'Syri' i Zotit....

Shko poshtë

syri - 'Syri' i Zotit.... Empty 'Syri' i Zotit....

Mesazh  Estilen prej 18.02.10 22:13

Astronomët kanë rrëmbyer nga hapësira kozmike një foto aq qiellore dhe të mrekullueshme që është quajtur si Syri i Zotit.
Syri ka një ngjyrë blu të kornizuar me ngjyrë të bardhë që vazhdon me
një ngjyrë mishi që nga larg ngjan me një sy gjigand, të cilin
astronomët e quajtën Syri i Perëndisë. Por, ky sy është kaq i madh sa
përmban në të galaktika më vete dhe drites i duhen 2 1/2 vjet per ta
kaluar ate. Objekti që ngjan me një sy në fakt një grumbull gazi që
duket sikur zien brenda një ylli që aktualisht ndodhet 700 vjet larg
nga kostelacioni i Aquarius. Kjo mund të shihet edhe nga amatorët e
astronomisë duke përdorur teleskopa të vegjël. Kurse fotoja e publikuar
u realizua nga një teleskop gjigand në Observatorin e Europës Lindore
në malin e La Sillas në Kili.
Ekspertët thonë se sistemi ynë diellor do të ketë të njëjtin fat si ylli por vetëm pesë miliard vjet më pas.

syri - 'Syri' i Zotit.... Attachment
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi