sasi te vogel te pluhurit dhe trupat e ngurte te tjera
Koma: re te dendura te ujit, dioksidit karbonit dhe gazet te tjera nga berthama
Re Hidrogjeni: miliona km ne diameter
Pluhuri Bishtit: deri ne 10 milion km i gjate i perbere nga pluhur tymi me grimca te shtyra jashte berthames

Kometat jane te padukshme perveç rasteve kur ata jane afer Diellit. Shumica e tyre kane orbita shume te çuditshme pertej orbites se Plutonit, keto shihen dhe pastaj zhduken per mijevjeçare. Vetem kometat si prsh Kometa Halley etj qendrojne brenda orbites se Plutonit per nje pjese te rendesishme te kohes.

Deri tani kometa me e famshme eshte Kometa Halley por SL 9 ishte nje hit i vertet per nje jave ne veren e vitit [B]1994/B] per astronomet.

Dushi Meteoreve=MeteorShower ndodhin kur Toka kalon ne orbiten e nje komete. Dushi Meteoreve ndodh çdo vit ne mes 9 gusht dhe 13 kur e Toka kalon ne orbiten e kometes Swift-Tuttle.

Shume prej tyre jane zbuluar se pari nga astronomet amatore. Kometat zakonisht jane te dukshme vetem ne agim apo muzg.Elton Balla
Angli Oxford 2010

Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 03.02.11 12:36

Asteroidët

zeze - Astronomi - Faqe 2 Asteroidet

Ne 1 janar 1801, Giuseppe Piazzi zbuloi nje objekt, te cilin ai mendoi se ishte nje komete e re. Por pas orbites se saj ishte e qarte, se kjo nuk ishte nje komete, por me shume si nje planet i vogel. Piazzi Ia vuri emrin Ceres, sipas perendeshes siçiliane te grurit. Tre objekte te tjera te vogla u zbuluan ne vitet e ardheshme (Pallas, Vesta, dhe Juno). Nga fundi i shekullit te 19 jane zbuluar disa qindra te tilla.

Disa qindra mijera asteroide jane zbuluar dhe dhene emertimet e perkohshme. Mijera te tjere jane zbuluar çdo vit. Jane pa dyshim me qindra e mijera, qe jane shume te vogjel per t'u pare nga Toka. Ka 26 asteroide te njohur, te medhenj rreth 200 km ne diameter. Por ne dime shume pak per ata te vogjelit, ka ndoshta ne menyre te konsiderueshme me shume se 1 milion asteroide ne varg 1 km.

Asteroidet Ida 243 dhe Gaspra 951 jane fotografuar nga anija Galileo duke shkuar gjate rruges tek Jupiteri.

Asteroid me i madh deri tani eshte Ceres. Ajo eshte 974 km ne diameter dhe permban rreth 25% te mases se gjithe asteroideve te kombinuar. Asteroidete tjere te medhenj jane Pallas, Vesta dhe Hygiea te cilat jane midis 400 dhe 525 km ne diameter. Te gjithe asteroidet tjere te njohur jane me pak se 340 km ne diameter.

Ka disa debate per sa i perket klasifikimit te asteroideve, kometave dhe henave. Ka shume satelite planetare qe ndoshta jane kapur si asteroide.

Asteroidet jane klasifikuar ne nje numer te tipeve te ndryshem (perberjen e tyre kimike) dhe terrenin:

Tipi-C: perfshin me shume se 75% e asteroideve te njohur: jashtezakonisht te erret me terren 0,03; te ngjashme me meteoret karbonike, perafersisht te njejten perberje kimike si hidrogjen, helium dhe dhe perberje tjera.
Tipi-S: relativisht 17% te ndritshem: terren 0,10 -. 22; nikel-metalik, te perzier me hekur.
Tipi-M: te shndritshem me terren 0,10 -. 18.

Theksojme: Ka edhe shume lloje te tjera te asteroideve

Per shkak te paragjykimeve te perfshira nga vezhgimet, perqindjet e mesiperme mund te mos jene perfaqesues te shperndarjes se vertete te asteroideve. Ka pak te dhena ne lidhje me densitetin e asteroideve.

Asteroidet jane kategorizuar edhe nga vendodhja e tyre ne Sistemin Diellor:

Brezi-Asteroideve: gjendet midis Marsit dhe Jupiterit; te ndara ne nengrupe: Hungarias, floras, Phocaea, Koronis, Eos, Themis, Cybeles dhe Hildas (te cilat jane emeruar pas brezit asteroideve ne grup).
Asteroidetet Prane Tokes: objektet qe jane me afer me Token ne orbiten e tyre.
Trojanet: ndodhen prane pikave te Lagranzhit (60 grade perpara dhe pas Jupiterit ne orbiten e tij). Tashme jane disa qindra asteroide te tille te njohur.

Ndermjet perqendrimeve kryesore te asteroideve ne brezin kryesor jane relativisht te rajoneve te njohura si boshlleqet Kirkwood. Nje objekt ne orbite te tille ka shume gjasa te jete e pershpejtuar nga Jupiteri ne nje orbite te ndryshme.
Ka edhe disa asteroide te percaktuar si Centaurs ne sistemin e jashtem Diellor. Perberja e ketyre objekteve eshte ndoshta me shume si ajo e kometave apo objekteve te Brezit Kuiper se sa ajo e asteroideve te zakonshem. Ne veçanti, Chiron eshte klasifikuar tashme si nje komete.

Vesta 4 eshte studiuar kohet e fundit me HST = Teleskopi ne Hapesire. Kjo eshte nje asteroid veçanerisht interesant dhe duket te kete qene i diferencuar ne shtresa si planetet Tokesore. Kjo nenkupton nje burim te brendshem te ngrohjes, e cila eshte e pamjaftueshme per shkrirjen e nje objekti te tille.

Edhe pse ata nuk jane te dukshme me sy, asteroidet jane shume te dukshem me dylbi apo nje teleskop te vogel.Elton Balla
Angli Oxford 2010

Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 03.02.11 12:38

Sistemi i ri i sapogjetur quhet Kepler 11

zeze - Astronomi - Faqe 2 Solarsolar

Eshte zbuluar nje sistem i ri diellor me Gjashte Planete,dhe eshte rreth 2.000 vjet drite larg.

Planetet jane 2 deri ne 13 here me te medhej ne masse se sa Toka jone. Pese nga keto planete kane nje orbit me te afert me yllin e tyre se sa ajo e Merkurit me Diellin. Teleksopi Kelper ka qen shume i suksesshem qe ne leshimin e tij ne hapesire, duke mbledhur mbi 1000 extraplanete si kandidat per rishqyrtim nga shkenctaret. Planetet mendohen te jene te perbere me nje gaz te holle ne atmosfere, por edhe te jene te nxehte per pershtatjen e jetes. Teleskopi Kepler ka dhene dhe me perpara prova per gjetjen e nje sistemi tjeter diellor me 3 planete te cilet rrotulloheshin ne orbite rreth yllit te tyre, dhe ne janar ekipi njoftoi se kishte gjetur nje extraplanet me perberje shkembore.

Sistemi i ri diellor i sapogjetur, rreth yllit Kepler 11, eshte nje pasuri laboratorike per studiuesit e formimit planetar. Eshte i habitshem fakti qe shumica e ketyre planeteve kane nje orbite shume te ngushte me yllin e tyre, dhe mund te ndihmoje astro-fizikantet per kuptimin me te sakte rreth formimeve te sistemeve diellore. Sistemi i sapogjetur eshte i ndryshem nga sistemi planetar HD10180, i publikuar ne gusht 2010, i cili eshte nje sistem i pasur extrapanetar, dhe permban te pakten pese planete te cilat orbitojn rreth nje ylli 127 vite drite larg. Ne kete studim, deshmohet se tundja e gravitetit te planeteve, shkaktuar nga ylli i tyre u perdor per gjentjen e ketyre te fundit dhe deshmine e egsistences se tyre. Vazhdojne kerkimet per nje planet te gjashte dhe te shtate qe ende nuk jane gjetur dhe qe spekullohet shume rreth egsistences se tyre.

Teleskopi Kepler kryen veprime te cilat ushtrojne vezhgimet e planeteve kur kalojn perball yllit te tyre, nje matje tipike kjo e bere dhe me perpara nga tepeskopi Hubble dhe teleskopet nga Toka. Ne menyre tipike, keto matje quhen transit dhe eshte menyra me e mire per te gjetur extraplanetet ne Sisteme te tjera Diellore. Te gjitha distancat rrotulluese te ketyre planeteve jane shume afer, dhe pese prej tyre jane me afer yllit te tyre, sesa eshte Merkuri me Diellin tone, dhe i gjashti vetem pak pertej asaj distance. Dy prej tyre kane nje orbite me nje distance vetem 1/10 e asajt qe ka Toka me Diellin.

Planetet e medha shume prane ne orbiten rreth yllit, ishin fare te papritur "tha autori kryesor i studimit te qendres kerkimore "Jack Lissauer". Ne mendojme se ky eshte zbulimi me i madh qe nga zbulimi i Pegasi 51 i cili ishte extraplaneti i pare i gjetur ne 1995.

Studimi i bashke autorit, Jonathan Fortney te Universitetit te Santa Cruz ne Kaliforni, tha se sistemi i sapogjetur, kepler 11do jete nje ndihme teper e madhe per astro fizikantet ne kuptimin e formimit te ketyre sistemeve, dhe sbulimit me te avancuar rreth atyre qe permbajn nje planet me perberje shkembore.

Shkenca e Tokes eshte shume e krahasuese , planetet jane shume te ndryshem nga njeri tjetri, ti duhet ti shikosh qe keto te kene mjedise te ngjashme dhe pastaj te behet krahasimi i tyre me njeri tjetrin, tha Dr Fortney.

Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 04.02.11 14:10

Universi

zeze - Astronomi - Faqe 2 Bigbang

Universi permban cdo gje perceptohet fizikisht, ne teresine e hapesires dhe kohes, dhe te gjitha format e materies dhe energjise. Fjala Universi eshte percaktuar si zakonisht dhe perfshin cdo gje. Megjithate, duke perdorur nje perkufizim alternativ, disa kozmologe kane spekuluar, se Universi perbehet nga zgjerimi i hapesires, dhe eshte vetem nje nga shume spekullimet, te cilat jane quajtur kolektivisht multiverse.

Vezhgimet e pjeseve te vjetra te gjithesise (te cilat jane shume larg) sugjerojne se Universi eshte qeverisur nga te njejtat ligje fizike dhe konstante ne te gjithe shtrirjen e madhe te tij dhe. Megjithate ne teori mund te kete shume Universe te krijuar dhe ndoshta secili me konstante te ndryshme fizike.

Ne historine e regjistruar, disa Kozmologe kane propozuar llogarine per vrojtimet e Universit. Astronomet e shekujve te kaluar kane propozour se Universi permban nje hapesire te pafund dhe ka ekzistuar perjetesisht. Me kalimin e shekujve, verejtjet e sakta dhe teorite e permiresuara cuan teorite ne modelin heliocentrik te Kopernikut dhe modelin Njutonian te Sistemit Diellor.

Permiresimet e metejshme ne astronomi kane cuar ne realizimin, qe Sistemin Diellor eshte krijuar ne nje galaktike e perbere nga miliona yje, i cili eshte Milky Way-Rruga e Qumeshtit, dhe se galaktikat e tjera ekzistojne jashte tij. Studimi i kujdesshem i shperndarjes se ketyre galaktikave dhe linjat e tyre spektrale kane cuar ne shume teori moderne.

Zbulimet dhe ndryshimet e sfondit kozmik te rrezatimit mikrovale, tregojne se Universi po zgjerohet dhe me sa duket kishte nje fillim. Sipas modelit mbizoterues shkencor rreth Universit, i njohur si Big Bang, Universi u zgjerua nga nje faze teper te nxehte, te dendur e quajtur Epoka Planck, ne te cilen u perqendrua energjia e Universit. Qe prej epokes Planck, Universi eshte zgjeruar ne formen e tanishme, ndoshta me nje periudhe te shkurter (me pak se 10-32 sekonda) e inflacionit kozmik.

Disa masa te pavarura eksperimentale mbeshtesin kete zgjerim teorik dhe, ne pergjithesi, teorine e Big Bangut. Vezhgimet e fundit tregojne se ky zgjerim eshte pershpejtuar per shkak te energjise se erret, dhe se shumica e lendes ne Univers mund te jete ne nje forme, qe nuk mund te zbulohet nga instrumentet e pranishme.

Interpretime aktuale nga vezhgimet astronomike tregojne se mosha e Universit eshte 13,73 miliard vjet, dhe se diametri i Universit eshte i dukshem te pakten 93000000000 vjet drite. Sipas relativitetit te pergjithshem, hapesira mund te zgjerohet me shpejt se shpejtesia e drites, edhe pse ne mund te shikojme vetem nje pjese te vogel te Universit per shkak te kufizimit te imponuar nga shpejtesia e drites. Realiteti dhe Fizika tregojne qe Universi eshte percaktuar si cdo gje qe ekziston, ka ekzistuar, dhe do te ekzistoje. Sipas ketij perkufizimi dhe te kuptuarit tone te pranishem, Universi perbehet nga tre elemente : hapesire, kohe dhe energji. Te tre elementet e Universit korrespondojne me perafersi me idete e shkencetareve.

Nje teori e thjeshte eshte nje grup i flluskave te sapunit, ne te cilen vezhguesit qe jetojne ne nje flluske sapuni nuk mund te nderveprojne me ata qe jane ne flluskat tjera te sapunit. Sipas nje terminologjie te perbashket, secila nga flluskat e sapunit perbejne pjesen e hapesires qe eshte lene te kuptohet si Universi.

Mbledhja e te gjitha ketyre teorive eshte e quajtur multiverse. Ne parim Universet tjera mund te kene dimensione te ndryshme te hapesires kohes dhe energjise, edhe pse mundesite jane aktualisht spekulative. Sipas teorive te pergjithshme, disa rajone te hapesires nuk mund te pershkojne dhe vet Universin, per shkak te pafundesise se shpejtesise se drites dhe zgjerimin e vazhdueshem te hapesires.

Per shembull, mesazhet radioskopike te derguara nga Toka nuk do te arrinin kurre ne disa rajone te hapesires edhe sikur Universi te jetonte gjithmone. Theksojme se ato rajone te largeta te hapesires jane pjese e realitetit sa me shume qe ne i perkushtohemi, por ne nuk mund te pershkojme te gjithe thellesine e hapesires.

Te thuash te drejten, Universi i dukshem varet nga vendndodhja e vezhguesit. Megjithate edhe udhetimi me i shpejte nuk mund te jete ne gjendje per te pershkuar te gjithe pjesen e hapesires. Ne menyre tipike, universi i dukshem shihet nga pika jone e favorshme ne Milky Way Galaxy= Rruga e Qumeshtit.

Universi i dukshem, mosha e struktures , dhe bolleku i elementeve kimike eshte shume i madh dhe ndoshta i pafund , pavarsisht qe tani ne e dime qe hapesira e Universit eshte rreth 93000000000 vjet drite. Diametri i nje Galaktike tipike eshte vetem 30.000 vjet-drite, dhe distanca midis dy galaktikave fqinje eshte vetem 3.000.000 vjet drite. Galaktika jone Milky Way=Rruga Qumeshtit eshte rreth 100.000 vjet drite ne diameter.

Galaktika me e afert me tonen eshte Andromeda, e vendosur afersisht 2.500.000 vjet drite larg. Ne Univers ka me shume se 100.000.000.000 Galaktika. Galaktikat tipike shkojne nga ato te vogla me me pak se 10.000.000 yje deri ne gjigandet me 1.000.000.000.000 trilion yje.Etimologji, Sinonimet dhe Percaktimet

Fjala Univers rrjedh nga fjala e vjeter Franceze Univers, e cila ne kthim rrjedh nga fjala Latine Universum. Fjala Latine ishte perdorur nga Cicero dhe me vone ne latinisht. Fjala Latine rrjedh nga Unvorsum qe do te thote tkurrje poetike, fillimisht e perdorur nga Lucretius ne Librin IV (Paragrafi 262) e De rerum natura (Mbi natyren e gjerave) - i cili lidh un, uni forme te kombinuar e 'unus, ose "nje me vorsum. Lucretius perdori fjalen ne kuptimin, çdo gje e mbeshtjelle ne nje, dhe, çdo gje qe bashkohet ne nje.

Nje interpretim alternativ i unvorsum eshte "gjithçka rrotullohet si nje" ose "gjithçka rrotullohet nga nje". Ne kete kuptim, ajo mund te konsiderohet nje perkthim e fjales greke per universin, περιφορά. Kjo fjale greke i referohet modelit te hershem grek per Universin. Sipas Aristotelit rrotullimi i sferes se jashtme ishte pergjegjes per levizjet dhe ndryshimin e çdo gjeje brenda. Kjo ishte e natyrshme per greket te cilet supozuan se Toka ishte e palevizshme dhe se qiejt qarkullonin rreth Tokes.

Termi me i zakonshem per universin, ne mesin e filozofeve te lashte grek ishte τὸ πᾶν (Te gjitha), e definuar si e gjithe materia (τὸ ὅλον) dhe e gjithe hapesira (τὸ κενόν). Snonime te tjera per universin ne mesin e filozofeve te lashte grek perfshinin κόσμος (do te thote ne bote, kozmologji) dhe φύσις (kuptimi i natyres, nga e cila rrjedh fjala fizike). [Sinonime te njejta jane gjetur edhe ne autoret Latine, (totum Mundus, natura), dhe vazhduan te mbijetojne edhe ne gjuhet moderne, si p.sh, fjalet gjermane Das, Weltall, dhe Natur. Sinonime te njejta jane gjetur edhe ne gjuhen angleze, te tilla si everything (çdo gje), kozmos (kozmologji), The world (bota), dhe Nature (natyra).Përcaktimi i Gjerë, Realiteti dhe Probabiliteti

Përkufizimi më i gjerë i universit mund të gjenden në Naturae De Divisione nga filozofi mesjetare dhe teologu Johannes Scotus Eriugena. Koha nuk është konsideruar në përkufizimin e Eriugena-s, pra, përkufizimi i tij përfshin çdo gjë që ekziston, ka ekzistuar dhe do të ekzistojë, si dhe çdo gjë që nuk ekziston, nuk ka ekzistuar dhe kurrë nuk do të ekzistojë.

Ky përkufizim nuk u miratua nga shumica e filozofëve te vonë, por diçka jo krejtësisht e ndryshme u rishfaq në fizikën kuantike. Natyrisht, një eksperiment mund të ketë vetëm një rezultat, dhe vetëm një i tille është bërë real, përmes procesit misterioz te matjes kuantike, e njohur edhe si rënia e funksionit valor. Në këtë kuptim të mirë-përcaktuar matematike, edhe ajo që nuk ekziston mund të ndikojë në atë që ekziston.Kuptimi si Realitet

Zakonisht, universi është përcaktuar si çdo gjë që ekziston, ka ekzistuar, dhe do të ekzistojnë. Sipas këtij përcaktimi dhe të kuptuarit tonë të tanishëm, universi përbëhet nga tre elemente: hapësirë dhe kohë, të njohur së bashku si space-time apo vakum, kurse energjia ose sic njifet ndryshe matter eshte elementi i trete i cili ka nje lidhje te forte me hapesiren dhe kohen. Të tre elementet e universit (hapësirë-kohë, ceshtja-energjisë, dhe ligj-fizikes) korrespondojnë afërsisht me idetë e Aristotelit.

Në librin e tij Fizika (Φυσικῆς), Aristoteli ndau (τὸ πᾶν - çdo gjë) në tre elemente afërsisht të ngjashem me: Ceshtja e Energjise/Matter (gjëja të cilën është bërë universi), forma (marrëveshje çështja e energjise në hapësirë), dhe ndryshimi (si eshte krijuar ceshtja energjise, shkatërrimi ose ndryshimi në pronat e saj). Filozofet e vone, të tillë si Lucretius, Averroes, Avicena dhe Baruch Spinoza ndryshuan këto ndarje, për shembull, Averroes dhe Spinoza dalloji naturans natura (parimet aktive të funksionimit te universit) nga naturata natura, elementet pasive.zeze - Astronomi - Faqe 2 Agesizelaw


Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 06.02.11 11:22

Galaktika

zeze - Astronomi - Faqe 2 Milky-way-galaxy-rruga-e-qumshtit
Milky Way - Rruga e qumeshtit

Milky Way - Rruga e Qumeshtit eshte nje galaktike Spirale edhe eshte galaktika ku ne jetojme.


Madhesia: 100.000 vjet drite
Trashesia: 1.000 vjet drite
Distanca e Qendres: distanca e qendres Milky Way nga Dielli jone eshte 25.000 vjet drite
Masa: 750 miliard deri ne 1 trilion te masses Diellore
Numri i Yjeve: 100 deri ne 400 miliard
Ylli me i Vjeter: ylli me i vjeter eshte 13.2 miliard vjet
Rrotullimi i Diellit: rrotulimi i Diellit rreth galaktikes sone eshte 250 milion vjet
Rrotullimi i Kraheve: rrotullimi i kraheve perrreth galaktikes eshte 50 milion vjet
Rrotullimi i Qendres: rrotullimi i qendres rreth vetes eshte 15 deri ne 18 milion vjet
Shpejtesia rrotullimit: 552 kilometra per sekond


Milky Way- Rruga e Qumeshtit eshte galaktike, e cila eshte shtepi e sistemit tone diellor, se bashku me te pakten 100 deri ne 400 miliarde yje te tjera. Shume materiale pluhuri-gazi si nebulas etj, ndoshta kane ardhur ne galaktiken tone nga galaktikat xhuxhe, te cilat jane aktualisht ne takime te ngushta me Milky Way - Rruga e Qumeshtit: M54 nga SagDEG, dhe ndoshta M79 nga xhuxhi Arusha.

Si ka mundesi qe nje galaktike eshte kaq gjigande sic eshte Milky Way - Rruga e Qumeshtit? Masa e tij eshte 750 miliard deri ne 1 trillion me i madh se masa Diellore, dhe diametri i tij eshte rreth 100,000 vjet drite. Hetimet e shperndarjes se reve te hidrogjenit kane zbuluar se Milky Way eshte nje galaktike spirale e tipit Hubble Sb ose Sc. Galaktika jone ka dy komponente : 1 ) e theksuar, 2) disk ekspozuar nje strukture spirale, dhe nje sistem qendre ne berthame e cila eshte pjese e nje fryrje te dukshme.

Vezhgimet ne dekada kane sjelle deshmi gjithnje e me shume se Milky Way - Rruga e Qumeshtit mund te kete nje strukture te drejte ne menyre qe te jete e tipit SB, qe te mund te duket si galaktikat M61 ose M83. Hetimet e fundit kane sjelle mbeshtetje per supozimin se Milky Way - Rruga e Qumeshtit mund te kete edhe nje strukture e theksuar qendrore si galaktikat spirale: M58, M91, M95, ose M109, dhe keshtu mund te jene te tipit Hubble SBB.

Milky Way - Rruga e Qumeshtit i takon grupit lokal, nje grup i vogel me 3 galaktika te medha dhe mbi 30 te vogla, dhe eshte e dyta per madhesi pas (Andromeda M31). M31, ne rreth 2.9 milion vjet drite larg Milky Way - Rruga e Qumeshtit dhe gjithashtu me e aferta nga te gjitha galaktikat tjera, por nje numer i galaktikave te zbehta jane shume me te aferta se sa M31. Shume prej anetareve te Grupit Lokal xhuxh jane fqinjet e Milky Way - Rruga e Qumeshtit.

Dy fqinjet me te afert jane zbuluar kohet e fundit ne 2003. I pari eshte Xhuxhi Canis, berthama e te cilit eshte rreth 25,000 vite drite larg nesh dhe rreth 45.000 vite drite vjet nga Qendra Galaktikes. I dyti vjen ne rreth 88.000 vjet drite prej nesh dhe rreth 50,000 vite drite nga Qendra Galaktikes. Keto dy galaktika xhuxhe jane aktualisht ne takime te ngushta me Galaktiken tone dhe ne pjeset e orbitat te tyre ndodhen edhe brenda vellimit te Milky Way - Rruga e Qumeshtit. Ata jane ndjekur ne distance te spikatura nga rete e medha dhe te vogla, respektivisht 179.000 dhe 210.000 vjet drite.

Krahet ne forme spirale permbajne perberje nderyjore, mjegullnaja, dhe yjet e rinj te grupimeve te hapur. Nga ana tjeter, komponenti i fryrjes perbehet nga yje te vjeter. Galaktika jone ka rreth 200 globulars, te cilat jane grupime yjesh. Keto zona te rrumbullaketa jane te fuqishme ne drejtim te Qendres Galaktikes. Nga shperndarja e tyre e dukshme ne qiell, Harlow Shapley ka arritur ne perfundimin se qendra e Milky Way - Rruga e Qumeshtit shtrihet ne nje distance te konsiderueshme ne drejtim te Shigjetarit dhe jo afer nesh, sic kishte qene menduar me pare.

Sistemi yne diellor eshte i vendosur ne kuader te rajoneve te jashtme ne galaktike, gjithashtu brenda diskut rreth 20 vite drite mbi avionin ekuatorial ne drejtim te Polit te Veriut te Galaktikes Sone, por 25,000 vite drite larg nga Qendra. Milky Way - Rrugen e Qumeshtit tregon se si shkelqen rreth e rrotull ne qiell se bashku me kete aeroplan simetrik, i quajtur Ekuatori Galaktikes.

Distanca e 28.000 vjet drite kohet e fundit eshte konfirmuar nga te dhenat e ESA's Hipparcos Satelit Astrometric. Hetime tjera te publikuara kane kundershtuar kete vlere dhe kane propozuar nje vlere me te vogel retth 25.000 vjet drite. Nje hetim i koheve te fundit jep afersisht 26.000 vjet drite. Keto te dhena, qofte dhe me rendesi, nuk do te kene efekt negativ per distancat e objekteve te veçanta ne galaktiken tone ose me tej.

Sistemi Diellor eshte i vendosur brenda nje krahu ne forme spirale, i quajtur krahu i Orionit, i cili eshte thjesht nje lidhje ne mes te armeve te brendshme dhe te jashtme.


Shiko Imazhin rreth ketij informacioni
zeze - Astronomi - Faqe 2 Orion

Ashtu si galaktikat tjera, edhe ne galaktiken tone ndodhin Supernova.
Supernova eshte nje gje spektakolare qe shihet nga Toka me ndihmen e teleskopeve te sofistikuar. Per fat te keq nuk eshte shfaqur asnje deri tani,qe te shihet pa ndihmen e teleskopit per faktin se ato ndodhin thelle ne hapesire.Elton Balla
Angli Oxford 2010

Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 08.02.11 14:44

Incizimet e para të Diellit në formatin tredimensional

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0207114014368_210

NASA për herë të parë ka publikuar fotografitë dhe incizimet tredimensionale (3D) të Diellit, të cilat mundësojnë të shohim tërë sipërfaqen e yllit të mesëm të sistemit tonë planetar.

Incizimet e Diellit janë bërë falë dy sondave STEREO të cilat kanë incizuar Diellin nga dy anë të ndryshme.

Shkencëtarët e NASA-s kanë theksuar se këto fotografi dhe incizime, të cilat shfaqin Diellin nga pjesa e përparme dhe pasme, do të mundësojnë avancim në prognozimin e kushteve kozmike dhe ndikimit të tyre në Tokë, por edhe do të ndihmojnë shumë gjatë dërgimit të misioneve të ardhshme.

“Për herë të parë në histori mund të shohim veprimet diellore në pamjen brilante tredimensionale”, ka thënë Angelos Vourlidas, anëtar i ekipit të shkencëtarëve të cilët përcjellin sondat stereo.

Shkencëtari i NASA-s Madhulika Guhathakurta ka theksuar se falë sondave tani mund “të fluturojnë rreth Diellit për të parë se çfarë ndodhë pas horizontit, por pa dalë prej zyrës”.

Ai ka shtuar se më e rëndësishmja është se prej tani e tutje mund të shihet se çfarë ndodhë në pjesën e prapme të Diellit, e cila pa sondat nuk ka qenë në dispozicion të shkencëtarëve.


Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 16.03.11 15:42

NASA vazhdon kontratën me agjencinë ruse Roscosmos

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0316125119147_210

NASA e ka vazhduar marrëveshjen me agjencinë kozmike ruse “Roscosmos” për shfrytëzimin e anijeve kozmike ruse “Soyuz” për dërgimin e 12 astronautëve drejt Stacionit Ndërkombëtar të Gjithësisë (MSS).

Sipas marrëveshjes së re, parashikohet që raketat ruse të bartin astronautët amerikanë drejt MSS-së dhe t’i kthejnë prapë, ndërsa ajo është valide nga viti 2014 deri në qershor 2016.

Në njoftimin e NASA-s thuhet se vlera e marrëveshjes është rreth 753 milionë dollarë.

Sipas njoftimit, gjashtë astronautë duhet të udhëtojnë për në Stacionit Ndërkombëtar të Gjithësisë në vitin 2014, ndërsa gjashtë të tjerë në vitin 2015.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 17.03.11 12:08

Kapsula e Soyuz aterron me sukses

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0317094859994_210

Astronauti i NASA-s, Scott Kelly dhe dy astronautë rusë janë ulur në mënyrë të sigurt në Kazakistanin qendror, pas pesë muajsh qëndrimi në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë.

Kapsula e “Soyuz”, e cila ka bartur Kellyn dhe inxhinierët Alexander Kaleri dhe Oleg Skripochka, ka aterruar sipas planit të mërkurën në orën lokale 13:53, rreth 50 kilometra nga qyteti verior i Kazakistanit, Arkalik.

Kelly është kthyer në Tokë, ndërsa sipas AP, vëllai i tij binjak Mark (burri i kongresistes amerikane të plagosur, Gabrielle Giffords) është duke u përgatitur që të marrë pjesë në misionin përfundimtar të anijes kozmike Enedavour në muajin prill.

Ekipi i “Soyuz” në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë ka lënë astronautin rus Dmitri Kondratyev, italianin Paolo Nespoli dhe amerikanen Catherine Coleman, të cilët do të kthehen në Tokë pas tre muajsh.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty 500 miljon planete te pershtatshme per Jete!?

Mesazh  arbri1994 prej 17.03.11 23:25

zeze - Astronomi - Faqe 2 Kepler-teleskop


Teleskopi hapsinor i NASA-s, Kepler ka zbuluar se ne nje kend te vogele te galaktikes sone gjinden 1.200 planete.

zeze - Astronomi - Faqe 2 Keplerx-largeNe baza te ketyre egzaminimeve, shkencetaret perfundojne se cdo i dyti yll ka nga nje planet, atehere Rruga e Qumeshtit mund te kete 50 milijarde planete prej te cilave reth 500 milion do te ishin te pershtatshme per Jete.
Teleskopi Kepler ka zbuluar 1.235 planete ne regjionin i cili paraqet vetemse ¼ e qiellit. Mes tyre jane zbuluar 54 planete te cilat rrotullohen ne orbita te pershtatshme per Jete.


zeze - Astronomi - Faqe 2 Kepler_Finds_Evidence_of_Habitable_Earth_Size_Planets_in_Milky_Way


Shkencetaret llogarisin se ne gjith universin ka 100 miljarde Galaktika prej te cilat jane me te medhaja se galaktika jone. Teleskopi i NASA-s, Kepler u lansua ne Maj te vitit 2009, kurse misioni i tij duhet te zgjase me se paku 3,5 vjet. Qe 6 javet e para te punes, “Kepleri” ka zbuluar 5 planete te panjohura deri me tani. Pre muajit Maj deri ne muajin Shtator 2009 gjithsejt jane zbuluar 1235 planete, ne mes te cileve 68 jane me madhesi te Tokes.
arbri1994
arbri1994

18


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 18.03.11 12:59

Sonda e NASA-s depërton në orbitën e Merkurit

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0318121747290_210

Një nga sondat e NASA-s “ka shkruar një faqe të re të historisë”- ajo të enjten ka hyrë në orbitën e Merkurit. Kështu, ai planet tash ka satelit artificial, i cili qarkullon rreth tij.

“I gjithë ekipi është në vend dhe jemi të gatshëm të mësojmë për fqinjët më të afërt të Tokës”, ka thënë Sean Solomon nga instituti Carnegie në Washington, pasi për herë të parë në histori sonda e NASA-s, Messenger, hyri në orbitën e Merkurit.

Sonda pritet që së shpejti të dërgojë hartën e Merkurit dhe pastaj do të studiojë përbërjen e planetit, gjeologjinë dhe atmosferën. Shkencëtarët shpresojnë se në këtë mënyrë do ta kuptojnë më mirë strukturën e këtij planeti të vogël me dendësi të madhe.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 18.03.11 17:08

Hëna me madhësi të pazakontë të shtunën

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0318154915786_210

Hëna të shtunën do të ‘rrezojë’ më shumë se që është parë në njëzet vitet e fundit. Hëna e plotë do të jetë shumë pranë Tokës, ashtu që do të mund ta shohim shkëlqimin e plotë të saj dhe në një madhësi që nuk e kemi parë më herët.

Ashtu siç ju kam njoftuar, kjo vendosje e Hënës në raport me Tokën quhet ‘perigee’, ndërsa këtë vit distanca mes tyre do të jetë 221.567 milje (356.577 kilometra). Në të kaluarën “superhëna” ka ndodhur ne vitin 1955, 1974, 1992 dhe 2005 (mirëpo herën e fundit nuk është dukur aq e madhe sikur në fillim të viteve të nëntëdhjeta).

Ekspertët thonë se është kënaqësi që të gjithë të shohin këtë afrim të hënës të shtunën, duke qenë se një ndodhi e tillë është shumë e rrallë.

Sidoqoftë, shqetësimet e “astronautëve amatorë” për mundësinë e shfaqjes së ndonjë fatkeqësie natyrore lidhur me afrimin e Hënës, duket se u plotësuan me tragjedinë që goditi Japoninë.


Ja disa forma te ''perigee'',te ndodhur vitet e kaluara por paramendojeni qe neser do te jete edhe me e madhe:

zeze - Astronomi - Faqe 2 Vincent-JACQUES1_strip

zeze - Astronomi - Faqe 2 452596287_jZNwV-M

zeze - Astronomi - Faqe 2 94

zeze - Astronomi - Faqe 2 PerigeeMoonOverIndiana

zeze - Astronomi - Faqe 2 6a00d834bff11969e2010536b43196970b-800wi
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 20.03.11 14:39

Hëna më e shndritshme në 18 vjetët e fundit

zeze - Astronomi - Faqe 2 20-hena-24

Hëna në natën ndërmjet të shtunës dhe të dielës ishte më e madhja dhe më e shndritshmja në 18 vjetët e fundit në Tokë.

Ky fenomen është regjistruar për herë të fundit në mars 1993, dhe ndodh për shkak të orbitës eliptike të orbitës hënore, ndërsa dje ishte rreth 7 herë më e madhe se zakonisht dhe në largësinë prej rreth 356 577 kilometra nga Toka, që është për 30 mijë kilometra më afër se zakonisht, transmetojnë mediet britanike.

Ata që dëshiruan të vërejnë dallimin, këtë nuk mund ta bënin me sy, por me ndihmën e teleskopit. Edhe pse ky fenomen shpesh përmendet në lidhje me kontekstin e tërmetit dhe cunamit që më 11 mars goditën Japoninë, astronomët thonë se ky efekt është shumë i vogël .


zeze - Astronomi - Faqe 2 20-hena-12
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Vrima e Zeze me e re...zbulohet nga Chandra

Mesazh  arbri1994 prej 20.03.11 21:41

zeze - Astronomi - Faqe 2 499952main_sn1979c_665

Astronomët duke përdorur Chandra NASA's X-ray Observatory kanë gjetur prova të nje vrime te zezë të re, e cila ekziston në lagjen tonë kozmike. Vrima 30-vjeçare na ofron një mundësi unike për të parë këtë lloj objekti me me shume kureshtje.

Vrima e zezë mund të ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë më mirë si dhe ne c'rrethana mundet te shperthejne yjet masive, të cilet lënë pas vrima të zeza apo yje neutron, si dhe numrin e vrimave të zeza në galaksinë tonë dhe ne të tjera.

Objekti është një mbetje e SN 1979C, një supernova në galaktikën M100 larg rreth 50 milion vjet drite nga Toka. Edhe pse drita nga supernova mori këtë kohë për të arritur tek teleskopi Chandra, studiuesit shohin objektin ashtu si dukej kur ishte vetëm 30-vjeç.

Të dhënat nga, satelit Swift i Chandra-s të NASA-s, XMM Agjensia Evropiane Hapësirë e-Newton dhe observatori gjermane ROSAT zbuluar një burim të shndritshem të X-rrezeve, që ka mbetur i njejtë gjatë vëzhgimit të 1995-2007. Kjo sugjeron se objekti është një vrimë e zezë duke u ushqyer ose me material të bjerë në atë nga supernova apo nga ndonjë shok binar."Nëse interpretimi ynë është i saktë, ky është shembulli më i afërt, ku lindja e një vrimë te zezë ka qenë i vëzhguar," tha Daniel Patnaude e Qendrën Harvard-Smithsonian për Astrofizika në Kembrixh, Mass i cili udhëhoqi studimin.Shkencëtarët mendojnë SN 1979C, u zbulua së pari nga një astronom amator në vitin 1979, kur formoi një yll rreth 20 herë më të madh se dielli dhe u shemb mbi vete. Vrimat e zeza te reja në univers me te largët...më parë kanë qenë të zbuluar në formën e Bresheri rrezatimi gama (GRBs). Megjithatë, SN 1979C është e ndryshme, për shkak se ajo i perngjan më afër dhe i takon një klase te Supernovave te lidhur me GRB. Teoria parashikon se shumica e vrimave të zeza në univers duhet të formohen kur berthama e një ylli shembet dhe nuk prodhon nje GRB.

"Kjo mund të jetë hera e parë qe shohim kaq heret krijimin e një vrimë te zezë" tha bashkë-autori Abraham Loeb, gjithashtu ne Qendrën Harvard-Smithsonian për Astrofizik. "Megjithatë, është shumë e vështirë për të zbuluar këtë lloje të lindjes vrimë e zezë për shkak se do duheshin dekada vëzhgimesh me X-Ray janë të nevojshme për të bërë këtë rast."Edhe pse pikat e provave jane te shumta për një vrimë e zezë të sapo formuar nga SN 1979C, dhe eshte një mundësi tjetër intriguese por duket se një i ri, yll me shpejtësi tjerrjeje neutroni me një erë të fuqishme e grimcave të energjisë së lartë mund të jetë përgjegjës për emisionin X-ray. Kjo do të bëjë objekt në SN 1979C shembullin më të ri dhe të ndritur të tillë si dhe një "mjegullnajë pulsar" dhe ylli neutron me i njohur. Pulsari Gaforrja, eshte shembulli më i njohur i një mjegullnajë erë të shndritshme pulsar, i vjeter rreth 950 vjet.

"Është shumë e dobishme për të parë se si do angazhohen disa nga teleskopët më të përparuar në hapësirë, dhe si Chandra, mund të ndihmojë tregimin e plote te ketij blac hole," tha Jon Morse, kreu i Divizionit Astrofizika në Drejtorinë e Shkencës NASA-s Misioni.

Rezultatet do të shfaqen në revistën Astronomia e re në një letër nga Patnaude, Loeb, dhe Christine Jones e Qendrën Harvard-Smithsonian për Astrofizik. NASA Marshall Space Flight Center ne Huntsville, menaxhon programin Chandra për Shkencë e Drejtoria e agjensisë se Misionit në Uashington.

arbri1994
arbri1994

18


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Të dhëna të reja mbi evolucionin

Mesazh  Nikolaos prej 22.03.11 12:25

Të dhëna të reja mbi evolucionin pas një eksperimenti 21-vjeçar

Të dhëna të reja mbi evolucionin pas një eksperimenti 21-vjeçar Në vitin 1988, një profesor i asociuar nisi rritjen e kulturave të bakterit Escherechia Coli; 20 vjet dhe 40'000 breza bakteresh më pas, Riçard Lenski, tani profesor i ekologjisë mikrobiale në Universitetin e Shtetit të Miçiganit, në SHBA, jep të dhëna të reja mbi dallimin mes ndryshimeve përshtatëse dhe ndryshimeve të rastësishme gjenetike gjatë evolucionit të gjallesave.

Duke ndjekur gjenomat e breznive të njëpasnjëshme të bakterit në fjalë, të cilat janë ngrirë përkohësisht gjatë viteve, Lenski dhe ekipi i tij vunë re se ndryshimet përshtatëse dhe ndryshimet e rastësishme nuk ndjekin doemos çdo herë të njëjtin model.

Përkundër një ekuilibri të ngadaltë edhe në kushte mjedisi të njëjtë, ndërveprimi mes këtyre dy lloj ndryshimeve të gjenomës “është i ndërlikuar dhe ndryshe nga ç’mund të presim normalisht,” thotë ai në raportin e posaçëm.

Ndryshimet e mëhershme në baktere dukeshin të ishin përshtatëse në shkallë të gjerë, duke i ndihmuar kështu baktereve të ishin të suksesshme në mjedisin ku ndodheshin.

“Gjenoma e tyre po zhvillohej me një ritëm të qëndrueshëm edhe kur përshtatja e baktereve nisi të ngadalësohej,” thekson ai. “Por befas ritmi i mutacionit kërceu përpjetë dhe një raport i ri u vendos mes këtyre dy ndryshimeve.”

Në brezin 20’000, p.sh., ekipi vuri re se kishin ndodhur rreth 45 mutacione, por, 6’000 breza më pas, një mutacion gjenetik që preku metabolizmin shërbeu si shkëndijë që rriti numrin e mutacioneve, aq sa në brezin 40’000 kishin ndodhur diku 623 të tilla.

Në dallim nga ndryshimet e mëhershme, shumë prej këtyre mutacioneve të fundit dukeshin më të rastësishme dhe asnjanëse.

Zbulimet e pritura prej kohësh tregojnë se përllogaritja e ritmit dhe e llojeve të ndryshimeve evolutive mund të jetë shumë më e vështirë në mungesë të një gjedheje në shkallë të gjerë.

“Ndërthurja e luhatshme dhe e ndërlikuar mes evolucionit dhe përshtatjes së gjenomës, edhe në kuadër të një sistemi të thjeshtuar si ky, na paralajmëron kundër interpretimeve të formës së prerë, për sa i përket ritmeve të evolucionit të gjenomave në natyrë, pa pasur më parë dije të gjegjësishme të proceseve molekulare dhe gjenetike të popullsive në studim,” shkruajnë autorët.

Paraqitje të tilla të hollësishme të ritmeve mutacionale u bënë të mundura me metodën e breznimit të përshpejtuar të gjenomave.

“Është tepër e këndshme të kesh mundësinë të tregosh se si, saktësisht, i ka ndryshuar përzgjedhja gjenomat e këtyre baktereve, hap pas hapi, për dhjetëra mijëra breza,” thotë Lenski.

Të dhënat e reja “vënë bukur në dukje vijimësinë e mutacioneve që i mundësuan këtyre organizmave të ngjiten drejt efikasitetit gjithnjë e më të lartë në mjedisin e tyre,” pohon Dominik Shnajderi i Universitetit "Zhozef Furié" në Grenobël, Francë, dhe bashkautor i studimit.

Studimi, i cili është botuar tashmë dhe në revistën “Nature”, vjen pikërisht në 150-vjetorin e botimit të “Prejardhjes së llojeve” të Çarls Darvinit. Këto zbulime mund të ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë më mirë mutacionet në sëmundjet e njeriut.

“Përhapja e kancerit është në thelb një proces i njëjtë evolucionar,” thotë Xhefri Barriku, kryeautor i studimit. Dhe ndonëse ekipi do të vazhdojë të hetojë zhvillimin e baktereve në kërkim të përgjigjeve të reja, ai shton: “Dimë mjaft tashmë rreth hollësive të evolucionit në këto shishe laboratori.”

http://ateistet.org/forum/ateizem/absurditete-fetare
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 23.03.11 13:48

NASA teston veshjet për Mars në Antarktik

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0323100256373_210

Ekipi i ekspertëve të agjencisë amerikane të gjithësisë- NASA, ka testuar veshjet e veta të gjithësisë në kushte ekstreme siç janë në Mars, ndërsa për këtë u ka shërbyer baza në Antarktik.

Rrobat NDX-1 i ka dizajnuar inxhinieri argjentinas Pablo de Leon, ndërsa njeriu në to mund t’i rezistojë ftohtit ekstrem dhe erërave me shpejtësi 75 km/h.

Veshjet do t’u shërbejnë hulumtuesve në marrjen e mostrave të dheut në Planetin e Kuq- njofton Reuters.

“Kjo është hera e parë që veshjet i kemi ekspozuar ndaj kushteve aq ekstreme dhe të izoluara”, ka thënë De Leon pas kthimit nga ekspedita njëmujore.

Prototipi i veshjeve kushton 100.000 dollarë, ndërsa është i ndërtuar nga 350 materiale të ndryshme.

De Leon ka thënë se Antarktiku ka qenë vend i shkëlqyer për të testuar kualitetin e këtyre veshjeve.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Nikolaos prej 23.03.11 17:02

Giordano Bruno
Pikëpamjet filozofike të Brunos mbështeteshin në traditat e filozofisë antike greke e romake, si dhe në zbulimet e shkencave të natyrës e në mënyrë të veçantë në teorinë heliocentrike të Nikolla Kopernikut. Xh. Bruno qëndronte në pozita panteiste, ai e identifikonte zotin me natyrën dhe mbronte tezën se natyra është e pafund. Gjithësia, thoshte ai, është një kompleks botërash të panumërta, sistemesh diellore të njëjta me sistemin tonë planetar, dhe supozonte se ato janë të populluara.
Ndryshe nga Koperniku, që e merrte diellin si qendër të palëvizshme të gjithësisë, Bruno thoshte se dielli lëviz e ndryshon pozicion kundrejt yjeve, se edhe atmosfera e Tokës lëviz bashkë me të etj. Në veprat e veta theksoi idenë se si Toka jonë ashtu edhe trupat e tjerë qiellorë janë të përbërë prej elementëve të njëjta fizike: prej dheut, ajrit, ujit zjarrit, efirit. Këto ide ishin një sfidë e vërtetë për dogmat e teologjisë. Kjo është arsyeja që Xh. Brunoja u dogj nga Inkuizicioni në sheshin "Dei Fiori" të Romës në vitin 1600.
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 25.03.11 16:13

Zbulohet ylli më ‘i ftohtë’

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0325153744873_210

Astronomët pranë Universitetit në Havaje të udhëhequr nga Michael Liu kanë zbuluar yllin më të ftohtë që njeh njeriu. Temperatura e sipërfaqes së tij është 97 gradë Celsius, ndërsa ndodhet 75 vjet drite larg Tokës.

Yjet e tilla ‘të ftohta’ kanë përbërje kimike të yjeve, por masa e tyre nuk është mjaft e madhe për të krijuar presion të duhur të nevojshëm për të krijuar fuzionin nuklear në brendësinë e tyre. Ylli më i ftohtë zyrtarisht është quajtur CFBDSIR 1458 10b.

Ylli i porsazbuluar gjendet në çift me një tjetër yll të ftohtë, ndërsa janë zbuluar përmes teleskopit “Canada-France-Hawaii”, që gjendet në majën e malit Mauna Kea në Havaje.

Deri në zbulimin e CFBDSIR 1458 10b, ylli më i ftohtë i njohur kishte temperaturë sipërfaqësore prej 270 gradë Celsius.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 27.03.11 1:13

Në galaktikën tonë ka edhe më qenie të gjalla

zeze - Astronomi - Faqe 2 Ngc3370_hst

Galaktika jonë mund të jetë shumë më e ngarkuar sesa që kemi menduar ndonjëherë. Hulumtimet e reja që e kanë bërë inxhinierët e NASA-s në Pasadena, në Kaliforni, tregojnë se 70 yje të ngjashme me Diellin mund të kenë në orbitën e vet planetin në formë të Tokës. Në sipërfaqen e tyre mund të ekzistojë uji, konsiderojnë hulumtuesit dhe kjo do të thotë se vetëm në Rrugën e Qumështit mund të ketë miliarda planetë të ngjashme me planetin tonë.

Në shkurt teleskopi „Capler” ka identifikuar 1.200 botë të mundshme të largëta, nga të cilat 68 janë përafërsisht të mëdha sa Toka. Shënimet e reja dëshmojnë se mund të pritet që ndërmjet 1,4 dh 2,7 për qind të të gjitha yjeve në galaktikë të kenë planetë të ngjashëm me Tokën
„Kjo do të thotë se ka shumë planetë siç është Toka, në rrugën e Qumështit, madje dy miliardë sish”, sqaron Joseph Catanzariti nga NASA.

„Me këtë numër kaq të madh ekzistojnë shanse të mëdha që atje ku ka jetë, e madje dhe jetë inteligjente në ndonjërën nga këta planetë. Dhe kështu vetëm në galaksinë tonë e janë edhe 50 miliardë galaktikë të tjera”. Shkencëtarët parashohin se do të zbulohen rreth 12 planetë të ngjashëm me Tokën pasi të përfundojnë analizat e të dhënave nga “Capler”. Janë parë tashmë katër sosh.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 27.03.11 11:33

Perigee Moon-Hena e plote

Ja disa foto se si eshte dukur hena ne naten e 19 Marsit,per ata qe kane pasur qiellin e vranet...


zeze - Astronomi - Faqe 2 Hena%20e%20plote1

zeze - Astronomi - Faqe 2 Hena%20e%20plote3

zeze - Astronomi - Faqe 2 Hena%20e%20plote4

zeze - Astronomi - Faqe 2 Hena%20e%20plote5

zeze - Astronomi - Faqe 2 Hena%20e%20plote6

zeze - Astronomi - Faqe 2 Hena%20e%20plote7

zeze - Astronomi - Faqe 2 Hena%20e%20plote8

zeze - Astronomi - Faqe 2 Hena%20e%20plote10

zeze - Astronomi - Faqe 2 Hena%20e%20plote11
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 28.03.11 13:01

Tërmetet e mëdha nuk nxisin dridhje tjera të mëdha

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0328122337245_210

Përderisa Japonia po përballet me pasojat e tërmetit dhe cunamit shkatërrues, që goditën këtë vend, shkencëtarët sjellin lajme të mira duke thënë se tërmetet e fuqishme nuk nxisin tërmete tjera të mëdha anekënd planetit.

E vërteta është se këto tërmete shkaktojnë dridhje shtesë lokale të tokës (me të cilën Japonia dhe vendet përreth po përballen këto ditë), mirëpo nuk ka shenja se mund të ndodhë ndonjë tërmet i madh në një të ardhme të afërt.

Sipas revistës Nature Geoscience, shkencëtarët nga Universiteti i Teksasit në El Paso kanë analizuar tërmetet për më shumë se 30 vite (deri në vitin 2009), ndërsa kanë regjistruar 205 tërmete të mëdha me magnitudë mbi shtatë shkallë, përderisa 25.222 tërmete tjera kanë qenë më të vegjël me forcë prej pesë deri në shtatë shkallë.

Duke vrojtuar kohën kur kanë ndodhur, shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se tërmetet e mëdha i kanë nxitur vetëm ata të vegjlit.

Llogaritet se mesatarisht në vit ndodhin shtatë tërmete me magnitudë mbi shtatë shkallë. Ndërsa pas tërmetit shkatërrues në Japoni, është shqyrtuar harta globale në kërkim të tërmeteve të mëdha pasuese në një të ardhme të afërt, mirëpo nuk është gjetur asnjë.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 30.03.11 21:01

NASA publikon fotografinë e parë të Merkurit

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0330150042516_210

NASA ka publikuar fotografinë e parë të sipërfaqes së Merkurit të incizuar nga fluturakja Messenger e agjencisë amerikane të gjithësisë.

“Herët në mëngjes, në orën 9:20, sipas kohës euro-perëndimore, Messenger ka incizuar fotografi historike të planetit Merkur. Kjo është fotografia e parë e planetit më të afërt të diellit e bërë nga një fluturake e gjithësisë në orbitën e saj”, thuhet në deklaratën e lëshuar nga NASA.

Messenger ka bërë gjithsej 363 fotografi për gjashtë orë, ndërsa publikimi i përgjithshëm i tyre është caktuar për një konferencë për gazetarë, në të cilën shkencëtarët do të flasin në lidhje me zbulimet e reja.

Pjesa e sipërme e fotografisë tregon një krater të pazakontë të quajtur Debussy, ndërsa pjesa e poshtme, në afërsi të polit të Merkurit, nuk është fotografuar asnjëherë më parë nga gjithësia.

Messenger është fluturakja e parë e NASA-s në orbitën e Merkurit, në të cilën ka hyrë më 17 mars, ndërsa në mision është dërguar qe gjashtë vite.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 14.04.11 23:54

Hapi i vogël, gënjeshtra e madhe? Apollo 11 kurrë nuk ka qenë në Hënë

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0414203618173_m

Ata që besojnë teoritë e konspiracionit thonë se Armstrong kurrë nuk ka shkelur në Hënë. Thonë se SHBA-ve iu është dashur diçka për t’ia kaluar rusëve, ndërsa aterrimi në Hënë ka qenë ideal. Gjatë shëtitjes së parë në Hënë më 16 shtator 1969 Neil Armstrong tha këto fjalë: “Ky është një hap i vogël për njeriun, por një hap gjigant për njerëzimin”.

Megjithatë teoricienët e konspiracioneve vlerësojnë se ai nuk ka shkelur kurrë në Hënë. Ata thonë se gjatë luftës së ftohtë SHBA-ve u duhej diçka e madhe për t’ia kaluar rusëve dhe programin hapësinor të tyre, ndërsa udhëtimi në Hënë ka qenë ideal. Joseph Skipper nga SHBA-të merret me këtë çështje prej 11 vitesh.

Ai thotë se në xhirimet nga Hëna ka gjetur disa pyetje pa përgjigje. Në xhirimet nga sipërfaqja e Hënës shihet një kabllo, e cila nuk e ka vendin aty dhe nuk është e qartë se cilave pajisje u përket. Duke parë hijen e trupave në fotografitë, ai thotë se patjetër është dashur të jenë dy burime drite. Po ashtu ai thotë se në fotografinë e cila paraqet astronautët folija e artë e mbajtëses së Apollo 11 duket shumë e pastër. Nëse fluturakja ka aterruar vërtetë në Hënë, sipas tij, kjo mbajtëse është dashur të jetë me pluhur.

Ai ka dyshime edhe për sipërfaqen gati krejtësisht të rrafshët e të paprekur nën fluturaken. Arsyetimi i tij është se nëse Apollo vërtetë ka aterruar, sipërfaqja duhet të jetë e valëzuar dhe duhet të jetë hapur një gropë si pasojë e forcës shtypëse.

Historia megjithatë shkruan se astronautët Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin prekën sipërfaqen e Hënës. Kolegu i tyre Michael Collins drejtonte modulin komandues në orbitën përreth Hënës. Ata që nuk i besojnë kësaj historie thonë se astronautët për këtë mision janë përgatitur në poligonet e posaçme të NASA-s. Sipas tyre xhirimet e para të aterrimit të mundshëm në Hënë janë bërë mu në këto poligone të NASA-s.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Ufo prej 15.08.11 8:38

[img]zeze - Astronomi - Faqe 2 18537320582323947270710.th zeze - Astronomi - Faqe 2 18537320582323947270710

[/img]
Ufo
Ufo

134


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Ufo prej 15.08.11 8:40

[/img][/URL] zeze - Astronomi - Faqe 2 18537320582323947270710

[/img][/quote]
Ufo
Ufo

134


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 01.09.11 12:53

NASA financon 3 mln $ për projektet e të ardhmes

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0829093324592_210

Agjencia amerikane e hapësirës NASA, ka parashikuar një buxhet prej 3 milion dollarësh për 30 propozime që kanë të bëjnë me idetë e reja për programet e ardhshme programet amerikane të eksplorimit të hapsirës.
Propozimet, të cilat kanë në dispozicion nga 100 mijë dollarë secila për të treguar nëse ia vlejnë ose jo, pasqyrojnë vizione largpamëse për projektimin e anijeve të reja të hapësirës, sistemet e reja shtytëse si dhe zgjerimin e pranisë së njeriut në hapësirë.Programi i NASA-s, i quajtur “Konceptet e Avancuara”, ka pranuar qindra projekte.

Drejtuesi ekzekutiv i programit Jay Falker thotë se ato përfaqësojnë thuajse çdo aspekt të misionit të Agjencisë: “Duke i parë propozimet sheh se disa janë të lidhura me përpjekjet e njerëzve për të eksploruar hapësirën, disa janë të lidhura me përpjekjet e anijeve të hapësirës për të vepruar në mënyrë të sigurtë ose për të mbrojtur njerzit nga rrezatimi, disa prej propozimeve janë për përmirësimin e strukturave, etj”.

Një koncept tjetër vjen nga organizata me bazë në Virxhinia, “Raytheon BBN”, e cila ka projektuar një pajisje që mund të veprojë si një pistoletë-me-ajër në lartësi të mëdha për t’i ndryshuar kursin e objekteve që enden në hapësirë, siç janë për shembull satelitët që nuk funksionojnë më.

Një propozim tjetër është ai për një kostum hapsinor me sensorë dhe një pajisje të veçantë e cila mund të krijojë stabilitet për astronautët në kushtet e mungesës së forcës së gravitetit, një sistem shtytës i cili mbështet tek velat gjigande për të kapur erën diellore, si dhe përdorimin e një stampuesi 3 dimensional për të projektuar anije hapsinore të vogla ose përbërës për një stacion hapsinor.

Shkencëtarët do të punojnë mbi këto ide gjatë vitit të ardhshëm, madje duke zhvilluar prova në pajisjet elektronike që kanë lidhje me projektet e tyre. Zoti Falker thotë se buxheti prej 3 milion dollarësh i caktuar për këto studime është jë pjesë shumë e vogël e buxhetit 18 miliardë dollarësh, të propozuar për NASA-n për vitin 2012.

/VOA/
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Plerat hapësinore mund të dëmtojnë ekosistemin

Mesazh  Fikrro prej 03.09.11 11:49

Plerat hapësinore mund të dëmtojnë ekosistemin

zeze - Astronomi - Faqe 2 Wspacejunk1-764271

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar NASA-n, se sasia e të ashtëquajturave prlerat hapësinore në orbitën e Tokës janë një problem alarmant.

Lajmi është bërë i ditur pas publikimit të një raporti të Këshillit Kombëtar të Kërkimeve, i cili thotë se kjo “re” plerash mund të shkaktojë dëme fatale edhe për vetë ekosistemin.

Në këtë dokument bëhet thirrje urgjente për marrjen e masave për të limituar dhe ulur sasinë e këtyre mbetjeve hapësinore të cilat sillen rreth tokës.


zeze - Astronomi - Faqe 2 Debris-GEO1280

Ekzistojnë të paktën 22 mijë mbetje metalesh të cilat sillen rreth orbitës. Ato janë shkaktuar nga shkatërrimi i satelitëve. Këto mbetje lëvizin me një shpejtësi 28 mijë kilometra në orë.


Edituar për herë të fundit nga Fikrro në 03.09.11 11:58, edituar 1 herë gjithsej
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 03.09.11 22:43

Zbulohet Ylli 13 miliardë vjet i vjetër!

zeze - Astronomi - Faqe 2 Ylli

Astronomët kanë zbuluar një yll të vjetër 13 miliardë vjet në galaktikën tonë (Rruga e Qumështit), i cili nuk do të duhej të ekzistonte sipas ligjeve të fizikës që i njohim.

Shkencëtarët kanë thënë se ky yll në tërësi përbëhet nga heliumi dhe hidrogjeni dhe se gjendet në “zonën e ndaluar” të formimit të yjeve, shkruan revista Digital Journal.

Shkencëtarë francezë e gjermanë thonë se është e pashpjegueshme se si ka mundur të mbijetojë ylli i quajtur SDSS J102915+172927, i cili ka masë 200 herë më të vogël se sa Dielli ynë dhe gjendet në nëngalaktikën e Luanit.

Nëpërmjet analizës së karakteristikave të tij është ardhur në përfundim se ai përmban shumë pak litium, gjë që është befasuese sepse ylli i një vjetërsie të tillë do të duhej të përmbante 50 herë më shumë litium, sikundër që do të duhej të përmbante edhe më shumë metale të ndryshme, thanë shkencëtarët.

Sipas shkencëtarëve, ky yll i pazakonshëm nuk është i vetmi, pasi astronomët kanë detektuar edhe disa yje që nuk do të duhej të ekzistonin.

“Tashti planifikojmë t’i hulumtojmë dhe të shohim se a bëhet fjalë për rast të njëjtë”, thanë shkencëtarët.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 04.09.11 13:18

Zbulohen 6 Yje Xhuxhe te klases Y, me teperatura nga 175 grade celcius te nxehtet, ne 25 grade celcius te ftohtet

zeze - Astronomi - Faqe 2 Y-xhuxh

Me ndihmen e teleskopit hapesinor infra te kuq "WISE" (Wide-field Infrared Survey Explorer) Astronomet e NASA-ses zbuluan nje klase te re deri me tani te panjohut te yjeve. Fjala behet per nje formë të shfaqur e yjëve të ashtuquajturit Xhuxhat-Y, ku temperatura e disave prej tyre i eshte pothuajse njesoj sa e nje dhome.

Ka me shume se 10 vite qekur shkenctaret jane vene ne kerkim te ekzistences se Yjeve Xhuxhe te klases Y, qe jane pothuajse te padukshem nga spektri i drites se tyre. Keto dite astronomet nga selia kryesore e NASA`es arriten te zbulojne 6 prej ketyre yjeve shume te ftohte dhe madje relativisht jo shume larg Diellit. Kjo u arrit me ndihmen e teleskopit hapesinor infra te kuqe "WISE" (Wide-field Infrared Survey Explorer).

Behet fjale per Yjet Xhuxhe te kategorise Y, dhe me te ftohtet e perfaqesuesve te familjes se yjeve Xhuxhat kafe, te cilet gjenden vetem rreth 9-40 vite drite larg nga qendra e Diellit tone. Xhuxhet ngjyre kafe per shkake te mases se tyre relativisht te vogel, sa 13-75 masa te Jupiterit, zene nje position te veçante midis planeteve dhe yjeve. Keto yje jane shume te vegjel dhe nuk mund ta perkrahin dot fusionin berthamor ne berthamen e tyre.

Derisa temperatuara e siperfaqes se Diellit arrin rreth 5.000 grade celsius, temperatura e Xhuxhave kafe arrin perafersist ate te nje furre, dhe vertetohet se temperatura e atmosferes se 6 Yjeve Xhuxha te posazbuluar arrin prej rreth 175 grade celsius tek me i nxehti, dhe deri ne vetem 25 grade celsius tek me i ftohti.

Nepermjet studimit te Xhuxheve te ngjyres Kafe, astronomet shpresojne per te fituar sa me shume informatione mbi procesin e krijimit te Yjeve ne pergjithesi. Ngaqe atmosfera e ketyre yjeve eshte e ngjajshme me ate te planeteve te gazta si Jupiteri, shpresohet gjithashtu te kuptohet dhe se si eshte krijuar atmosfera e eksoplaneteve.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty planet si Toka jonë

Mesazh  Nikolaos prej 04.09.11 20:02

Super-Toka e gjendur në skaje të zonës së banuar
zeze - Astronomi - Faqe 2 Supertok

Katalogu i Planeteve Extradiellor tani perfshin rreth 573 planete qe rrotullohen rreth yjeve te tyre

Ekipe ndërkombëtare astronomesh po konkurrojnë të gjejne planetin e parë te ngjashëm me Tokën ,nje planet të banueshëm,qe orbiton rreth një ylli,ashtu si toka rreth diellit tonë.

Ekipi i drejtuar nga Lisa Kaltenegger i -Institutit Max-Planck per Astronominë ne në Heidelberg te Gjermanisë , raporton një planet 3.6 herë më i madh sesa Toka,qe orbiton rreth yllit HD 85512.

Ylli HD 85512 është rreth 69% madhësinë e Diellit dhe është rreth 36,23 vite drite larg (një vit drite është është 5.9 trilion milje). Në një studim të udhëhequr nga Francesco Pepe i Zvicrës ka dhene idene per yllin HD 85512 ,dhe thote se është një yll në mes të atyre te një botë të vogël në "zonën e banueshme", ku uji mbetet i lëngët, në vend te ujit te ngrire.

Orbita e ketij planeti (më e vogel,dhe më pak e nxehtë se Dielli) është një herë në çdo 54 ditë në një orbitë me pak të zgjatur në një rreze prej 24 milion milje. Planeti, HD 85512b, është gjykuar se gjendet në buzën e brendshme të zonës së banuar te yjesise, ku, "buzë e brendshme (zonë e banueshme) konsiderohet vendi ku të gjitha rezervat e ujit mund të avullojne nga kushtet serë,sic duket edhe nga foto -shkëputje e avujve e ujit dhe pas ikin sasi të hidrogjenit të lirë në hapësirë.

Kufiri i jashtem tregon distancën nga ylli kur efekti maksimal serë nuke mban CO2 prej kondensimit te vvazhdueshem duke çuar në ngrirje ", thotë studimi Kaltenegger.


Një model atmosfere e ketij planeti HD 85512,e tregon ate me një atmosfere me mjaft re, rreth gjysma e tij mbështillet me re (duke i dhënë asaj një albedo 0,5,apo efekte reflektimi) për të pasqyruar mjaft yje larg nga planeti,dhe për ta mbajtur atë potencialisht te banueshëm.

Toka ka një albedo 0.3 dhe Venus matet me 0,75 albedo,thote studimi . Graviteti I siperfaqes të planetit llogaritet të jete rreth 1,4 herë më i fortë sesa në Tokë. Të paktën një astronom perllogarit kete rezultat. "Unë jam i sigurt se kjo është nje shifer që media do ta përmend, por për mua kjo nuk është asgjë e veçantë", thotë astronomi Paul Wilson i Universitetit Exeter të Mbretërisë së Bashkuar, në blogun e tij, ku ai vëren shumë supozime në studim.

''Gjuetia'' e planeteve te banueshem,thote Wilson,një koleg i ekipit te astronomëve Keplerit te NASAs, të cilët janë në konkurrencë të nxehtë me evropianët për të gjetur të parët Toka,eshte bere nje lloi lufte e ftohete midis tyre..

Evropianët, veçanërisht Pepe, ka kritikuar një Universitet të Kalifornisë,ate te Santa Cruz që udhëheqin ekipin drejte një planeti të mundshme te banueshëm qe rrotullohet rreth yllit Gliese 581, ndërsa vënë në dukje se jane keta,europianet qe kane studime te paret rreth ketij ylli.

http://content.usatoday.com/communities/sciencefair/post/2011/08/super-earth-spotted-on-the-edge-of-habitable-zone/1
Nikolaos
Nikolaos

"Kthejeni fytyrën nga Dielli dhe çdo hije mbetet mbrapa jush"

249


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 09.09.11 20:47

Do të ndodhin Supernova!

zeze - Astronomi - Faqe 2 Supernova

Kjo ngjarje ndodh njëherë në jetë pasi e ardhshmja mund të ndodh pas 100 viteve. Këto ditë pritet që jeta e ylli PTF-11kly të marrë fund. Ylli ndodhet 21 milion vite dritë larg tokës të shpërthejë.

Ndriçimi i supernovës pritet të shfaqet mes 9 dhe 12 shtatorit dhe do të jetë më e madhja që prej vitit 1954. Nëse koha do të jetë e mirë atëherë ajo do mund të shikohet edhe me sy të lirë pasi në qiell do të shfaqet një dritë e zbehtë blu.

Shpërthimi do jetë shumë i shndritshëm për shkak se ylli është shumë afër Tokës, pasi shumica e supernovave ndodhin 1 miliard vite larg.

Supervona mund të ndodhi edhe në galaktikën tonë por e fund ngjarja e tillë është shënuar në vitin 1572. Drita e së cilës është parë me sy të lirë për muaj me radhë.


Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 10.09.11 12:25

Ari “bie” në Tokë së bashku me meteorët

zeze - Astronomi - Faqe 2 08ari_0809111204_1

Ar dhe materiale të tjerë të çmuar prezent në Tokë kanë rënë lehtë nga qielli me një bombardim meteorësh që ka ndodhur 3.9 milionë vite më parë.

Përfundimin e ka publikuar në Nature një studim britanik i koordinuar nga Matthias Willbold, i universitetit të Bristol.

Kur Toka ishte ende e re, shpjegojnë kërkuesit, hekuri i shkrirë ka rënë në qendër dhe ka formuar bërthamën, dukë tërhequr me vetë materiale të çmuara të planetit si ar dhe platin.Mbetjet e një sateliti do godasin Tokën

zeze - Astronomi - Faqe 2 08sat_0809111251_1

Mbetjet e një satelitit të vjetër, që shkojnë deri në 7 ton, pritet të hyjnë në atmoserë e të bien në tokë ditët e fundit të shtatorit, ose në ditët e para të tetorit.

Sipas NASA-s bëhet fjalë për mbetjet e satelitit, Upper Atmosphere Research Satellite (UARS), hedhur në orbitë në vitin 1991 me mision studimin e dukurive mes atmosferës së Tokës dhe Diellit. Falë UARS, u zbuluan për herë të parë vrimat e ozonit në skajet e atmosferës.

NASA thotë sateliti nuk do të mund të shkrijë plotësisht në atmosferë dhe një pjesë e tij do të bjerë në tokë. Agjencia amerikanee hapësirës, shton se për momentin nuk mund të përcaktojë se në cilën pjesë të globit do të bien mbetjet e UARS.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Fikrro prej 11.09.11 16:09

NASA dërgon anije për të matur gravitetin e Hënës

zeze - Astronomi - Faqe 2 F.0911093446733_210

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, ka nisur në Hënë dy anije “binjake” të cilat do të mbledhin informacione rreth gjithë përbërjes së saj.
Nisja e anijeve “Grail” ka ndodhur në Florida, ndërsa ato janë dërguar për të mësuar nivelin e gravitetit në gjithë satelitin e tokës. Gjithashtu do të grumbullohen informacione për strukturën e saj, që do të ndihjojë në shpjegimin e shumë mistereve, një ndër të cilët është fakti që cepi i largët Hënës duke ndryshe nga pjesa e dukshme e saj.

Satelitët “Grail” nuk pritet të kthehen në Tokë, deri të paktën në fund të këtij viti.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

zeze - Astronomi - Faqe 2 Empty Re: Astronomi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi