Histori fantazmash

Shko poshtë

histori - Histori fantazmash Empty Histori fantazmash

Mesazh  DarkMaster prej 25.06.10 13:44

Jane hitstori qe mi ne treguar dhe as une nuk e di nese jane te verteta ,po nejse.

Kjo ka ndodhur ne pallatin e nje lagjeje ne "Berat" disa djem ishin ulur ne nje stol para ballkonit te katit te pare te nje pallati ku te gjith njerzit e asaj familjeje kishin vdekur pa u mare vesh aryeja.
Djemte po benin shakara dhe koha po kalonte per bukuri deri sa arriti nata por ata vazhduan te qendronin aty .
Por pa pritur dera e ballkonit prapa tyre levizi duke bere nje zhurme te frikshme dhe brenda ne shtepi filluan te degjoheshin xhama qe thyheshin . Te gjith u tremben dhe u larguan me vrap per ne shtepira .
Te nesermen ne mengjes ata u kthyhen te vendi dhe pane nga dritaret qe ne shpi kishte shume objekte te thyera por per ta vertetuar ata qendruan prap naten vone prane shtepise dhe kesaj rradhe ndodhi dicka akoma me e frikeshme nje dore doli nga dera ku naten e kaluar ishte hapur . Me pas njeri nga ata mori zemer dhe u fut nehyrjen e pallatit ku atje doli nje grua me kemishe gjumi qe i thoshte here po here "Hajde afrou" por ne ate csht erdhen edhe shoket e tjere dhe gruaja u fut perseri ne shtepune e saje .
Qe ate dite ujt nuk ia mban me te futet naten ne ate hyrje as te mbedhenjve .

Historia e dyte eshte e vjeter dhe i a ndodhur shokut tim te ngushte
Ai ishte shtruar ne spital per sha se ishte i semure.Bashke me te ne dhome ishte edhe nje grua qe prej shume kohesh ishte larguar nga nje fshat i larget i Beratit dhe arsyeja eshte kjo.
Kohe me pare kur ajo ishte ende e vogel gjith fshati duke mos pasur kanalizime mbushte uje ne te vetmin burim qe rridhte . Por nje here familjes se kesaj gruas i duhej te mbushte uje naten dhe nga frika se mos i ndodhte gje shkuan te gjith si familje mamaja babai ajo vet edhe vllai.Duke ecur rruges ata pane ne nje lendine prane burimit nje gru lakuriq te shtrire perdhe qe po i shikonte .Donin ti flisnin po se kuptonin pse su dilnin fjalet .
Ata shkuan mbushen uje dhe kur u kthyhen se gjeten me aty .
Disa dite me vone nje grup djemsh kishin shkuar ne nje vent te thell te burimit per tu lare por njeri prej djemve u zhyt ne uje me vrull dhe nu doli me .Po e njejta gje ndodhi edhe me te atin e tij i cili u zhyt brenda per te gjetur trupin e djalit.
Fshati i frikesuar nga kjo ndodhi dhe kishte thiriur nga shteti disa polumbare por dhe ata ishin mbytur .
Me vone theriten nje hoxhe i cili tha se duhej te prisnin 11 dite para se dikush te futej ne uj e te nxirte trupat.
Kaluan 11 dite dhe ne ate uj te mallkuar tahme u fut nje polumbar tjeter dhe kur hyri brenda gjeti trupat e pajete te lidhur ne qafe ne litar ne forme gjysem rrethi dhe nje vajze lauriq te vdekur ne mes .
Nga kjo ndodhi gjith fshati u largua nga ai vend per vec nje personi te cilin banoret e mendonin te cmendur.
Per sa tregova une nuk jam i sigurt nqs jane te verteta sepse nuk kam qene vet prezent ne ato momente.
DarkMaster
DarkMaster

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Histori fantazmash Empty Re: Histori fantazmash

Mesazh  Jetmira prej 16.07.13 8:41

I vendosur prane ujrave me sulfur te Hot Lake Springs ne La Grande, Oregon ndodhet ne pjesen e vogel te Amerikes Jugore te Vjeter.

Ndertesa me tulla te kuqe me kollonat e saj te bardha eshte ndertuar ne nje kohe me te hershme, ne kohen kur ujrat sherues kishin bere shume buje dhe mund te shihje gra me cadrat e tyre te diellit duke shetitur rreth e rrotull.

Por e mbuluar nga pjesa e jashtme e qete, ndodhet nje histori e mbushur me gjera mbinatyrore dhe te cuditshme.

Njehere e njohur si "The Mayo Clinic of the West" Hoteli Hot Lake eshte ndertuar ne vitin 1907 dhe eshte blere nga Dr. W. T. Phy, i cili shtoi lehtesira moderne mjekesore, duke perfshire edhe nje spital, kirurgji, dhome me rreze X, tek hoteli dhe krijoi nje vend pushimi te njohur qe theksohej nga ujrat termale sherues qe ndodheshin aty.

Njerezit vinin nga i gjithe vendi per te perfituar nga cilesite sheruese te ujit, dhe problemet qe kishin pacientet varionin qe nga artriti dhe deri ne rastet fatale te sifiles dhe tuberkulozit.

Mbas vdekjes se Dr. Phy ne vitin 1931, hoteli mori tatepjeten dhe ne vitin 1935 strukturat prej druri te nderteses u dogjen, duke lene vetem pjesen e jashtme me tulla.

Nderkohe qe thashethemet qe hoteli sherbeu si nje azil te cmendurish mbas vitit 1934 nuk kane prova qe t'i mbeshtesin, fakti qe ne vitet 1950 eshte perdorur si shtepi per pleqte, eshte nje informacion i dokumentuar.

Me pas eshte abandonuar ne vitet 1970, deri sa eshte blere ne menyre private ne vitin 2003. Pasi u bene restaurime te thella dhe mbas renies te te gjithe anes jugore ne vitin 2008, hoteli me ne fund u rihap ne vitin 2010 dhe eshte i listuar ne Regjistrin Kombetare te Vendeve Historike.

Nder fenomenet me te raportuara mbinatyrore jane raporte te shumta te degjimit te muzikes qe vjen si nga nje piano. Ne fillimin e tij, hoteli mori nje piano qe e kishte gruaja e E. Lee, nje piano qe ishte akuzuar qe luante vete edhe perpara blerjes nga hoteli. Qe ne fillim klientet raportuan qe degjonin muzike piano, dhe edhe pse me pas piano u largua nga nje ish pronar (qe kreu vetevrasje), muzika mund te degjohet ende.

Nje histori tjeter e njohur perfshin nje kopshtar i cili u vetevra. Thuhet qe ai e ka varur veten ne hotel, dhe edhe sot e kesaj dite ka raportime qe e kane pare te vije verdalle neper toke.

Ne brigjet e liqenit, ka shume raportime per figura si hije qe shetisin.

Gjate rruges qe te con per tek hoteli, shpesh shfaqet nje mjegull e dendur dhe ka histori per shfaqje fantazmash qe dalin nga mjegulla.

Ndersa brenda ne hotel dyert hapen dhe mbyllen vete, degjohen hapa ne katet e mesiperme, dhe zera te cuditshem degjohen neper koridore.

Historite per fantazmat qe ndodhen aty, fillojne qe nga pushuesit qe kane vdekur, dhe deri tek pacientet qe ishin viktima te eksperimenteve te tmerrshme dhe ne shpirtrat e te vdekurve qe kishin jetuar ne shtepine e te moshuarve.

Megjithese pronaret aktuale te Hotelit Hot Lake evitojne te permendin reputacionin qe ka hoteli i tyre, shume rezidente te La Grande kane te dhenat e tyre per te shtuar ne lidhje me histori te reja te lidhura me fantazmat e hotelit. (F.B/Infoalbania)
Jetmira
Jetmira

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi