EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Refleksion - Meditim

+2
Jon
Neo
6 posters

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 24.09.09 23:50

Hapi dyert e zemrës
(Eileen Caddy)

Gjithçka që e kam unë, është e jotja.
Mendo për mrekullinë e këtyre fjalëve,
dhe pastaj lejo që vetëdija jote të zgjerohet,
kështu që mund t'i pranosh
dhe t'ua kuptosh domëthënien e vërtetë.
Shih si bëhen realitet në jetën tënde
dhe mos prano kurrë më ndonjë përkufizim,
sepse të gjitha premtimet e mia do të plotësohen,
nuk janë premtime boshe.
Mbaji thjesht në besimin tënd,
dhe në besimin kurrë mos u lëkund.
Gjithçka vjen tek shpirtrat që më shërbejnë
dhe që vënë gjithë besimin e tyre tek unë.
Shih si zhvillohet mrekulli pas mrekullie para syve të tu.
Dalloji mrekullitë në gjërat e vogla të jetës
ashtu si në gjërat e mëdha.
Hapi sytë e tu, që të mos humbësh asgjë;
hape zemrën tënde dhe lëre dashurinë të rrjedhë.
Dashuria e tërheq dashurinë.
Cdo shpirt përmallohet për t'u dashur,
pra përse të mos dhurosh dashuri,
dhe duhet të marrësh ashtu si ti jep.
Por mëso të japësh lirisht, pa asnjë kusht,
dhe shijoje jetën plotësisht.

Përktheu SLB

Neo

1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 24.09.09 23:57

Natyra nuk është as e shurdhër as memece

Në këtë orë, shkëlqimi i maleve
shuhet në qiejt e butë.

Në këtë orë, kodrinat vetë
i bashkohen bisedës.

Në këtë orë, malet
flasin bashkë me zë të ulët,

bredhat përkulen te njëri-tjetri
duke biseduar mes vete,

dhe shelgu lakohet drejt shelgut
duke pëshpëritur sekrete.

Edhe retë tërhiqen te njëra-tjetra
dhe ndahen prapë, në këtë orë.

Këngë e popullit Jokut në Siberi



Natyra nuk është as e shurdhër as memece. Të parët tanë flisnin për natyrën si diçka të gjallë, për drunj që komunikojnë njëri me tjetrin, për shpirtrat e luginës dhe për oqeane që flasin me njëri-tjetrin si dhe me kushërinjtë e tyre njerëzore.

Tani shkenca është duke zbuluar dëshmitë që pohojnë disa nga këto zbulesa për ndërlidhjet tona planetare. Drunjtë që sulmohen nga dëmtues u lëshojnë drunjve sinjale kimike të tjerë duke ua paralajmëruar rrezikun; atëherë drunjtë që e marrin mesazhin kanë kohë për të prodhuar substanca kimike të dëmshme për pushtuesit. Prandaj kënga e popullit siberian Jokut nuk është vetëm poetike, por thellësisht e vërtetë, sepse drunjtë e pyllit komunikojnë me njëri-tjetrin në mënyra që ne vetëm tani fillojmë t'i rizbulojmë. Ndoshta do të gjejmë po ashtu se gurët dhe retë, që ne besojmë se janë të pajetë, por që popujt më të hershëm konsideronin si të gjallë, komunikuakan, siç e sugjeron kënga.

Patricia Monaghan

Neo

1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:00

Carpe diem

Miku im, mos pyet fare. Mos e pyet falltarin
ose fatrrëfyesin të të tregojë sa gjatë do të jetosh.
As mos pyet për mua. Më mirë ta mos dish.
Më mirë të marrësh çdo ditë thjesht siç na jepet,
nuk ka dallim a do të pasojnë shumë më tepër
apo a është viti i fundit kur e shohim oqeanin,
siç hidhet kundër shkëmbinjve afër. Ji i arsyeshëm:
pi pak verë; mos shiko tepër larg përpara.
Bile kur bisedojmë, koha kalon me vrap.
Korri frytet e së sotshmes, dhe kjo le të jetë mjaft.
Horaci

Poeti i madh Horac është i njohur për qëndrimin e vet "carpe diem" ose "kape ditën", për të cilin kjo ode është një shembull i mirë. Fjalët e tij janë aq të freskëta sot sa para gati dy mijë vjetësh. Falltarët e letrave dhe filxhanëve të kafesë edhe sot ballafaqohen me klientë që dëshirojnë që të zbulohet gjithë fati i tyre. Por çfarë të shërben ta dish kohën e saktë kur të vdesësh? Ekziston edhe e sotshmja, për ta jetuar sa më plotë.

Ekziston edhe dielli, duke lindur në madhështinë e ylberit ose duke perënduar në një flakërrimë të shkëlqyer. Ekzistojnë bota dhe të dashurit tanë; ekzistojnë puna jonë dhe kënaqësitë tona. Të dish se kur do të mbarojnë nuk ndryshon dhuratat e së sotshmes për ne. Siç e këshillon poeti, le ta jetojmë ditën e sotshme aq plotësisht sa mundemi, dhe po të jetë dita e fundit që e shohim, do të kemi jetuar në të vërtetë.

Patricia Monaghan

Neo

1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:13

UNI APO INTUICION?

Si te dime nese na flet uni yne apo intuicioni yne? Per fillestare, ne qofte se nuk keni zakonin ta degjoni kete ze te qete te brendshem qe e quajme intuicion, mund te mos degjoni shume udheheqje. Duke kerkuar te qetesoni te tjere dhe te fitoni pelqimin e tyre, mund te keni hequr dore bile nga dijenia se cilat jane nevojat dhe deshirat e tua, nga frika qe mund te jene ne konflikt me atyre te njerezve te rendesishem ne jeten tende. Te kryesh ndryshime ne jete duket e paperballueshme sepse nuk je lidhur me udheheqjen tende te brendshme. Kjo udheheqje e mirefillte njihet ne keto menyra:

1. Zeri intuitiv eshte i qete, por kembengules. Mendimet vazhdojne te kthehen, por nuk shfaqen si urgjente. Zeri i unit kerkon qe te besh nje vendim tani, nga frika qe dicka mund te zhduket.

2. Mesazhe intuitive te tregojne drejtimin e vetezhvillimit dhe te ndjenjes ta shprehesh veten me plotesisht. Uni, perkundrazi, thote: "Pse ta caj koken?" "Kjo eshte pune e tepert". "Kjo eshte teper e shtrenjte". Uni paraqet arsyetime racionale per te mos vepruar dhe mbron gjendjen momentane.

3. Zeri intuitiv perdor fjali te thjeshta pohuese, si "Eshte koha te vazhdoj te shkollohem". "Duhet te shkruash". "Vazhdo". Keto pohime jane specifike dhe te dobishme. Uni vazhdon te pertype pohimet e vjetra dhe mbeshtetet shume ne justifikime.

4. Intuicioni vjen drejtperdrejt dhe qart ne mendjen tende. Zeri i unit eshte i pavendosur dhe i frikesuar. Eshte i preokupuar me perpjekjet te gjeje rrugen me te mire per te zvogeluar ose kontrolluar ngjarjet.

5. Zeri intuitiv te con jashte zones se rehatshmerise, por ti di ne zemren tende qe te udheheq per te bere gjene e mire. Zerit te unit i pelqen te te tregoje histori terrori.

6. Zeri intuitiv te jep nje hap ose qellim ne nje kohe. Uni ve qellime te kunderta ose krijon nje situate ku fitorja eshte e pamundshme.

7. Intuicioni te tregon cfare te besh per te qene besnik ndaj vetes. Uni te tregon cfare te besh per t'i bere punet te mira per te tjeret.


Nga Carol Adrienne nga libri i saj "When life changes - or you wish it would. How to survive and thrive in uncertain times"

Perktheu SLB

Neo

1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:21

VERIFIKONI BINDJET TUAJA PËR JETËN DHE PËR SHËNDETIN
Dr. Ulla Sebastian


SOT do t’ju tregoj se si mund të NDËRRONI MENDIME NEGATIVE PËR SHËNDETIN TUAJ. Kjo dituri do t’ju ndihmojë të FITONI KONTROLL MBI MENDIMET TUAJA.
Në vend ta mbushni nënvetëdijën tuaj me koncepte negative, mund ta furnizoni nënvetëdijën tuaj me mesazhe të shëndosha dhe jetëzgjeruese.

1. BAZONI AFIRMIMET TUAJA NË FAKTE TË QARTA RACIONALE DHE JO NË ILUZIONE DHE ËNDËRRIME.
2. PËRDORNI KOHËN E TASHME PËR AFIRMIMET TUAJA.
3. PËRDORNI FJALË POZITIVE.

Provojeni.

Le të shikojmë tani fushën e SHËNDETIT.

Shëndeti është më shumë se mungesa e simptomave ose sëmundjeve.
Është një gjendje paqeje të brendshme, ku trupi, mendja dhe shpirti synojnë harmonikisht një qëllim të përbashkët.

95% TË TË GJITHA SËMUNDJEVE BUROJNË NGA KONFLIKTE TË PAZGJIDHURA DHE ZAKONE TË KËQIA.

Konfliktet janë shpesh të pavetëdijë dhe shprehen në simptoma ose një gjendje të përgjithshme të pakëndshme.

Konflikte të pazgjidhura, ushqimi i pashëndetshëm dhe mungesa e lëvizjes e dobësojnë sistemin imunitar, pra aftësinë e trupit për t’u mbrojtur nga epërsia e mikrobeve si baktere, viruse dhe myku.

Nevoja të paplotësuara jetësore dhe shpirtërore çojnë deri te rezinjata, lëshimi i vetvetes në një nivel të thellë qelizor, me rezultatin e sëmundjeve kronike ose të varësive nga droga të ndryshme në përpjekje për të arritur plotësimin nëpërmjet objekteve të tjera.

Po qe se keni sinqeritetin dhe guximin për të shikuar se cilat nevoja të paplotësuara jetësore dhe shpirtërore janë në bazë të zakoneve të këqia dhe të simptomave, atëherë mund t’i ballafaqoni frikat që ju pengojnë në plotësimin e tyre.

SHPESHHERË SIMPTOMAT TRETEN KUR T’U LEJONI NEVOJAVE DHE FRIKAVE TË NDRYDHURA TË HYJNË NË NDËRGJEGJEN TUAJ.

Vëzhgoni mendimet dhe ndjenjat që i keni lidhur me shëndet. A e konsideroni shëndetin si diçka vetëkuptuese? A luftoni me probleme fizike, emocionale ose shpirtërore? Këto probleme a janë pjesë e një tradite familjare apo rezultati i stilit tuaj personal të jetesës?

Në vijim do të gjeni POHIME TË FIKSUARA NGA KULTURA, LIDHUR ME TEMËN E SHËNDETIT, që mund t’i keni dëgjuar hera-herë si fëmijë.

Mos e tepro. Nuk do të jetë aq keq sa thua.

Shëndeti i keq është dënimi për veprat e këqia.

Familja jonë nuk ka para për sëmundje.

Trupi nuk është i rëndësishëm. Mendja/koka/efekti kanë rëndësi.

Përderisa trupi funksionon, ku është problemi? Ka gjëra më të rëndësishme në jetë.

Të kujdesesh për trupin/sport/gjumë/shëndet është luks dhe diçka egoiste.

Njerëzit me shëndet të mirë nuk kanë punuar shumë në jetë.

Njerëzit e sëmurë kanë kohë dhe para të tepërta.

Mos u anko, të tjerët janë shumë më keq.

Të plakësh do të thotë të sëmurësh.

Çfarë vjen vetvetiu, edhe ikën vetvetiu.

Kush është i sëmurë, e ka fajin vetë.

Dhe tani disa BINDJE QË NJERËZIT I KISHIN FITUAR SI FËMIJË DHE SIPAS TË CILAVE JETOJNË AKOMA.

Vetëm kur jam e sëmurë, njerëzit më vërejnë.

Kur jam me shëndet, duhet të punoj tepër.

Një jetë plotësisht e shëndoshë është e mërzitshme.

Vetëm kur të peshoj (x kg) më pak, mund të jem e lumtur.

Jam tepër e dobët. Nuk ka çka të bëj kur jam e sëmurë.

TI më bën të sëmurë.

Nuk mund të kem besim në trupin tim.

Nuk mundem për shkak të “këmbës sime prej druri”.

A ju duket e njohur njëra nga këto fjali?

Hidhni në letër fjalitë që kanë qenë të rëndësishme në jetën TUAJ.

Këto mesazhe kanë fuqi.

ZGJIDHNI DY-TRI NGA MË TË RËNDËSISHMET DHE FORMONI TË KUNDËRTËN.

Perktheu nga gjermanishtja SLB

Neo

1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:25

NDËRGJEGJSHMËRI

Kape mirë mendjen tënde: Aftësitë “Çfarë”


VËZHGO

* VETËM SHIKOJE NGJARJEN. Shikoje pa u kapur në ngjarje. Përjetoje pa reaguar ndaj përjetimit tënd.
* Ki një “MENDJE ÇAMÇAKËZ” duke lënë që ngjarjet, ndjenjat dhe mendimet të hyjnë në mendjen tënde dhe të dalin prapë menjëherë.
* KONTROLLO vëmendjen tënde, por jo atë që e sheh. Mos largo asgjë. Mos iu qep asgjëje.
* Ji si një rojë në portën e pallatit, VIGJILENT ndaj çdo mendimi, ndjenje dhe veprimi që vjen nëpër portën e mendjes sate.
* Shko brenda vetes dhe vëzhgo. SHIKO se si vijnë e ikin mendimet, si retë në qiell. Vërej çdo ndjenjë, siç ngrihet dhe ulet, si dallgët në oqean. Vërej saktësisht çfarë po bën.
* Vërej se çfarë vjen nëpër SHQISAT e tua – sytë, veshët, hundën, lëkurën, gjuhën tënde. Shih veprimet dhe shprehjet e të tjerëve. “Merr erën e trëndafilëve”.

PËRSHKRUAJ

* JEPIA PËRJETIMIT FJALË. Kur të shfaqet ndonjë ndjenjë apo mendim apo ti bën diçka, pranoje. Për shembull, thuaji vetvetes në mendjen tënde: “Sapo më ka mbështjellë trishtimi” ... ose.. “Muskujt e stomakut po shtrëngohen”... ose.. “Një mendim ‘Nuk mund ta bëj këtë’ ka hyrë në mendjen time". ... ose.. “po eci … hap, hap, hap”... .
* VISHI PËRJETIMET ME FJALË. Përshkruaji vetes se çfarë po ndodh. Jepia ndjenjave të tua një emër. Thuaji një mendimi thjesht mendim, një ndjenje thjesht ndjenjë. Mos u bë i zënë në përmbajtje.

MERR PJESË

* Hyj në përjetimet e tua. Lejo që të përfshihesh në çast, duke lëshuar pe nga ripërtypja. BËHU NJËSH ME PËRJETIMIN TËND DUKE HARRUAR PLOTËSISHT VETVETEN.
* VEPRO ME INTUITË nga Mendja e Urtë. Bëj vetëm atë që nevojitet në çdo situatë – një valltar i shkathët në sheshin e vallëzimit, njësh me muzikën dhe me partnerin tënd, as kokëfortë as me duar në gji.
* PRAKTIKO aktivisht aftësitë e tua duke i mësuar, derisa të bëhen një pjesë e jotja, kur mund t’i përdorësh pa ndruajtje.
* PRAKTIKO:

1. Të ndryshosh situata të dëmshme.
2. Të ndryshosh reagimet e tua të dëmshme ndaj situatave.
3. Të pranosh vetveten dhe situatën ashtu si janë.

Marsha Linehan

Neo

1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:28

NDËRGJEGJSHMËRI

Kape mendjen tënde: Aftësitë “Si”

PA GJYKIM

* Shiko, por MOS GJYKO. Merr një qëndrim të lirë nga gjykimet. Vetëm faktet. Përqëndrohu në “çfarë”, jo në “të mirën” ose “të keqen”, “të tmerrshmen” ose “të mrekullueshmen”, në atë që “duhet” ose “nuk duhet”.
* DALLOJI DHE SHKËPUTI MENDIMET E TUA nga faktet, nga “kush, çfarë, kur dhe ku”.
* PRANO çdo çast, çdo ngjarje, ashtu si një çarçaf i shpalosur në lëndinë pranon edhe diellin edhe shiun dhe çdo gjethe që bie mbi të.
* PRANO të dobishmen, të shëndetshmen, por mos e gjyko. PRANO të dëmshmen, të padobishmen, por mos e gjyko.
* Në qoftë se zbulon që e gjykon veten, MOS GJYKO GJYKIMIN TËND.

ME NJË MENDJE TË NDËRGJEGJSHME

* BËJ VETËM NJË GJË NË NJË KOHË. Kur je duke ngrënë, ha. Kur je duke ecur, ec. Kur je duke u larë, lahu. Kur je duke punuar, puno. Kur je në një grup ose një bisedë, përqëndroje vëmendjen tënde në po atë çast ku je me personin tjetër. Kur je duke menduar, mendo. Kur je duke planifikuar, planifiko. Kur je duke kujtuar, kujto. Bëj çdo gjë me vëmendjen tënde të plotë.
* Nëse veprime të tjera ose mendime të tjera ose ndjenja të forta ta heqin mendjen, LARGOJI dhe kthehu në atë që po bën – prapë e prapë e prapë.
* PËRQËNDROJE MENDJEN TËNDE. Po të zbulosh që je duke bërë dy gjëra njëkohësisht, ndalu dhe kthehu në një gjë të vetme në një kohë.

ME EFEKTSHMËRI

* PËRQËNDROHU NË ATË QË FUNKSIONON. Bëj atë që duhet bërë në çdo situatë. Largohu nga “e drejtë" dhe "e padrejtë", "e vërtetë" dhe "e gabuar", "duhet" dhe "nuk duhet".
* RESPEKTO RREGULLAT E LOJËS. Mos “ta prish hundën për ta dënuar fytyrën”.
* Vepro aq SHKATHËT sa mundesh, duke iu përgjigjur nevojave të situatës në të cilën gjendesh. Jo të situatës ku dëshiron të jesh; jo të situatës që është “e drejtë”; jo të situatës që është më e këndshme; jo të situatës që ... Mbaji parasysh QËLLIMET E TUA në këtë situatë dhe bëj atë që është e nevojshme për t’i realizuar.
* LARGOHU NGA hakmarrja, inati i kotë dhe hipokrizia, që të plagosin dhe nuk të hyjnë në punë.

Marsha Linehan

Neo

1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:32

Strategji për të mbijetuar kriza


HEQJA E VËMENDJES

Me aktivitete:

Merru me ndonjë hobi;

pastroje shtëpinë;

vizito ngjarje kulturore ose sportive;

thirr ose vizito një shok/shoqe;

luaj lojëra kompjuteri ose të tjera;

bëj një shëtitje;

puno;

bëj sport;

dil në ndonjë restaurant;

pi një çaj ose një kafe pa kofeinë;

zë peshq;

copëto dru;

puno në kopsht ose oborr;

luaj me top.


Me kontribute:

Jepi dikujt ndonjë kontribut;

merru me punë vullnetare a humanitare;

jepi dikujt tjetër diçka;

bëj diçka të bukur për dikë tjetër;

bëj një befasi të menduar mirë.


Me krahasime:

Krahasohu me njerëz që e përballojnë jeta njëlloj si ti ose më keq.

Krahasohu me njerëz që kanë më pak fat se ti.

Shiko telenovela;

lexo për katastrofa,

për vuajtjen e të tjerëve.


Me ndjenja të kundërta:

Lexo libra ose tregime emocionale,

letra të vjetra;

shiko filme emocionale;

dëgjo muzikë emocionale.

Ji i/e sigurtë se kjo krijon ndjenja të ndryshme. Ide:

filme horrori,

libra me barcoleta,

filme komike,

muzikë fetare,

muzikë marshimi,

këngë inkurajuese.


Me largim:

Mos e prano situatën duke e larguar për një çast.

Largoje situatën mendërisht.

Përfytyro se si ndërton një mur mes vetes dhe situatës.

Ose largoje situatën duke e bllokuar në mendjen tënde.

Mos i ripërtyp mendimet.

Mos mendo për aspektet e dhimbshme të situatës.

Vendose dhimbjen në një raft ose sirtar.

Mbylle dhe largoje për një çast.


Me mendime të tjera:

Numëro deri në 10;

numëro ngjyrat në një pikturë, një pemë, nga dritarja, çfarëdo qoftë;

bëj gjëegjëza;

shih televizion;

lexo.


Me ndjenja të tjera intensive:

Mbaj akull në dorë;

shtrydh një top gome;

bëj një dush shumë të fortë dhe të nxehtë;

dëgjo muzikë me zë shumë të lartë;

seks;

vë një shirit gome përreth kyçit të dorës, tërhiqe dhe largoje.

Marsha Linehan

Neo

1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:35

Strategji për të mbijetuar kriza 2

PËRMIRËSOJE ÇASTIN

Me fantazi:

Imagjino skena qetësuese.

Imagjino një dhomë sekrete në brendinë tënde dhe shiko se si është e zbukuruar. Shko në këtë dhomë çdo herë që ndihesh shumë i/e kërcënuar. Mbylle derën nga gjithçka që mund të të plagosë.

Imagjino që gjithçka bëhet mirë.

Imagjino që e përballon mirë.

Sajo një botë fantazie që është qetësuese dhe e bukur, dhe lë mendjen tënde të shëtitet në të.

Imagjino se si ndjenjat e dhimbshme rrjedhin jashtë teje si uji nga një gyp.


Me domëthënie:

Gjej ose krijo ndonjë kuptim, domëthënie ose vlerë në dhimbje.

Kujto vlerat shpirtërore, dëgjo ose lexo për to.

Përqëndrohu në çfarëdo aspekti pozitiv në një situatë të dhimbshme që mund të gjesh. Përsëriti prapë e prapë në mendje.

Ktheji limonat në limonadë.

Me lutje:

Hapia zemrën tënde një qenieje madhështore, një urtësie më të madhe, Zotit ose mendjes sate të urtë.

Kërko forcë për ta duruar dhimbjen në këtë moment.

Dorëzojia punët e tua Zotit ose një qenieje të lartë.

Me shtendosje:

Përpiqu të shtendosësh muskujt duke tendosur dhe shtendosur çdo grup të madh muskujsh, duke filluar me duart dhe krahët, duke kaluar deri në pikën më të lartë të kokës dhe pastaj më ulët;

dëgjo një kasetë ose CD relaksuese;

bëj sport derisa të lodhesh;

merr një dush të nxehtë ose ulu në një vaskë me ujë të nxehtë;

pi qumësht të nxehtë;

fërko qafën dhe lëkurën e kokës, kofshët dhe këmbët.

Ulu në një tub të mbushur me ujë shumë të ftohtë ose shumë të nxehtë dhe rri derisa uji të jetë i vakët.

Merr frymë thellë;

bëj një gjysmë buzëqeshje;

ndërro shprehjen e fytyrës.

Me një gjë të vetme për çast:

Përqëndroje gjithë vëmendjen në atë që po bën tani. Mbahu në po atë cast ku je; vëre mendjen në të tashmen. Përqëndroje gjithë vëmendjen tënde në ndjenja fizike që përcjellin detyra jomendore (p. sh. shëtitje, larja e rrobave, larja e enëve, pastrimi i shtëpisë, riparime). Ji i vetëdijshëm/e vetëdijshme se si lëviz trupi yt gjatë çdo detyre.

Bëj ushtrime për shtimin e vëmendjes dhe vetëdijës.

Me një pushim të shkurtër:

Jepia vetes një pushim të shkurtër. Shtrihu në shtrat dhe tërhiqi batanijet mbi kokën tënde për 20 minuta.

Merr një dhomë në një hotel në bregdet ose në malësi për një ditë a dy; lëri peshqirët në dysheme pas përdorimit.

Luti një njeriu nga shtëpia jote që të sjell kafe në shtrat, ose të gatuajë darkë për të (ofroji që të bësh të njëjtën gjë për të).

Bli një revistë të lezeçme ose një gazetë në kioskë, shtrihu në shtrat me çokollatë dhe lexoje.

Bëj bukë të thekur, struku në një karrige dhe haje bukën dalëngadalë.

Merr një batanije me vetë, dil në park dhe ulu atje mbi batanijen gjithë mbasditën.

Hiq telefonin nga priza për një ditë, ose lë t'u përgjigjet thirrjeve autopërgjegjësi.

Bëj një pushim 1-orësh në ajër të pastër nga puna e rëndë që duhet bërë.

Me inkurajim:

Nxite veten. Përsërit prapë e prapë: “Mund ta duroj”, “Kjo nuk do të vazhdojë përgjithmonë”, “Do ta përballoj”, “Po bëj aq sa mundem”.

Marsha Linehan

Neo

1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:38

Strategji për të mbijetuar kriza 3

QETËSIMI I VETVETES

Një mënyrë për t’i kujtuar këto aftësi është të mendosh të qetësosh secilën nga të

PESË SHQISAT:

Me shikim:

Bli një lule të bukur;

zbukuro një pjesë të një dhome;

ndiz një qiri dhe vështroje fllakën.

Shtroje tryezën bukur për të ngrënë, duke përdorur sendet më të bukura që i ke.

Shko në një muze me art të bukur.

Ulu në kafenenë e një hoteli të bukur.

Shikoje natyrën përreth.

Dil natën dhe shikoji yjet.

Shëtitu në një pjesë të bukur të qytetit tënd.

Lyej thonjët, kështu që duken të bukur.

Shiko imazhet e bukura në një libër.

Vizito një shfaqe baleti apo vallëzimi ose shiko një shfaqe të tillë në televizion.

Ki vëmendje për çdo pamje që shfaqet e kalon para teje, duke mos u zgjatur me asnjërën.


Me dëgjim:

Dëgjo muzikë të bukur apo qetësuese, ose muzikë gjallëruese dhe stimuluese.

Vëri re zhurmat e natyrës (dallgët, zogjtë, shiu që bie, shushurimën e gjetheve).

Këndo këngët e tua të preferuara.

Gumëzhij një melodi qetësuese.

Mëso t’i biesh ndonjë vegle muzikore.

Merr dikë në telefon për të dëgjuar një zë njerëzor.

Ki vëmendje për të gjitha zhurmat që të vijnë, duke lejuar që “hyjnë në njërin vesh dhe dalin në tjetrin".

Me nuhatje:

Përdor parfumin apo kremin tënd të preferuar ose provoji në dyqan;

spërkat aromë në ajër;

ndiz një qiri me aromë.

Lyej mobiljet me vaj limoni.

Vendos në dhomën tënde lule të thara dhe erëza që lëshojnë erë.

Ziej kanelë;

përgatit ëmbëlsira, torta apo piq bukë.

Merr erën e trëndafilave.

Shëtitu në një pyll dhe thith me vëmendje erën e freskët të natyrës.

Me shije:

Ha një vakt të mirë;

pi pijen tënde të preferuar qetësuese, si çaj mali ose kakao të nxehtë (jo alkohol);

ofroji vetes një ëmbëlsirë.

Pije kafen tënde me krem.

Ha akullore.

Lëpij një karamelë mente.

Përtyp camçakëzin tënd të preferuar.

Ha ose pi diçka të veçantë, për të cilën zakonisht nuk shpenzon pare.

Pi lëng të freskët portokalli.

Shijo vërtet ushqimet që i ha; ha vetëm një gjë me gjithë vëmendjen.

Me prekje:

Bëj banjë me flluska;

vër çarçafë të pastër në shtrat.

Lëdhato qenin tënd apo macen tënde.

Merr një masazh;

vëri këmbët në ujë të ngrohtë.

Vendos locion në gjithë trupin tënd.

Vendos një kompresë të ftohtë mbi ballin tënd.

Çlodhu në një kolltuk vërtet të rehatshëm në shtëpi ose gjej njërin në një kafene luksoze.

Vishu me një bluzë, fustan apo shall të mëndafshtë.

Provo dorëza me gëzof ose pallto gëzofi në dyqan.

Krehi flokët e tu për një kohë të gjatë.

Përqafo dikë.

Ndiej çfarëdo që prek; dallo prekje që të qetësojnë.

Marsha Linehan
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:42

Strategji për të mbijetuar kriza 5

Mendimi PRO dhe KUNDËR

Bëj një listë të pikave në favor dhe në disfavor të durimit të stresit. Bëj një list tjetër të pikave në favor dhe në disfavor të mosdurimit të stresit – dmth. që ta përballosh duke u tërhequr mbrapa ose duke bërë diçka impulsive.

Përqëndrohu në qëllimet afatgjata, në dritë në fund të tunelit. Kujto kohët kur një dhimbje ka mbaruar.

Mendo për pasojat pozitive të durimit të stresit. Imagjino në mendjen tënde sa mirë do të ndihesh në qoftë se ua arrin qëllimeve të tua po të mos veprosh në mënyrë impulsive.

Mendo për të gjitha pasojat negative të mosdurimit të stresit tënd aktual. Kujtohu se çfarë ka ndodhur në të kaluarën kur veprove në mënyrë impulsive për t’i ikur çastit.

Marsha Linehan
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 25.09.09 0:46

Durimi i stresit

Vija orientuese për ta pranuar realitetin:

Ushtrime për vëzhgimin e frymëmarrjes

Vëzhgimi i frymës

Përqëndroje vëmendjen në frymën tënde siç hyn dhe del. Vëzhgoje frymëmarrjen tënde si një mënyrë për ta qendërzuar veten në mendjen tënde të urtë. Vëzhgoje frymëmarrjen tënde si mënyrë për ta kapar mendjen tuaj, duke zvogëluar mospranimin dhe duke luftuar irealitetin.

1. Frymëmarrje e thellë

Shtrihu në shpinë. Merr frymë rregullisht dhe butësisht, duke përqëndruar vëmendjen në lëvizjen e barkut tënd. Me të filluar frymëmarrjen, lejo që barku yt të ngrihet për të çuar ajër në pjesën e poshtme të mushkërive. Kur pjesa e lartë e mushkërive të tua fillon të mbushet me ajër, kraharori yt fillon të ngrihet, dhe barku yt fillon të ulet. Mos u lodh. Vazhdo për 10 fryma. Frymënxjerrja do të jetë më e gjatë se frymëmarrja.

2. Matja e frymëmarrjes me hapat

Shëtitu ngadalë në një kopsht, një trotuar ose një rrugë. Merr frymë normalisht. Përcakto gjatësinë e frymës sate, frymënxjerrjen dhe frymëmarrjen, me anë të numrit të hapave. Vazhdo për disa minuta. Fillo të zgjatësh frymënxjerrjen tënde për një hap. Mos sforco një frymëmarrje më të gjatë. Le ta jetë e natyrshme. Vëzhgo frymëmarrjen tënde me kujdes për të parë a ekziston dëshira për ta zgjatur. Vazhdo për 10 fryma.

Tani zgjat frymënxjerrjen për edhe një hap më shumë. Shiko a zgjatet edhe frymëmarrja për një hap apo jo. Zgjate frymëmarrjen vetëm në qoftë se ndien se kjo do të të japë kënaqësi. Pas 20 frymash ktheje frymën në gjendjen normale. Rreth 5 minuta më vonë mund të rifillosh praktikën e zgjatjes së frymave.

Po të ndihesh vetëm pak i lodhur, kthehu në ritmin normal. Pas disa seancave të praktikimit të frymës së zgjatur, frymënxjerrja do të ketë gjatësi të barabartë. Mos praktiko fryma të gjata dhe të barabarta për më shumë se 10 deri 20 fryma derisa të kthehesh në normalitet.

3. Numërimi i frymave

Ulu këmbëkryq në dysheme (ulu në pozitën e gjysmë zambakut të ujit ose të zambakut të plotë të ujit, nëse di ta bësh); ose ulu mbi një karrige me këmbët në dysheme; ose gjunjëzohu; ose shtrihu në dysheme; ose bëj një shëtitje. Duke marrë frymë, ji i vetëdijshëm se “Po marr frymë, 1”. Duke nxjerrë frymë, ji i vetëdijshëm se “Po nxjerr frymë, 1”. Mos harro të marrësh frymë nga barku. Duke filluar frymëmarrjen e dytë, ji i vetëdijshëm se “Po marr frymë, 2”. Dhe duke nxjerrë frymë ngadalë, ji i vetëdijshëm se “Po nxjerr frymë, 2”. Vazhdo deri në 10. Pasi arrite 10, rifillo me 1. Çdo herë kur të gabohesh me numërimin, rifillo me 1.

4. Ndjekja e frymëmarrjes duke dëgjuar muzikë

Dëgjo ndonjë pjesë muzikore. Merr fryma të gjata, të lehta dhe të rregullta. Ndiqe frymëmarrjen tënde, ji mjeshtri i saj duke mbetur i vëmendshëm për lëvizjen dhe ndjenjat e muzikës. Mos u humb në muzikë, por vazhdo të zotërosh frymëmarrjen tënde dhe veten tënde.

5. Ndjekja e frymëmarrjes duke biseduar

Merr fryma të gjata, të lehta dhe të rregullta. Ndiqe frymëmarrjen tënde duke dëgjuar fjalët e një shoku dhe përgjigjet e tua. Vazhdo si me muzikën.

6. Ndjekja e frymëmarrjes

Ulu këmbëkryq në dysheme (ulu në pozitën e gjysmë zambakut të ujit ose të zambakut të plotë të ujit, nëse di ta bësh); ose ulu mbi një karrige me këmbët në dysheme; ose gjunjëzohu; ose shtrihu në dysheme; ose bëj një shëtitje. Fillo të marrësh frymë butësisht dhe normalisht (nga barku), i vetëdijshëm se “Po marr frymë normalisht”.

Nxjerr frymë duke qenë i vetëdijshëm se “Po nxjerr frymë normalisht”. Vazhdo për tri fryma. Në frymën e katërt, zgjate frymëmarrjen, i vetëdijshëm se “Po marr frymë me frymëmarrje të gjatë”. Nxjerr frymë duke qenë i vetëdijshëm se “Po nxjerr frymë me frymënxjerrje të gjatë”. Vazhdo për tri fryma.

Tani ndiqe frymën tënde me vëmendje, i vetëdijshëm për çdo lëvizje të barkut tënd dhe mushkërive të tua. Ndiqe hyrjen dhe daljen e frymës. Ji i vetëdijshëm se “Po marr frymë dhe e ndjek frymëmarrjen nga fillimi deri në fund. Po nxjerr frymë dhe e ndjek frymënxjerrjen nga fillimi deri në fund”.

Vazhdo për 20 fryma. Kthehu në ritmin normal. Pas 5 minutash, përsërite ushtrimin. Mbaj një gjysmë-buzëqeshje duke marrë dhe nxjerrë frymë. Kur të zotërosh këtë ushtrim, vazhdo me ushtrimin vijues.

7. Frymëmarrja për ta qetësuar mendjen dhe trupin

Ulu këmbëkryq në dysheme (ulu në pozitën e gjysmë zambakut të ujit ose të zambakut të plotë të ujit, nëse di ta bësh); ose ulu mbi një karrige me këmbët në dysheme; ose gjunjëzohu; ose shtrihu në dysheme; ose bëj një shëtitje. Mbaj një gjysmë-buzëqeshje.

Ndiqe frymëmarrjen tënde. Kur mendja jote dhe trupi yt të jenë të qetë, vazhdo të marrësh dhe të nxjerrësh frymë shumë butësisht; ji i vetëdijshëm se "Po marr frymë dhe e bëj frymën dhe trupin të lehtë dhe paqësor. Po nxjerr frymë dhe e bëj frymën dhe trupin të lehtë dhe paqësor”. Vazhdo për tri fryma dhe pastaj mendo: “Po marrë frymë kurse trupi im dhe mendja ime janë në paqe. Po nxjerr frymë kurse trupi im dhe mendja ime janë në paqe”.

Mbaj këtë mendim në vetëdijë mes 5 dhe 30 minuta, sipas aftësisë sate dhe sipas kohës që e ke në dispozicion. Fillimi dhe mbarimi i ushtrimit duhet të jenë të shtendosur dhe të butë. Kur dëshiron të mbarosh, jepia muskujve në këmbët e tua një masazh të butë para se të kthehesh në një pozicion të ulur normal. Prit një moment derisa të çohesh në këmbë.

I adaptuar sipas Thich Nhat Hanh.

Perktheu: SLB
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon 05.10.09 14:20

TIMONI I KOHES

Rëndësia qëndron në llojin e diturisë së përftuar. Sa para bën ta mbushësh kokën me gjëra që s’të hynë në punë? Ato nuk kanë për të ndihmuar aspak gjatë takimit të pashmangshëm me të panjohurën.

Asgjë në këtë botë s’është dhuratë. Rruga drejt dijes është gjithmonë më e vështira.

Të nervozohesh nga sjelljet e të tjerëve, d.m.th. ti konsiderosh ato të rëndësishme. Është me rëndësi të heqësh dorë nga ky lloj arsyetimi. Veprimet e njerëzve s’mund t’ja zenë vendin kurrë të vërtetës së madhe që na pret çdo moment: Takimit me Gjithësinë.

Mendjemadhësia gjithmonë sjell si pasojë një gjëndje të rëndë shpirtërore, plogështi dhe negativitet. Kush do të triumfojë mbi vdekjen, duhet të jetë shpuzë dhe i çliruar nga çfarëdolloj paragjykimi.

Kur vërehen nga aspekti energjitik, qeniet njerëzore i ngjajnë një shtëllunge të bardhë, fijesh jashtëzakonisht të holla, që qarkullojnë papushim nga koka te këmbët. Kështu që pare nga sykthjellzimi, (clairvoyance) njeriu i ngjan një “veze” energjetike. Si krahët, si këmbët, duken si pishtarë ndriçues që përhapin shkëndija në lëvizje e sipër.

Kur dikush meson sykthjellzimin, ai zbulon se njeriu i ngjan një sfere vezake që rrezaton energji. Si lypsari, si mbreti, duken njësoj…

Kur asgjë s’është e sigurt, ne jemi gjithmonë të vëmendshëm dhe në gadishmëri për çdo të papritur. Është më mirë ti bësh sytë katër në një botë të pasigurtë, se sa të kujtosh se i di të gjitha.

Vetëbesimi i heroit magjik nuk ngjan me vetëbesimin e njeriut të zakonshëm. Njerëzit e zakonshëm e kërkojnë sigurinë në sytë e të tjerëve, dhe pastaj marrin zemër nga kjo duke e mbledhur mendjen se janë në rregull. Heroi magjik e synon pagabueshmërinë nga kontrolli i vetvetes, duke qenë mëse i vetëdijshëm për pozicinin e tij modest në këtë univers pa fund. Njëra palë pra, i mban sytë nga opinioni i përgjithshëm, ndërsa pala tjetër nga gjithësia.

Diferenca më themelore mes heroit magjik dhe njeriut të zakonshëm është se magjistari i konsideron problemet që dalin nga situatat e ndryshme si sfida, ndërkohë që njeriu i zakonshëm i merr ato si bekime a fatkeqësi.

Fatkeqësia më e madhe e racës njerëzore është të qenit rob i arsyetimeve. Arsyeja vetë s’ka se e konsideron njeriun nga këndvështrimi energjetik. Ajo merret me instrumentat që krijojnë energji, pa i mëshuar faktit se ne kemi diçka më shumë se sa mjetet që përdorim: ne jemi organizma që krijojnë energji.

Për sa kohë që njeriu ndjehet si gjëja më e rëndësishme në botë, s’ka se si ta kuptojë vërtet botën përreth. Një njeri i tillë ngjan me një kalë karroce, – gjithë ç’sheh është vetvetja, shkëputur nga gjithshka tjetër.

Fuqia që ka në dorë fatin e gjithë njerëzimit quhet Shqiponjë, jo se nënkupton shpendin në fjalë, por sepse shfaqet në vizionin e sykthjellzëve si një shpend sterr i zi e i pamatë, që duket sikur do të lëshohet pingul prej lartësive qiellore nga çasti në çast.

Karlos Kastaneda
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon 05.10.09 14:29

HERMES TRISMEGISTUS

Shtegu që të nxjerr drejt përjetësisë është i vështirë,
dhe të paktë janë ata që e gjejnë.
Shumica pret ditën e madhe
kur boshti i Universit do të ndalet
dhe shkëndijat e pavdekshme
do të shkëputen prej bazës së tyre.
Mjerë ata që presin,
sepse do tu duhet të kthehen sërisht,
të paditur dhe të pavetëdijshëm
në farishten e yjeve,
për të pritur
një fillim

ri.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 17:48

Mendime per ndricim te menjehershem

DITA 1

Gjithmone mund te zgjedhesh paqe te brendshme ne cdo cast te jetes.
Rezultati eshte plotesimi total, gezim dhe hare ne cdo nivel te qenies sate.
Eshte zgjedhja jote e perditshme se per cfare vendos te mendosh.
Bej nje shenje qe thote: "Une zgjedh gjithmone paqe te brendshme" dhe vere mbi pasqyren e banjos.
Kur ta shikosh perdite, lexoje me guxim dhe butesi.


DITA 2

Tani eshte koha e vetme qe ekziston.
E kaluara dhe e ardhmja jane iluzionet me te medha qe jane fabrikuar nga mendja jote.
Nuk ekzistojne ne te vertete.
Mos me besoni ne fjale, provojeni.
Te sfidoj te behesh i vetedijeshem ne krye te ores, per cdo ore, gjate gjithe dites se sotshme, te ndalesh dhe te vesh re se ku e ke mendjen.
A ka qene ne te kaluaren apo ne te ardhmen?
Shiko a mund ta mbash gjithe diten ... ne Tani.

DITA 3

Ajo qe mendon qe je, eshte ne te vertete vetem pjesa me e vogel nga ajo qe je.
Mendja jote - uni - eshte nje makine e pazbutur mendimi, qe krijon kufij dhe perkufizime mbi Universin e pakufi, ende nuk ka mesuar te jete e qete.
Shkruaji vetes sot nje leje per t'u shtendosur, per te pushuar ne qenien tende dhe per te qene i qete.
Jepia vetes lejen, qe derdellisja pa pushim e mendjes te pushoje dhe te qetesohet.
Ushtro te ta japesh vete lejen, dhe se shpejti do te zbulosh qenien e cuditshme qe je ne te vertete.

DITA 4

Derdellisja e pakontrollueshme mendore eshte arsyja e gjithe vuajtjes ne jeten tende.
Ne ate cast kur qeteson mijera mendimet qe zene mendjen tende papushim, nje qetesi e fuqishme plot dashuri del ne siperfaqe.
Mbaje kete qetesi te brendshme, ajo eshte ketu per te te zgjuar per nje jete te re.
Ka brenda teje nje qender te ndricuar, nje burim te pashuar paqeje.
Hulumto kete thelb, dhe pervoja e jetes sate te perditshme nuk do ta preke kurre me vuajtjen.
Zotohu sot ta provosh pervojen e nje Mendjeje te Qete.

DITA 5

Mbyllja e mendjes eshte nje pervoje qe nevojitet praktike.
Planifiko sot kohe per te medituar, per te praktikuar shtendosje dhe pushim thelle ne brendine tende.
Meso se si ndihet "qetesia" ne mendjen tende.
Mbetu i vetedijshem. Keshtu do te krijosh nje kontroll te pamase te trupit tend dhe mendjes sate.
Perpiqu te ulesh i qete, duke vezhguar vetem frymemarrjen per 45 minuta, dhe te shohesh cfare ndodh.
Kur t'ia besh mire, do te kesh mundesi per te hyre ne inteligjencen dhe vetedijen me te larte ne dispozicion ne Univers.

DITA 6

Ndricim ndodh ne castin kur leshon pe dhe perjeton barazpeshen e shenjte te kaosit dhe persosmerise ne gjithesecilin dhe gjithcka.
Cfare duhet te largosh sot per t'u ndier me shume ne perputhje me kete barazpeshe?
Kush do te ishe po te leshoje kete ngarkese?
Shkruaj nje pershkrim te hollesishem per ate qe do te ishe po te leshoje pe ne te vertete dhe po te te ndodhte nje Pervoje Ndricuese.

DITA 7

Fillo te vesh re gjithcka qe je ... harro gjithcka qe nuk je.
Fillo ditarin tend personal te manifestimit.
Mbaje ne nje vend te vecante, qe te jete i shenjte per ty.
Shkruaj shpesh ne te, dhe shkruaj VETEM ate qe deshiron te manifestosh ose te perjetosh ne te ardhmen e afert.

DITA 8

Dije nje gje mire dhe thellesisht ne jeten tende.
Dije se ti je kjo prani e shenjte qe eshte GJITHMONE e pranishme ne veten tende.
Jepi vetes disa minuta mu tani per te ngritur zerin e kesaj "dijenie" ne trupin tend.
Si ndihet kjo?
Kush do te ishe po te lije te hynte perdite ky perjetim te njohesh prezencen tende te shenjte?

DITA 9

Lejoji vetes te ndiesh sot!
Ndjenjat jane te nevojshme per ta hulumtuar jeten plotesisht.
Jane ketu per te na ndihmuar per te kuptuar misterin e jetes.
Zotohu ndaj vetes sate te ardhshme ta mbash zemren tende hapur dhe t'ia lejosh vetes te ndiesh me shume nga jeta.
Ato ndjenja te vjetra me gjemba do te transformohen kur te leshosh pe dhe zhytesh ne Emocion (emotion) = Energji ne Levizje (motion).

DITA 10

Vetem e tanishmja permban ndjenjat e tua,
Nuk ekzistojne ne te vertete ne kujtimin e se kaluares sate, por po ndodhin ne trupin tend qe tani.
Ky Tani eshte porta per te hyre ne keto pervoja te shenjta qe japin nje shije te dashurise dhe lirise perfundimtare.
Per disa minuta ndjeji ndjenjat qe i ke per jeten mu tani.

DITA 11

Sot le te hyjne keto ndjenja te buta, te dashura, veteushqyese.
Ato do te shtyjne inteligjencen tende hyjnore, duke rilidhur trupmendjen tuaj me ate burim te vetem qe rrjedh neper te gjithe qeniet dhe i lidh me njeri-tjetrin.
Jepia vetes 15 minuta per te gjetur dhe kujtuar dhe medituar per ato pervoja kulmore ne jeten tende, kur je i lidhur me hapesiren me ushqyese, paqesore, e dashur, e bute.

DITA 12

Kurdo qe ndosh vuajtja ne jeten tende, kjo ndodh sepse vazhdon te jetosh me te.
Mu tani ... ndal te perqendrohesh ne te.
Liroje!
Shiko me thelle ne brendine tende per te pare se sa e madhe dhe e celur eshte vetedija jote ne te vertete.
Merr 5 minuta dhe harto nje liste te ceshtjeve ne jeten tende per te cilat zakonisht brengosesh, qe i duron ose ne te cilat ndihesh i bllokuar.
Pastaj perdor 10 minutat e ardhshme duke shkruar ne anen e pasme te letres ne cfare DESHIRON te perqendrohesh ne vend te kesaj!

DITA 13

Per 60 minuta sot, mos u perqendro ne asgje.
Ne vend te kesaj, ulu i qete pa pasur ndonje fokus per nje ore dhe perjeto pranine tende.
Ji i qete dhe ji prezent ndaj energjise brenda vetes sate.
Ve re se si mendja analizon dhe derdellit.
Hyj me thelle ne pervojen e pranise.
Perjeto mungesen e fokusit!
Universi do te te jape gjithcka qe keni kerkuar, ne po ate cast kur te leshoni pe dhe te jeni me ate qe eshte.

DITA 14

Nuk ka nevoje me te ngelesh i bllokuar!
Modelet e njejta te vjetra te amullta te mendjes sate jane iluzion!
Nuk je i bllokuar gjekundi.
Zgjohu!
Je nje qenie e shenjte e Zotit.
Mos zbrit ate shteg te vjeter ku mungon liria, a mos ndihesh mjaft i deshperuar?
Zotohu sot ta largosh dhe te perqendrohesh ne ate qe TI qenke i lire!
Je i lire te ndiesh, mendosh dhe imagjinosh gjithcka!
Je nje qenie e fuqishme manifestuese.
Mos harro, Zoti eshte ketu, dhe ti je kjo natyre hyjnore me nje forme.


Jafree Oswald
Nga: "101 Thoughts to Instant Awakening"
Perktheu SLB
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 17:53

Gjej kohe!

Gjej kohe per te menduar
Eshte burimi i fuqise
Gjej kohe per t'u lutur
Eshte ne bote me e madhja fuqi
Gjej kohe per te qeshur
eshte muzika e shpirtit
Gjej kohe per loje
Eshte fshehtesia e rinise
Gjej kohe per te dashur
Eshte dhurata e Hyjnise
Gjej kohe per t'u dhuruar
Eshte ngadhenjimi i dashurise
Gjej kohe per te lexuar
Eshte burimi i urtesise
Gjej kohe per t'u shoqeruar
Eshte rruga e lumturise
Gjej kohe per te punuar
Eshte cmimi i ardhmerise
Gjej kohe per te bere mire
Eshte celsi qe te shpie ne Qiell


Jeta është mundësi, përfito nga ajo.
Jeta është e bukur,adhuroje.
Jeta është ëndërr, jetoje.
Jeta është sfide, perballu me te.
Jeta është loje, luaje.
Jeta është detyre, plotesoje.
Jeta është e shtrenjte, vleresoje.
Jeta është pasuri, ruaje.
Jeta është dashuri, shijoje.
Jeta është mister, zbuloje.
Jeta është dhimbje, sfidoje.
Jeta është kenge, kendoje.
Jeta është tragjedi, shmangiu.
Jeta është fat, perfito.
Jeta është aventure, kujdes.
Jeta është shume e çmuar, duaje.
Jeta është lufte, mesohu dhe me te.
Jeta është jetë, lufto për të..."

Gonxhe Bojaxhiu - Nene Tereza
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:07

Shpirti i parase - Kujtim


Sot ndalu njehere dhe pyete vetem nese ajo qe po e perjeton eshte vertet ajo qe deshiron ta perjetosh.

Nese jo, merr nje vendim qe te leviz drejt asaj qe te perjetosh ate qe deshiron ta perjetosh.


Dhe - shijoje diten tende


===================================================================


Komentim: Ketu dilet nga parimi se pasuria materiale ndikohet nga mendimet dhe nga gjendja e brendshme, dhe qe pasqyron menyren se si e trajton veten.

Nga Ralf M. Hiltmann
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:10

Ligjet e mireqenies

Ligji i mireqenies nr. 1

FJALET E MIA KANE FUQI.

Ti krijon shume nga pervoja jote nepermjet fjaleve qe flet. Kur formulon nje ide, dergon energji duke ia treguar vetes dhe universit per nje synim, dhe keshtu behet me e mundshme qe ideja te realizohet. Vezhgoji fjalet e tua dhe fol vetem per ate qe deshiron ta kesh ne boten tende.


Ligji i mireqenies nr. 2

VEPRIMI ESHTE PERBERESI AKTIV QE KTHEN QELLIMET E MIA NE REALITET.

Nisu me qellime te qarta dhe pritni rezultate pozitive; pastaj prit per orientim dhe vepro. Guximi per te vepruar sipas intuites i kthen qellimet e tua ne realitet.

Ligji i mireqenies nr. 3

E SHOH VETEN NE NJE DRITE TE RE.

Nese jeta jote ka qene ne njefare menyre ne te kaluaren, kjo nuk do te thote se duhet te jete njelloj ne te ardhmen. E ardhmja mund te jete ndryshe. Ti mund ta besh ndryshe. Ti mund te ndryshosh dhe te ndryshohesh.

Silke Blumbach
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:15

Ligji i Prosperitet

UNE ZGJEDH MENDIME QE MBESHTESIN TE ARDHMEN TIME TE PASUR.

Mendime varferie?
Mendime prosperiteti?

Secili mendim mban energji te ndryshme dhe korr rezultate te ndryshme.
Ki parasysh se ti zgjedh te ardhmen ne cdo cast me mendimet e tua.

Nese zgjedh mendime te pasura, zgjedh nje jete te pasur.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:21

DURIMI I STRESIT

Orientime për ta pranuar realitetin:

Ushtrime me gjysmë-buzëqeshjen



Gjysmë-buzëqeshja

Pranoje realitetin me trupin tënd. Shtendosu (duke lëshuar ose duke tendosur pak dhe e lëshuar pastaj) fytyrën, qafën dhe muskujt e supeve, dhe gjysmë-buzëqesh me buzët. Një buzëqeshje e sforcuar është zgërdheshje (dhe mund t’ia tregojë trurit se fsheh ose maskon diçka). Një gjysmë-buzëqeshje ka buzët të ngritura pak me një fytyrë të shtendosur. Përpiqu të përvetësosh një shprehje të qetë të fytyrës. Kujto se trupi yt komunikon me mendjen.



1. Gjysmë-buzëqeshja si gjëja e parë që e bën kur zgjohesh në mëngjes.

Var një degë ose ndonjë shenjë tjetër ose bile fjalën “buzëqesh” në tavan ose në mur, kështu që do ta shohësh menjëherë me të hapur sytë. Këto shenjë do të ta kujtojnë. Shfrytëzo këto sekonda para se të çohesh nga shtrati për të marrë frymë me vëmendje. Merr dhe nxjerr frymë butësisht duke mbajtur një gjysmë-buzëqeshje. Ndiqe frymëmarrjen tënde.



2. Gjysmë-buzëqeshja gjatë çasteve të lira.

Kudo që të gjendesh i ulur apo më këmbë, gjysmë-buzëqesh. Shiko një fëmijë, një gjethe, një pikturë në mur ose diçka relativisht të qetë, dhe buzëqesh. Merr dhe nxjerr frymë qetësisht tri herë.



3. Gjysmë-buzëqeshja duke dëgjuar muzikë.

Dëgjo ndonjë pjesë muzikore për 2 a 3 minuta. Ki vëmendje për fjalët, muzikën, ritmin dhe ndjenjat e muzikës që e dëgjon (jo fantazitë e zakonshme). Gjysmë-buzëqesh duke vëzhguar frymëmarrjen dhe frymënxjerrjen.



4. Gjysmë-buzëqeshja kur të mërzitesh.

Kur zbulon: “Jam i mërzitur”, gjysmë-buzëqesh menjëherë. Merr dhe nxjerr frymë qetësisht duke mbajtur një gjysmë-buzëqeshje për tri fryma.



5. Gjysmë-buzëqeshja në pozitë të shtrirë.

Shtrihu në shpinë në një sipërfaqe të rrafshët, pa u mbështetur me një dyshek apo jastëk. Mbaji të dy krahët të lirë në anët e tua dhe mbaji të dy këmbët pak të hapura, të zgjatura. Mbaj një gjysmë-buzëqeshje. Merr dhe nxjerr frymë butësisht duke përqëndruar vëmendjen në frymëmarrjen. Lësho çdo muskull në trupin tënd. Shtendos çdo muskull sikur të binte ngadalë poshtë nëpër dyshemenë, ose sikur të ishte aq i butë sa një copë mëndafshi, që është e varur në fllad për t'u tharë. Lësho plotësisht duke përqëndruar vëmendjen vetëm në frymëmarrjen dhe në gjysmë-buzëqeshjen tënde. Parafytyro veten si një mace, plotësisht e shtendosur para një zjarri të ngrohtë, muskujt e së cilës jepen, pa qëndrueshmëri ndaj prekjes së dikujt. Vazhdo për 15 fryma.



6. Gjysmë-buzëqeshja në pozitë të ulur.

Ulu në dysheme me shpinën e drejtë; ose ulu mbi një karrige, kurse këmbët prekin dyshemenë. Gjysmë-buzëqesh. Merr dhe lësho frymë duke mbajtur këtë gjysmë-buzëqeshje. Lësho pe.



7. Gjysmë-buzëqeshje duke sjellë ndër mend personin që e urren ose përbuz më shumë.

Ulu i qetë. Merr frymë dhe bëj një gjysmë-buzëqeshje. Parafytyro imazhin e personit që të ka shkaktuar më shumë vuajtje. Shiko vetitë që e urren ose përbuz më shumë, ose që i gjen më të neveritshme. Përpiqu të gjesh çfarë e bën këtë person të lumtur dhe çfarë shkakton vuajtje në jetën e tij të përditshme. Imagjino perceptimet e këtij personi; përpiqu të gjesh modelet e mendimit dhe arsyes të cilat i ndjek ky person. Kërko çfarë motivon shpresat dhe veprimet e këtij personi. Më në fund merr parasysh vetëdijën e këtij përsoni. Shiko nëse mendimet dhe opinionet e këtij personi janë të hapura dhe të lira apo jo, dhe a ka qenë i ndikuar ky person nga paragjykimet, mendjengushtësia, urrejtja apo inati. Shiko a është ky person mjeshtri i vetvetes apo jo. Vazhdo derisa ta ndiesh mëshirën që ngritet në zemrën tënde si një pus që mbushet me ujë të freskët, dhe inati yt dhe mërzia jote zhduken. Bëj këtë ushtrim shumë herë për personin e njëjtë.



8. Raste të tjera për të gjysmë-buzëqeshur:

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________


Nga "Mrekullia e ndergjegjshmerise", Thich Nhat Hanh / Adaptuar nga Marsha Linehan

Nga anglishtja
Silke Liria Blumbach
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:24

Rritja spirituale

Kur te lidhesh vullnetin tend me Vullnetin e Larte, do te fitosh me shume ndergjegje per rrugen e zhvillimit te njerezimit si dhe per rrugen tende ne kuader te saj.

Do te zbulosh punen e jetes sate dhe do te fitosh veglat per ta realizuar.
Puna e jetes sate do te jete nje kontribut kuptimplote per njerezit, per boten bimore apo shtazore ose per Token vete. Do te jete dicka qe ti e do nga zemra.

Mund te besh gjithe kohen ate qe e do; puna jote mund te jete loja jote.
Me t'u hapur per dimensionet me te larta te vetes sate, do te jesh ne gjendje te ngresh vellon e iluzionit dhe ta shohesh boten neper syte e Qenies sate te Larte.

Do te lidhesh fytin tend me Qenien tende te Larte dhe do te shprehesh te verteten dhe dashuri ne cdo gje qe thua.
Mendja jote do te jete e ndricuar, dhe ndjenjat e tua do te jene te harmonishme duke qene te perziera me driten e Qenies sate te Larte.

Rritja spirituale te ndihmon te krijosh marredhenie plot dashuri.
Duke u rritur spiritualisht, do te lidhesh me njerez ne menyra me te larta.

Rritja jote do te te lere te kesh me shume besim, te mbash zemren te hapur dhe te arrish nivele te reja te bashkesise dhe intimitetit.

(Orin eshte nje qenie shpirterore e kanalizuar nga Sanaya Roman)

Silke Blumbach
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:28

Dashuria eshte celesi qe hap te gjitha dyert

Sa here ke degjuar keto fjale? Sa here i ke lexuar? Te ka pelqyer tingulli i tyre, por cfare kuptimi kane pasur per ty ne te vertete? A ke qene ne gjendje te parafytyrosh Dashurine si celes, nje celes kryesor, qe mund te hape te gjitha dyert? A ke qene ne gjendje te shohesh se si ky celes cel deren e zemres me te ngurte, ose zemrat e atyre qe duket se punojne kunder teje? A ke qene ne gjendje te perdoresh kete celes-mjeshter, per te pare se asnje dere nuk mund te mbetet e mbyllur kur perdoret ky celes?

Ne qofte se ende nuk e ke bere kete, provo qe tani ta perdoresh kete celes dhe shih se cfare ndodh.

Me dashuri dhe shume bekime

Eileen
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:33

DURIMI I STRESIT

Orientime për ta pranuar realitetin:
Ushtrime për shtimin e vëmendjes


1. Vëmendja për pozitat e trupit

Kjo mund të ushtrohet në çfarëdo kohe dhe vendi. Fillo të përqëndrosh vëmendjen në frymën tënde. Merr frymë qetësisht dhe më thellë se zakonisht. Ji i vëmendshëm për pozitën e trupit tënd, a ecën, rri më këmbë, i shtrirë apo i ulur. Dije ku po ecën, rri më këmbë, i shtrirë apo i ulur. Ji i vetëdijshëm për qëllimin e pozitës sate. Për shembull mund të jesh i vetëdijshëm që rri më këmbë në një kodër të gjelbërt për t’u freskuar, për ta ushtruar frymëmarrjen ose thjesht për të qëndruar atje. Në qoftë se nuk ka qëllim, ji i vetëdishëm se nuk ka qëllim.


2. Vëmendja për lidhjen me universin

Kjo mund të ushtrohet në çfarëdo kohe dhe vendi. Përqëndroje vëmendjen në atë ku trupi yt prek një send (dyshemenë ose dheun, molekulat e ajrit, një karrige ose kolltuk, çarçafët dhe batanijet e shtratit tënd, rrobat e tua etc.). Përpiqu të shohësh të gjitha mënyrat se si je i lidhur me të dhe i pranuar nga ky send. Ki parasysh funksionin e këtij sendi lidhur me ty. Dmth. ki parasysh se çfare bën sendi për ty. Ki parasysh dashamirësinë e tij duke bërë këtë. Përjeto ndjenjën e prekjes së këtij sendi dhe përqëndroje gjithë vëmendjen tënde në këtë mirësi, derisa të shfaqet në zemrën tënde një përshtypje që je i lidhur ose duhesh ose përkujdesesh nga ky send.



Shembuj: Përqëndroje vëmendjen tënde në këmbët e tua, që e prekin dheun. Ki parasysh mirësinë e dheut, që të mban, që të parashtron një rrugë për të ardhur te sendet e tjera, që nuk të lë të biesh në izolim nga të gjitha të tjera. Përqëndroje vëmendjen tënde në trupin tënd, që e prek karrigen në të cilën rri i ulur. Ki parasysh se si kjo karrige të pranon plotësisht, të mban lart, ta mbështet shpinën, të mbron që të mos biesh poshtë në dysheme.

Përqëndroje vëmendjen tënde në çarçafët dhe batanijet në shtratin tënd. Ki parasysh se si ndihen çarçafët dhe batanijet, që të mbajnë, të rrethojnë dhe të ngrohin dhe të japin rehat. Ki parasysh muret e dhomës. E mbajnë jashtë erën dhe të ftohtën dhe shiun. Mendo se si muret janë lidhur me ty nëpërmjet dyshemesë dhe ajrit në dhomë.

Përjeto lidhjen tënde me muret, që të japin një vend të sigurtë për të bërë gjëra të ndryshme. Përqafo një pemë. Mendo se si ti dhe pema jeni të lidhur. Jeta është brenda vetes sate dhe brenda pemës, dhe ju të dy ngroheni nga dielli, mbaheni nga ajri dhe mbështeteni nga toka. Përpiqu të përjetosh se si të do kjo pemë duke të dhënë diçka, duke të mësuar diçka ose duke të lënë në hijen e saj.


3. Vëmendja duke bërë çaj ose kafe

Përgatit një gotë me çaj ose një filxhan me kafe për t'i shërbyer një mysafiri ose për ta pirë vetë. Bëj çdo lëvizje ngadalë, me vëmendje. Mos lejo që të shpëtohet një hollësi e lëvizjeve të tua pa qenë i vëmendshëm për të. Ji i vetëdishëm që dora jote ngre filxhanin në bishtin e tij. Ji i vetëdijshëm se e derdh çajin ose kafen e nxehtë aromatike në filxhan. Ndiq çdo hap me vëmendje. Merr frymë butësisht dhe më thellë se zakonisht. Nëse mendja jote të humbet, përqëndrohu në frymëmarrjen tënde.


4. Vëmendja duke larë enët

Laji enët me vetëdije, sikur çdo enë të ishte një objekt për soditje. Konsidero çdo enë si të shenjtë. Ndiqe frymëmarrjen tënde për të parandaluar që të humbet mendja. Mos u mundo të përshpejtohesh për ta kryer punën. Konsideroje larjen e enëve si gjënë më të rëndësishme në jetë.


5. Vëmendja duke larë rrobat me dorë

Mos lani tepër shumë rroba përnjëherë. Zgjidh vetëm tri apo katër veshje. Gjej pozitën më të rehatshme për t’u ulur ose për të qëndruar më këmbë, për të parandaluar dhimbje kurrizi. Pastroji rrobat me vëmendje. Përqëndroje vëmendjen tënde në çdo lëvizje të duarve të tua dhe krahëve të tu. Ki vëmendje për sapunin dhe për ujin. Pasi mbarove pastrimin dhe shpëlarjen, mendja jote dhe trupi yt do të ndihen aq të pastër dhe të freskët sa rrobat e tua. Mos harro të mbash një gjysmë buzëqeshjeje dhe përqëndrohu në frymëmarrjen tënde kur të humbet mendja.


6. Vëmendja duke pastruar shtëpinë

Ndaje punën tënde në faza të ndryshme, si rregullimi i sendeve dhe vendosja e librave në vendin e tyre, pastrimi i tualetit, pastrimi i banjos, fshirja e dyshemeve dhe fshirja e pluhurit. Lejo një kohë mjaft të madhe për çdo detyrë. Lëvizu ngadalë, tri herë më ngadalë se zakonisht. Përqëndroje vëmendjen tënde plotësisht në çdo detyrë. Për shembull, kur vendos një libër në raft, shikoje librin, ki parasysh çfarë libri është, di se je duke e vënë në raft, dhe di që synon ta vendosësh në atë vend të posaçëm. Dije se dora jote shtrihet për librin dhe e kap. Mos bëj lëvizje të papritura ose të ashpra. Mbaje vetëdijen për frymëmarrjen, sidomos kur mendimet e tua sillen vërdallë.


7. Vëmendja duke u larë

Lejoji vetes një banjë për 30 deri 45 minuta. Mos u ngut as për një sekondë. Nga çasti kur përgatit ujin e banjos deri në çastin kur vishesh me rroba të pastra, lëre çdo lëvizje të jetë e lehtë dhe e ngadaltë. Ji i vëmendshëm për çdo lëvizje. Jepia vëmendjen tënde secilës pjesë të trupit tënd, pa diskriminim apo frikë. Ji i vëmendshëm për çdo rrjedhë uji mbi trupin tënd. Kur të mbarosh, mendja jote do të ndihet aq paqësore dhe aq e lehtë sa trupi yt. Ndiqe frymëmarrjen tënde. Parafytyroje veten në një liqen të pastër dhe aromatik me zambakë uji në verë.


8. Ushtrimi i vëmendjes me meditim

Ulu në mënyrë të rehatshme në dysheme me shpinën e drejtë; ose ulu mbi një karrige, kur këmbët prekin dyshemenë. Mbylli sytë gjatë gjithë kohës, ose hapi pakëz dhe vështro diçka në afërsi. Me çdo frymëmarrje, thuaji vetes në mënyrë të qetë dhe të butë fjalën “Një”. Kur merr frymë, thuaje fjalën “Një”. Kur lëshon frymën, thuaje fjalën “Një” në mënyrë të qetë dhe të butë. Përpiqu ta mbledhësh gjithë mendjen tënde dhe ta futësh në këtë fjalë. Kur mendja jote humbet, kthehu me butësi të thuash “Një”. Nëse fillon të kesh dëshirën të lëvizesh, mundohu të mos lëvizesh. Vetëm vëzhgoje me mirësi dëshirën për t’u lëvizur. Vazhdo ushtrimin pakëz pasi shfaqet dëshira për t’u ndalur. Vetëm vëzhgoje me mirësi dëshirën për t’u ndalur.


Marsha Linehan / Thich Nhat Hanh

Perktheu: Silke Blumbach
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:37

DURIMI I STRESIT

Parimet themelore për pranimin e realitetit

Pranimi radikal

* Për të qenë i lirë nga vuajtja, nevojitet një PRANIM nga brendësia e vetes, pranim i gjithçkaje që është. Lëre veten të shkosh plotësisht me rrymën e jetës. Lësho pe nga lufta kundër realitetit.

* PRANIMI është e vetmja rrugë për të dalë nga ferri.

* Dhembja krijon vuajtje vetëm në qoftë se ti refuzon ta PRANOSH dhembjen.

* PRANIMI është të vendosësh ta durosh dhe tolerosh momentin.

* PRANIMI është të pohosh dhe akceptosh atë që është.

* Të PRANOSH diçka nuk do të thotë të mendosh që gjëja e pranuar është e mirë.

Kthimi i mendjes

* Pranimi i realitetit, ashtu si është, kërkon një ZGJEDHJE të ndërgjegjshme. Është sikur të arrish në një degëzim të rrugës: duhet ta kthesh mendjen drejt rrugës së pranimit, duke iu larguar rrugës së “refuzimit të realitetit”.

* Duhet të ZOTOHESH brenda vetes që do të pranosh.

* Ky ZOTIM për të pranuar ende nuk është njëlloj me pranimin. Ai vetëm të kthen në drejtim të kësaj udhe. Por është hapi i parë.

* Duhet ta kthesh mendjen dhe të zotohesh për pranim PRAPË E PRAPË E PRAPË. Nganjëherë duhet të bësh këtë premtim të brendshëm shumë shpesh në një periudhë prej vetëm disa minutash.

GATISHMËRIA

Përgatit për çdo situatë një përgjigje të VULLNETSHME.

* Gatishmëria do të thotë që ti BËN THJESHT ATË QË ËSHTË E NEVOJSHME në çdo situatë, në një mënyrë modeste. Përqëndrimi është në efektshmëri.

* Gatishmëria do të thotë ta dëgjosh me shumë vëmendje MENDJEN TËNDE TË URTË, duke vepruar nga vetja jote e brendshme.

* Gatishmëria do të thotë të LEJOSH që të të vijë në vëmendje lidhja jote me universin – me dheun, me dyshemenë mbi të cilin gjendesh, me karrigen mbi të cilën je ulur, me njeriun me të cilin bisedon.

KOKËFORTËSIA (e tepëruar)

KOKËFORTËSINË zëvendësoje me GATISHMËRINË.

* Kokëfortësia do të thotë të RRISH ME DUAR NË GJI kur veprimi është i nevojshëm, dhe të refuzosh të bësh ndryshimet që nevojiten.

* Kokëfortësia do të thotë të DORËZOHESH.

* Kokëfortësia është e KUNDËRTA NGA “BËRJA E ASAJ QË FUNKSIONON” ose nga efektshmëria.

* Kokëfortësia është përpjekja për të NDREQUR çdo situatë.

* Kokëfortësia është REFUZIMI TA TOLEROSH momentin.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:39

RREGULLIMI I NDJENJAVE 1

Qëllimet e trajnimit të rregullimit të ndjenjave



Kupto

ndjenjat që i përjeton

* Identifiko (vëzhgo dhe përshkruaj) ndjenjën.
* Kupto se çfarë bëjnë ndjenjat për ty.

Redukto

lëndueshmërinë nga ndjenjat

* Ul lëndueshmërinë negative (lëndueshmërinë në mendjen emocionale)
* Shto ndjenjat pozitive

Zvogëlo

vuajtjen nga ndjenjat

* Lësho pe nga ndjenjat e dhimbshme me ndërgjegjshmëri
* Ndrysho ndjenja të dhimbshme me veprim të kundërt


RREGULLIMI I NDJENJAVE

Mite rreth ndjenjave


1. Në çdo situatë ka vetëm një ndjenjë të drejtë.

SFIDA: _____________________________________________________________________

2. Nëse të tjerët marrin vesh që ndihem keq, kjo është dobësi.

SFIDA: _____________________________________________________________________

3. Ndjenjat negative janë të këqia dhe shkatërrimtare.

SFIDA: _____________________________________________________________________

4. Të jesh emocional do të thotë të kesh humbur kontrollin.

SFIDA: _____________________________________________________________________

5. Ndjenjat mund të ndodhin pa arsye fare.

SFIDA: _____________________________________________________________________

6. Disa ndjenja janë vërtet budalla.

SFIDA: _____________________________________________________________________

7. Të gjitha ndjenjat e dhimbshme janë pasoja e një qëndrimi të keq.

SFIDA: _____________________________________________________________________

8. Nëse të tjerët nuk i pëlqejnë ndjenjat e mia, kjo tregon që nuk duhet të ndihem ashtu.

SFIDA: _____________________________________________________________________

9. Njerëzit e tjerë janë gjyqtarët më të mirë të ndjenjave të mia.

SFIDA: _____________________________________________________________________

10. Ndjenjat e dhimbshme nuk janë vërtet të rëndësishme dhe duhet të injorohen.

SFIDA: _____________________________________________________________________
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 21.12.09 18:43

RREGULLIMI I NDJENJAVE

Mënyra për t’i përshkruar ndjenjat

FJALË DASHURIE

dashuri mëshirë mall

adhurim dëshirë epsh

dhembshuri magjepsje pasion

eksitim prirje sentimentalizëm

tërheqje marrëzi simpati

përkujdesje mirësi ëmbëlsi

magji pëlqim ngrohtësi

Të tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Ngjarje që shkaktojnë ndjenja dashurie

Një njeri të ofron ose të jep diçka që e do, dëshiron ose që të duhet.

Një njëri bën gjëra që do ose për të cilat ke nevojë.

Ti kalon shumë kohë me një njeri.

Ti ndan një përjetim të veçantë me një njeri.

Ti komunikon jashtëzakonisht mirë me një njeri.

Të tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Interpretime që shkaktojnë ndjenja dashurie

Ti mendon se një njeri të do, të çmon shumë ose ka nevojë për ty.

Ti mendon që një njeri është fizikisht tërheqës.

Ti vlerëson personalitetin e një njeriu si të mrekullueshëm, të këndshëm ose tërheqës.

Ti mendon se mund të kesh besim të plotë në një njeri, që do të jetë gjithmonë këtu për ty.

Të tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Përjetimi i ndjenjës së dashurisë

Kur je me dikë ose mendon për dikë

Ti ndihesh i eksituar dhe plot energji.

Rrahja e shpejtë e zemrës.

Ti ndihesh dhe vepron me vetëbesim.

Ti ndihesh i paprekshëm.

Ti ndihesh i lumtur, i gëzuar ose i lazdruar.

Ti ndien ngrohtësi, besim dhe siguri.

Ti ndihesh i shtendosur dhe i qetë.

Ti dëshiron më të mirën për një njëri.

Ti dëshiron t’i japësh dikujt gjëra.

Ti dëshiron të shohësh një njeri dhe të kalosh kohë me të.

Ti dëshiron të kalosh jetën tënde me një njeri.

Ti dëshiron afërsi fizike ose seks.

Ti dëshiron intimitet.

Të tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Shprehje dhe veprime dashurie

Ti thua “të dua”.

Ti i shpreh një njeriu ndjenja pozitive.

Kontakt i syve, ju i ngulni vështrimin njëri-tjetrit.

Ju prekni, përkëdhelni, përqafoni, shtrëngoni, puthni njëri-tjetrin.

Ju buzëqeshni.

Ju kaloni kohë me dikë dhe ndani përjetime me të.

Ju bëni gjëra që njeriu tjetër dëshiron ose për të cilat ka nevojë.

Të tjera: _______________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Pasoja dashurie

Ti vetëm mund të shohësh anën pozitive të një njeriu.

Ti harron gjëra ose nuk përqëndrohesh dot; ëndërron.

Ti ndien çiltërsi dhe besim.

Të kujtohen kohë të kaluara dhe njerëz që i ke dashur.

Të kujtohen njerëz të tjerë që të kanë dashur.

Të kujtohen dhe parafytyron ngjarje të tjera pozitive.

Të tjera:
_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 29.01.10 10:51

Paradoksi i kohës sonë

Sot kemi shtëpi më të mëdha, por familje më të vogla!
Kemi më shumë komoditet, por më pak kohë.

Kemi më tepër diploma por, më pak mendje të shëndoshë!
Më shumë dituri, por më pak kthjelltësi!

Kemi më tepër ekspertë, por më shumë probleme!
Më shumë mjekësi, por më pak shëndet.

Qeshim pak - Shpenzojmë pa arsye
Vozisim shpejt - Hidhërohemi edhe më shpejt.

Lexojmë pak - Zgjohemi vonë

Po e shtojmë pasurinë, por po i zvogëlojmë kriteret tona
Flasim shumë, shumë pak dashurojmë dhe shumë shpesh gënjejmë!

Kemi mësuar si të jetojmë, por jo si dhe çfarë është JETA!
Ja shtojmë vitet jetës, e jo jetën viteve!

Kemi rrugë më të gjëra, por pikëvështrime më të ngushta!
Kemi ndërtesa më të larta, por vizion më të shkurtër!

Shpenzojmë më tepër, por gjithmonë më pak kemi !
Blejmë më shumë dhe kënaqemi më pak!

Kemi shkuar madje edhe në Hënë…
…por e kemi problem ta kalojmë rrugën nga fqinjët tanë!

Zotërojmë me botën e jashtme, por jo me ate të brendshmen!
Kemi ndarë atomin, por jo paragjykimet tona!

Shkruajmë më tepër, mësojmë më pak,
Planifikojmë shumë, realizojmë pak!

Kemi mësuar të nxitojmë, por jo të presim!
Kemi të ardhura më të mëdhaja, e më pak moral!

Tentojmë në sasi, e jo në cilësi!

Prodhojmë më tepër kompjuterë, që të ruajmë sa më tepër informata dhe kopje, por bisedojmë më pak me njeri tjetrin.

Këto janë kohëra të ushqimit të shpejtë dhe përpunimit të ngadalshëm!
Kohëra të njerëzve të PASUR, por karaktereve të dobëta!

Kohëra me më tepër liri e më pak argëtim…
…më shumë lloje të ushqimit, por më pak ushqyeshmëri

Kohëra të martesave të dyfishta...
…por edhe shkurorëzimeve!

Kohëra të shtëpive moderne…
…por vendbanimeve më të shkatërruara!

Besoj, që nga dita e sotme, nuk do të ruash asgjë për çaste më speciale në jetë, sepse secila ditë në jetën tënde është speciale!!!

Kërko më pak, lexo më shumë, ulu në terasë dhe kënaqu me bukuritë natyrore, duke mos e vrarë mendjen për gjërat të tjera!

Përdore ushqimin tënd të preferuar ...
...vizito vendet të cilat të pëlqejnë!

Kalo më tepër kohë me familjen tënde dhe me shokët tu!

Shfrytëzoji enët e kristalta, mos e kurse parfumin tënd më të shtrenjtë dhe përdore atë sa herë që ke dëshirë!

Largoi nga fjalori yt frazat si : “Në njerën nga këto ditë” apo “Një ditë”. Shkruaje një letër me domethënien " Këtë Ditë ''.

T’i themi familjes dhe shokëve se sa i duam ata!
Mos ti ngadalsojmë gjërat të cilat na sjellin gaz, hare dhe lumturi në jetë.

Çdo ditë, çdo orë dhe çdo minutë është i posaçëm.
Kurrë nuk mund të dish se ndoshta kjo do të jetë gjëja e fundit në jetë.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 23.02.10 11:21

Misioni i jetës

Cili është qëllimi yt në jetë? Cili është kontributi yt unik për botën, një kontribut që është vërtet i yti? Ç’të shtyn të çohesh nga shtrati dhe të ndizesh në ato ditë kur jeta nuk duket aq e mrekullueshme?

Kur fiton qartësi për misionin tënd të jetës, fiton edhe qartësi për mënyrën se si të jetosh për ta plotësuar misionin tënd.

Për të definuar ç’është një mision jete, le të hedhim së pari një shikim për atë që një mision jete nuk është:

* Nuk është ajo që të treguan prindërit rreth qëllimit dhe kuptimit të jetës sate
* Nuk është ajo që të tregon shoqëria rreth qëllimit dhe kuptimit të jetës sate
* Nuk është profesioni yt, ndonëse mund të shprehet nëpërmjet profesionit tënd
* Nuk është grumbullimi i pasurisë
* Nuk është ndonjë plan i madh që të imponohet
* Nuk është ajo që mendon që do të duhet të jetë

Një mision jete është:

* Ajo gjë e veçantë që bën dhe me të cilën ndihesh plotësisht i gjallë duke u dhënë të tjerëve një kontribut
* Aktivitetet që i kryen me natyrshmëri, për të cilat ke një dhunti prej natyre
* Një pjesë e jotja që ka qenë gjithmonë aty, sa kohë që të kujtohet
* Një zjarr që djeg thellë brenda vetes sate
* Kontributi yt i brendshëm për njerëzimin


Pyetje të zakonshme për një mision jete:

Pyetje: Cili është misioni im i jetës?

Përgjigje: Shiko ushtrimin e mëposhtëm, që do të të ndihmojë ta zbulosh misionin tënd të jetës.

Pyetje: Si të di nëse kam një mision jete?

Përgjigje: Një mision jete shprehet nëpër pasionin tënd. Në qoftë se ke pasion, ke edhe një mision jete. Çdo njeri ka pasion, qoftë i vetëdijshëm për të apo jo.

Pyetje: A kam nevojë për një mision jete?

Përgjigje: Askush nuk ka nevojë për një mision jete, por ne të gjithë kemi një. Kur të jesh në kontakt me tëndin, jeta merr një fuqi të re, një kuptim të ri, një lehtësi të re dhe shumë më tepër gjallëri dhe pasion.

A s’do të përfitosh nga mundësia për të përjetuar më shumë gjallëri dhe pasion? Besoj që po, pra le t’i hyjmë punës dhe ta zbulojmë misionin tënd të jetës.



Misioni yt i jetës: Një ushtrim zbulimi


Të lutem përgjigjiu pyetjeve vijuese. Do të marrësh një rezultat më të mirë kur shënon përgjigjet e tua me shkrim.

Cilat janë aktivitetet që ti i do më shumë?

Çfarë të pëlqen më shumë të bësh dhe që ka ndonjë ndikim për të tjerët?

Pse u pëlqen njerëzve të rrinë me ty?

Cilat veprime për të tjerë të vijnë më natyrshëm (a je dëgjues i mirë, një zgjidhës problemesh etj.)?

Si ke ndikuar pozitivisht në jetën e njerëzve që të rrethojnë?

Cilat prej vetive të tua krijojnë këtë lloj ndikimi?

Cili aktivitet bën të ndihesh si të zhdukej koha dhe ti vetë fluturon?

Cila është trashëgimia që dëshiron të lësh prapa?

Si dëshiron të ndikohet bota për shkak të kontributit tënd?

Përgjigjet e tua për pyetjet e mësipërme përshkruajnë misionin tënd të jetës, shkëndijën brenda vetes sate. Tani gjej kohë për t'i përmbledhur përgjigjet e tua në një fjali të fuqishme. Shkruaje, kështu që të frymëzon dhe të flet qartazi.

Këtu janë disa mënyra për të filluar:

Jeta ime është për…

Unë jam këtu për të…

Ajo që bëj unë është…

Deklaratën për misionin tënd të jetës bëje edhe më të fuqishme dhe të ngjeshur. Ktheje në një deklaratë personale me “unë”. Për shembull, misioni im i jetës është: Unë bëj jetën e njerëzve më të mirë.

Deklarata jote a të flet? A të frymëzon, të jep dëshirën për të festuar, të jep energji? A bën që dëshiron të hidhesh në veprim? Nëse po, e ke gjetur misionin tënd të jetës. Urime! Nëse jo, bëj këtë ushtrim disa herë. Shko thellë brenda vetes. Misioni yt me siguri do të dalë.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 23.02.10 11:30

Pyetje per mendim

1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budalleku?

2) Dikush lind i zgjuar apo behet i zgjuar?

3) Ne a e kontrollojme trurin apo truri neve?

4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja - ne te njejtin person?

7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te
mires dhe te keqes)?

9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe do ti jepni gjithsesi mund ta ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 23.02.10 11:43

Oqeani i vetedijes

Mendjet tona jane vetem dallge ne oqeanin e vetedijes.

Si dallget shkojne e vijne.

Si oqean jane te pafuqi dhe te perhershme.

Njihe veten si oqeanin e te qenurit,

mitren e gjithe ekzistences.

Te gjitha keto jane patjeter metafora;

realiteti eshte pertej pershkrimit.

Mund ta dini vetem duke e qene.

Nga Nisargadatta
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 23.02.10 11:46

Vetëm merr frymë

Jemi të stërvitur dhe orientuar aq mirë ndaj arritjeve dhe përvetësimeve kështu që rrallë kemi ndonjë kohë ose hapësirë në mendjet tona për çlodhje… ose edhe për të gëzuar rezultatet e mundimeve tona të vazhdueshme.

Kur kam nevojë të thjeshtëzohem dhe të qetësohem… shkoj te fryma.

Vetëm merr frymë dhe ji i vetëdijshëm për frymën tënde.

Ndiej se si ta gudulis hundën kur hyn dhe pastaj prapë del e del e del në hapësirën e pafund.

Ndiej se si hyn dhe del pa pushim.

Është gjithmonë këtu, duke hyrë dhe dalë, në këtë ritëm të natyrshëm, hyn e del, gjithmonë këtu.

E njëjta frymë ishte këtu kur ishe foshnje dhe nuk kishe gjë për t’u brengosur.

E njëjta frymë është këtu kur je i lumtur.

E njëjta frymë është këtu kur je i tërbuar ose i trishtuar.

Pavarësisht nga ç’mendon ose bën ose çfarë të ha shpirtin në këtë moment… fryma është gjithmonë këtu, duke bërë ritmikisht atë që bën, duke hyrë dhe dalë, dhe duke mbështetur jetën në trup… qofshim të vetëdijshëm për këtë apo jo.

Gjithmonë këtu.

Hyn dhe del, kur nuk janë larë rrobat.

Hyn dhe del, kur jemi të lumtur.

Hyn dhe del, kur jemi të palumtur.

Kur jemi të tensionuar.

Kur jemi të sëmurë.

Kur jemi mirë.

Gjithmonë këtu… vetëm hyn dhe del.

Shtendosu në frymë.

Ndiej vetinë e saj të pandërprerë.

Kur ndihesh i tensionuar, i mërzitur, i shqetësuar… vetëm kujtoje frymën. Kupto që ajo është ende këtu, siç ishte kur ti ishe i qetë dhe i lumtur.

Gjithmonë këtu për t’iu drejtuar.

Atëherë çfarë ka ndryshuar?

Kur ishe i lumtur, merrje dhe jepje frymë.

Kur je i palumtur… ende merr dhe jep frymë.

Kjo është një dukuri e brendshme e “përhershme”, së cilës mund t’i drejtohemi për të gjetur siguri për çdo kohë.

Kur ia kushtojmë vëmendjen qëndrueshmërisë së frymës… duket e qartë se sa të paqëndrueshme janë gjendjet tona mendore… sa shpejt ndryshohen dhe luhaten.

Mund të krijojmë një vend paqësor… si një urë mbi ujërat e nxituar dhe të trazuar të jetës sonë… mbi të cilën mund të gjendemi dhe ta vëzhgojmë kaosin… dhe njëkohësisht mund të mbetemi të qetë, vetëm duke marrë dhe duke lëshuar frymë.

Joyce
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 06.04.10 15:20

Mendime frymëzuese

Ndjekja e suksesit është sikur të mundohesh të shtrydhësh një grusht me ujë. Sa më shumë shtrydh, aq më pak ujë merr. Kur të vraposh pas suksesit, jeta jote bëhet gjah, dhe ti bëhesh viktima e dëshirës për gjithmonë e më shumë.

Në qoftë se refuzon ta ndërrosh punën (në rast se nuk e do), e vetmja gjë e arsyeshme që mund të bësh është të praktikosh ta duash çdo ditë.

Gëzo gjithçka që ndodh në jetën tënde, por kurrë mos e bëj lumturinë ose suksesin tuaj të varur nga ndonjë person, vend ose send.

Sa më shumë përfytyron se ajo që dëshiron qenka tashmë këtu, aq më shumë i aktivizon ato forca të fjetura të cilat do të bashkëpunojnë për të kthyer ëndrrën tënde në realitetin tënd.

Shumica e njerëzve kërkojnë lumturi jashtë vetes. Ky është një gabim kryesor. Lumturia është diçka që je, dhe vjen nga mënyra se si mendon.

Ti je në një partneritet me të gjitha qeniet e tjera njerëzore, jo në një garë për t’u gjykuar më mirë se disa njerëz dhe më keq se disa të tjerë.

Jeta kurrë s’është e mërzitshme, por disa njerëz zgjedhin të jenë të mërzitur. . . mërzia është një zgjedhje.

Trajtoje veten dhe të tjerët me mirësi kur ha bukë, bën sport, luan, punon, dashuron dhe gjithçka tjetër.

Paraja – si shëndeti, dashuria, lumturia dhe të gjitha format e suksesit që dëshiron të krijosh për veten – është rezultati i jetës së qëllimshme. Nuk është një qëllim me vete.

E kundërta e guximit nuk është frika, por më tepër konformiteti.

Përpiqu të konsiderosh çdo njeri që vjen në jetën tënde si mësues.

Falja është gjëja më e fuqishme që mund të bësh për vetveten. Nëse nuk mëson dot të falësh, mund të harrosh arritjen e suksesit të vërtetë në jetën tënde.

Ka kufij për rritjen materiale, por nuk ka kufij për ndriçim te brendshëm.
Dr. Wayne Dyer
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 06.04.10 15:22

Ndryshimi

Unë kisha zakonin t’i etiketoja njerëzit në mendjen time kur hynin dhe dilnin në jetën time: “Filani A duhet të jetë një personelitet i tipit 1... ëë, nuk është i mirë fare!" “B duhet të jetë tipi 2... në rregull, nuk është i keq." E gjitha kjo i ndodh automatikisht mendjes së pastërvitur, endacake dhe gjykuese.

Por në kohët e fundit, disa nga shokët e mi të ngushtë kanë kaluar ndryshime dramatike. Njerëz për të cilët mendoja se i kam njohur gjatë gjithë jetës si pëllëmbën e dorës sime befas m’u dukën mjaft të pakuptueshëm. Njëri u bë vegjetarian nga dita në ditë pa paralajmërim, vetëm sepse pa se si një peshk u gatua i gjallë në një restaurant peshku. Ky çun ishte gjithmonë një mishngrënës i patundur! Vetë arsyet pozitive për të qenë vegjetarian ishin për të një abrakadabra i kotë. Dhe një shok tjetër u nda nga dashnorja, kurse ajo dhe unë kemi menduar gjithmonë se ai ishte partneri i përkryer për të…

Më dukej disi e frikshme se njerëzit mund të ndryshohen ashtu. Disi kjo ma troshiti mendjen – në të vërtetë unë nuk njoh askë fare! Dhe në të vërtetë nuk mund ta njoh kurrë! Madje unë vetë jam një person i paqëndrueshëm nën veshjen e një personaliteti të “fiksuar”.

Duke menduar mirë, më shkrepi mendimi se kjo njohje mund të jetë pafundësisht çliruese. Nuk duhet më t’i etiketoj dhe gjykoj njerëzit aq shumë. Se më në fund vështirë se mund të jetë e saktë. Befas u bëra shumë më i hapur dhe zemërbutë. Nuk ka personalitet të fiksuar në ndonjërin prej nesh. Ne ndryshohemi vazhdimisht. Shpesh gjendemi në konflikt për arsye se nuk kuptojmë këtë të vërtetë të madhe. Pra, njerëzit ndryshojnë. Premtimet e bëra, edhe gjatë dasmës më solemne, nuk mund të durojnë gjithmonë derisa vdekja të ndajë një çift. Kjo njohje i bën marrëdhëniet bujare dhe të gjalla. Askush nuk “duhet” të jetë sipas gjykimit tënd të djeshëm të karakterit të tij. Ne të gjithë rilindim në kuptimin e plotë të fjalës me çdo mendim ndryshues. Asnjë uni nuk është vërtet i qëndrueshëm.

Kuptimi se ligji i ndryshimit u takon të gjithëve është në të vërtetë çlirues. Befas i kam dhënë gjithë botës së madhe dhe vetes sime një shans të pakufi për t’u zhvilluar dhe për t’u transformuar përtej shtrëngesave të mendjes sime të vogël gjykuese konceptuale. Nuk ka nevojë të zhgënjeheni nga dikush ose të kapeni pas dikujt. Në të vërtetë nuk mund të definoni askë dhe asgjë përgjithmonë në ndonjë mënyrë. Çfarë lirie!

Shen Shi’an
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 14.04.10 11:01

Bëhu një engjëll shprese

Me luftë dhe luftime kudo në botë, me televizionin që gëlon nga mesazhe negative, me vrasje dhe tërbim në rruge, kemi nevojë për gjëra të thjeshta, me të cilat mund të ndimojmë të kundërveprojmë.
Këto veprime me grumbullimin e tyre do të ndihmojnë.

Të lutem merr pjesë për t’u bërë një engjëll shprese.

• Injoro një vërejtje të vrazhdë
• Kur udhëton, sill në shtëpi dhurata të vogla për të gjithë
• Lë një kartëmonedhë diku ku dikush tjetër do ta zbulojë
• Silli një miku drekë në shtëpi
• Kalo disa minuta çdo javë për të shkruar një letër nga zemra
• Ftoje bashkëshorten/bashkëshortin në kinema
• Bëj edhe për të tjerët atë që bën për veten; dhe bëj edhe për veten atë që bën për të tjerët
• Merr dikë në telefon në ditëlindjen e tij dhe këndoji një këngë
• Dërgo një letër dashurie

Cindi Wafstet
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 22.04.10 14:39

Kjo poezi është shkruar nga një adoleshente në ditët e fundit të jetës së saj e
sëmurë nga kanceri në nje spital të New Jorkut. Poezia thotë mjaft gjëra.

VALLËZIM I LEHTË

I ke vështruar ndonjëherë fëmijët
kur vallëzojnë të kapur përdore?

Apo të dëgjosh zhurmën e shiut
kur bie përtokë?

A e ke ndjekur ndonjëherë fluturimin
e çrregullt të një fluture?

Apo të vëzhgosh diellin
atëherë kur nata po zhduket?

Do të bëje mirë ta ngadalësoje hapin.

Mos vallëzo kaq shpejt.
Koha është e shkurtër.

Muzika nuk do të zgjasë përgjithmonë

E përshkon çdo ditë fluturimthi?
Kur pyet "Si je"?
e dëgjon përgjigjen?

Kur dita mbaron shtrihesh në krevatin tënd
me qindra pyetje të njëpasnjëshme
që të vijnë ndër mend?

Do të bëje mirë ta ngadalësoje hapin.

Mos vallëzo kaq shpejt.
Koha është e shkurtër.

Muzika nuk do të zgjasë përgjithmonë.

I ke thënë ndonjëherë birit tënd
do ta bëjmë nesër?
pa e vënë re nga nxitimi, keqardhjen e tij?

E ke ndërprerë ndonjëherë lidhjen,
me një mik të mirë e cila ka përfunduar
sepse ti nuk kishe kurrë kohë
për t'i telefonuar e për t'i thënë
"Tungjatjeta"?

Do të bëje mirë ta ngadalësoje hapin.

Mos vallëzo kaq shpejt.
Koha është e shkurtër.

Muzika nuk do të zgjasë përgjithmonë.

Kur vrapon kaq shpejt për të arritur diku
humbet gjatë rrugës kënaqësinë e të shkuarit atje.

Kur shqetësohesh dhe vrapon gjatë gjithë ditës,
është si një dhuratë e pa hapur
kurrë... E flakur tutje.

Jeta nuk është një vrapim.
Merre më shtruar
Dëgjoje muzikën
Para se kënga të përfundojë.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 22.04.10 14:43

Historia e te dy murgjerve qe e kapercenin lumin
Nga Japonia

Dikur Tanzani dhe Ekido udhetonin bashke ne nje rruge me shume balte. Binte nje shi i dendur.
Kur erdhen ne nje kthese, pane nje vajze te bukur ne nje kimono prej mendafshi, e paafte per ta kaluar kryqezimin.

"Hajde, moj vajze," tha Tanzani papritmas. Duke e ngritur ne krahet e tij, e mbarti permbi balten.

Ekido nuk foli me derisa naten arrinin nje tempull per te fjetur. Atehere ai nuk permbahej dot me.

"Ne murgjerit nuk u afrohemi femrave, - ia tha Tanzanit, - sidomos vajzave te reja dhe te bukura. Kjo eshte e rrezikshme. Perse e bere kete?

- Une e lashe vajzen atje, - tha Tanzani. - Ti a e mban ende?"
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 22.04.10 14:51

Punët shkojnë mbrapsht – dhe kjo është mirë

Këtë pranverë, jeta ime çbëhej qetësisht. Unë? E merrja veten shumë mirë gjatë të gjithave – sepse kjo është ana ime e fortë, të jem rezistuese, të jem stoike, të jem e paepur sa gozhdat.

Por diku në mes të të gjithave, kisha idenë e mirë të kontaktoja një mikun tim të dashur dhe spontan, dikë që e kam njohur gjatë pothuajse gjysmës së jetës sime dhe i cili - krejt rastësisht - kishte tepër nevojë për pushim.

Folëm për t’u takuar në një qytet në afërsi, në verilindje të Amerikës, për ta lehtësuar punën. Por ishte një pranverë e ftohtë, dhe ai donte diell. Pastaj folëm për plazhe në Teksas dhe Floridë. Por ishte sezoni i pushimeve pranverore, dhe e rimenduam këtë.

Pastaj motra e tij, një fotografe, u entuziazmua për një punë të kohës së fundit në Puerto Riko, dhe kur zbuluam se fluturimet ishin krejtësisht të përballueshme, vendimi u bë.

Filloi si çfarëdo udhëtimi të lirë në një fundjavë të zgjatur: një dhomë e errët, por e pranueshme një bllok larg oqeanit, një dyqan ushqimesh në fund të rrugës dhe një udhëtim autobusi aq i gjatë sa të mpin mendjen deri në qendrën e vjetër të San Juan-it.

Meqë kishim caktuar paraprakisht udhëtimin tonë të fundjavës së zgjatur (sepse ishte sezoni turistik), kishim bileta në traget me shpejtësi të madhe për Culebra dhe nisëm për në port herët në mëngjesin tonë të dytë të përbashkët, duke u lëkundur në qarkullimin e orës së pikut në një autobus të mbushur plot me njerëz në rrugë për në punë.

Për disa ditë, erërat kishin qenë të forta, dhe kur trageti filloi të largohej nga gjiri, kapiteni na paralajmëroi se, nëse deti do të ishte tepër i ashpër, do të na duhej të ktheheshim mbrapsht. Çdo pasagjer në anije ofshau duke menduar për shqetësimin për të gjetur një rrugë tjetër për një Culebra. Në fund të fundit, ne të gjithë kishim rezervime dhe avione dhe kohë të kufizuar.

Pasi lundruam për dhjetë minuta në gji, që ishte i mbushur me dallgë disa metra të larta, ku përplaseshim poshtë e lartë si në një hekurudhë tetëshe, anija u ngadalësua… dhe u kthye mbrapsht. Së shpejti, disa dhjetëra turistë kërkuan alternativa: fluturime të programit dhe fluturime çartër private.

Unë dhe shoqëruesi im ishim “adoptuar” nga një çift miqësor, që gjendej pranë nesh në parmak, dhe kur nuk kishte aeroplan për atë çmim që ishim gati të paguanim, ata ofruan të na merrnin me makinë në një qytet në bregdetin lindor, ku mund ta provonim fatin me tragetin e ngadalshëm.

Doli që ata jetonin në qendrën e vjetër të San Juan-it dhe donin të vizitonin një shoqe, që ishte duke u transferuar në Culebra. Ne stivoheshim në xhipsin e tyre të ndryshkur dhe morën autostradën e vjetër për bregdetin lindor, duke pushuar gjatë rrugës për të pirë lëng të freskët kokosi drejt nga arra dhe për të ngrënë peshkun më të mirë të ishullit.

Dhe më e mira ishte se duke gjetur rrugën tonë në Culebra, bëmë dy shokë të rinj fascinues.

Doli se gruaja të cilën e vizitonin ishte një kryekuzhiniere, e cila ruante një shtëpi të mrekullueshme mbi një kodër me pamje nga gjiri i detit, dhe mbi të gjitha ishte njëra nga gratë më të qeshura që kam takuar në jetë.

Çdo fjalë që dilte nga goja e saj ishte me humor në një mënyrë që mirëpriste çdo njeri përreth saj në një rreth miqësor prej së qeshurës.

Në ditët vijuese, treshi na ftoi për një piknik në plazh me disa shokë, një darkë të mrekullueshme mbi një verandë në majë të kodrës dhe një mbrëmje argëtuese në qendrën lokale.

Mahniteshim me faktin se vetëm para disa orësh ishim të mërzitur me shqetësimin se trageti ynë i shpejtë u kthye mbrapsht përballë erërave të forta duke na detyruar të gjenim një rrugë alternative për destinacionin tonë.

“Ku ta dija se gjatë një udhëtimi turistik të fundjavës së zgjatur, do të ndodhnin gjëra që do të zgjonin prapë udhëtarin në veten time?” mendova me zë të lartë gjatë darkës.

Punët shkojnë mbrapsht – dhe kjo është gjë e mirë, në qoftë se je i hapur për aventurë. Si vallë e harrova këtë?

Këtë muaj, nëse të ndodh diçka që të prish planet më të organizuara, pranoje. Përqafoje. Shih se ç’bujari e paparashikuar ndodhet nën shqetësimin, në qoftë se vë mënjanë pritjet e tua. Ta gëzofsh!

Judy Wolf
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon 09.06.10 11:16

Germadhat

Germadhat...ku ka germadha ka edhe hije e ku ka hije, nje padrejtesi vazhdon te trimfoje fale moskokecarjes te se gjalleve...per Germadhat perkujdeset natyra...njeriut i takon ti zhvarrose ato germadha, te nxjerre hijet e tu kerkoje falje me veprat e tij, sepse ku ka nje germadhe ka nje padrejtesi...

Nje padrejtesi te natyrshme e atehere ti kerkojme falje hyjnive per nevojat tona, qe ato vete na i dhane, ose nje padrejtesi njerezore e atehere ti kerkojme falje hijeve me veprat tona te drejta, qe ato padrejtesi te mos riperseriten ne perjetesi.

Cfare jemi perpara germadhave pervec pasardhes te padrejtesise se kaluar e ndoshta harruar...Por nje padrejtesi nuk duhet harruar kurre, perndryshe dhunojme drejtesine, perdhunojme shpirtrat e atyre qe dhuruan jeten per drejtesi...

Cdo Germadhe ka qene ndertese e cdo ndertese ka nje histori e cdo histori mbart nje mesim jete...

Nje mesim e kam emrin kelthet germadha e nuk e meritoj moskokecarjen prej teje...Ne fund te fundit shprehet e deshperuar, jam une pa je ti....Ti pa mua je thjesht kafshe, sado te pispillosesh e te pretendosh te fshehtat e pazbulueshme ....ti me shpirtvogelsine tende prej plebeu merindezes, je nje 'asgje' para meje....Une jam mesuesi me i mire qe ke patur ndonjehere, kuptoje, perndryshe do asgjesosh vetveten dhe mua...Ah,c'duar te mrekullueshme me krijuan, sa gjak me mbrojti e ne c'duar ta pagdhendura rashe... O Fat i keq i gjerave qe kane nje fillim, erdhi radha ime, merrme ....

Cdo Germadhe fisnike eshte shprehje e nje shpirti qe eshte flijuar per te, perndryshe kalbesira nuk do e lejonte kurre te ngrihej, sepse kalbesira do te perthithe shpirtra te pasur...fatmiresisht hyjnite mbrojne me xhelozi te miren e te keqen e vec duke paguar kalbesiren lejojne ngritjen e fisnikes...e si do mund te ishte ndryshe...ne jemi njerez, nuk jemi bime barishtore....

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Galeri11

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 P1020410

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Med-ma10

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Cagsau10

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Med-ru10

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Ruins10
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon 10.06.10 22:16

KESHILLE MEDITIMI

Kalo pak kohe me vetveten: kesaj here mbylli syte per 10 minuta, ndieje rrahjen e zemres sate dhe vezhgo frymemarrjen, sic hyn dhe del, pa e sforcuar, vetem duke e lene ashtu sic eshte.

Keto caste te vogla jane dhurata me e mira qe mund t'ia japesh vetes.

Tishan
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Jon 10.06.10 22:19

C'po ndien?

"Ne dime teper dhe ndiejme teper pak. Se paku ndiehme teper pak prej ketyre emocioneve krijuese nga buron nje jete e mire."

-- Bertrand Russell

Shume nga cilesite qe sjellin plotesim ne jete jane ndjenja, si dashuria, gezimi, liria dhe mirenjohja.

Ne boten tone teper racionale, kemi tendence te mendojme per ate se si ndihemi, gje qe, patjeter, nuk eshte ndjenja fare - eshte mendimi.

Respektoji ndjenjat e tua dhe ji i gatshem t'i perjetosh. Ato na japin nje jehone te vlefshme per ate qe punon dhe ate qe nuk punon ne jeten tone. Jane udherrefyesit per nje pune te brendshme kuptimplote.

"Me vetem pak edukim dhe praktike per ate se si te merresh me ndjenjat e tua, mund te hysh ne nje pervoje te re te jetes, qe eshte aq shperblyese saqe do te motivohesh te vazhdosh te punosh me natyren tende emocionale per ta mbeshtetur. Shperblimi eshte teper i embel sa i perket cilesise se permiresuar te jetes."

Doc Childre
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 16.06.10 12:22

Pse miqësia dhe fqinjësia po bëhen kaq “mistike”?...

Kurrë nuk e kishim parashikuar që në një periudhë kaq të shkurtër do të mund të ndodhnin ndryshime sociale kaq të mëdha, të thella dhe të pakonceptueshme në marrëdhëniet midis njerëzve tanë, që ato do të ftoheshin kaq shumë, që lidhjet sociale do të zbeheshin kaq fortë dhe që shoqëria në tërësi do të frakturohej dhe atomizohej kaq thellë.

Sidomos marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë, që kanë qënë një vlerë e madhe dhe një kapital social shumë i çmuar për energjitë e forta të humanizmit, solidaritetit dhe mbështetjes sociale që ushqente në shoqërinë shqiptare të së kaluarës.

Tani duket se fqinjësia jo vetëm po zbehet me shpejtësi, por me sa duket thelbësisht koncepti i fqinjësisë do të mbesë thjesht një “kujtim i së kaluarës”. Koha e ka sjellë që një realitet i gjërë social i fqinjësisë së dikurshme të zëvendësohet nga “mistika e fqinjit”, nga thellimi i distancës sociale të njerëzve nga fqinjësia si marrëdhënie e natyrshme e njerëzve që jetojnë pranë njëri tjetrit.

Besoj se të gjithë jemi të tronditur nga fakti që nuk e kemi besuar që në dy dekada kjo vlerë e njohur, tradicionale dhe e konsoliduar e shoqërisë tonë në shekuj do të “përmbysej” kaq shpejt dhe që me po aq shpejtësi do të merrte përmasa të shkatërruara në formë epidemike.

Në të vërtetë, pavarësisht vlerës që ka patur “fqinjësia” në tërësinë e kulturës sonë kombëtare dhe të traditës së marrëdhënieve sociale, duke parë praktikat e mira dhe të këqija të ndërtimit të marrëdhënieve sociale në shoqërinë modern duket se nuk ka qënë e paparashikuar ky ndryshim në “tipologjinë e fqinjësisë”, në prishjen e standardit të marrëdhënieve të ngrohta, intensive duke kaluar në tipologjinë e fqinjësisë si marrëdhënie të ftohta, si lidhje të zbehta reciproke, si relacione zyrtare, burokratike dhe teatrale, të distancuara midis fqinjëve me njëri tjetrin.

Kjo tendencë është konsistente dhe me sa duket në të ardhmen do të jetë prirje që me siguri akoma më shumë të thellohet negativisht në shoqërinë tonë. Padyshim dukuria e zbehjes së fqinjësisë e vlerësuar në aspektin social është sa pozitive po aq dhe shqetësuese.

Që tani po duken ato tendenca që politikani, filozofi dhe sociologu Zhak Atali ka parashikuar për të ardhmen kur njeriu “…do e shohë fqinjin vetëm si vegël të lumturisë së tij, si një mjet që mund t’i sigurojë atij kënaqësi ose para, madje të dyja njëherazi. Askush nuk do të mendojë më që të shqetësohet për tjetrin… (Zhak Atali, “Një histori e shkurtër e së ardhmes”, faqe 194)

Në kushtet e një shoqërie që radikalisht po individualizohet, duket qartë që njeriu është i detyruar që për t’u përballuar me sfidat e jetës sociale, më së pari duhet të “mobilojë vetminë e tij”.

Liria individuale është ajo që e detyron njeriun ta kuptojë situatën e tij duke e parë veten gjithnjë e më shumë si “vetëpërgjegjës” të sferës personale, profesionale dhe private.

Shoqëria jonë duket se është duke krijuar të gjitha kushtet sociale dhe material që të shfaqet njeriu që ecën në rrugën moderne duke ridemensionuar veten në favor të interesave të tij dhe të shoqërisë, i cili ka si synim që të lartësojë së pari veten në raport me shoqërinë.

Natyrisht është e qartë që ky qëllim strategjik i njeriut modern të kohës sonë nuk mund të realizohej në se edhe shoqëria nuk ridemensionohej dhe demokratizohej, duke vënë në plan të parë jo shoqërinë por individin, vlerën e “jetës së papërsëritshme” të njeriut, përballë “jetës së ripërtëritshme” të shoqërisë.

Shfaqja e natyrës së njeriut të shkëputur nga lidhjet e gjëra sociale, nga miqësitë dhe fqinjësitë e ka bërë atë qënie pa dimension social. Lidhjet sociale në përgjithësi dhe fqinjësia si lidhje më e ngushtë në shoqërinë shqiptare, ka qënë marrëdhënie që ka ekzistuar dhe që mund të shfaqej në strukturën e marrëdhënieve që krijohen në shoqërinë tradicionale.

Koha dhe shoqëria jonë modern duket se ka tendencë të fuqishme që të ngrihet mbi paradigmat e vjetra sociale, mbi reminishencat e shoqërisë totalitariste të saj, duke “shkelur” mbi parimet e “shenjta” të marrëdhënieve të vjetra të miqësisë dhe fqinjësisë, duke kufizuar kështu në mënyrë drastike rolet e përgjithshme dhe prerogativat impersonale të saj.

Kufiri kohor i shfaqjes së njeriut pa dimensionin e miqësisë si ndjenjë sociale, është pikërisht koha e ndryshimit të raporteve të vjetra të shoqërisë me individin, e ndryshimit të vendeve në “ekuacionin social” të shoqërisë shqiptare, duke kaluar nga paradigma totalitare sipas së cilës është “shoqëria pastaj individi” në një tipologji të re sociale, formula ekzistenciale e së cilës është “njeriu dhe pastaj dhe pas saj është shoqëria, miqësia, fqinjësia”.

Ky ndryshim i vendeve të ekuacionit social është me rëndësi, sepse në një farë mënyre ai është kushti që mundësoi shfaqjen e njeriut si qënie me vlerë universale dhe individuale, si njeri privat edhe pastaj publik.

Shoqëria shqiptare e kohës sonë është duke u formatur si “shoqëri me rreze të ngushtë”, dhe ky realitet është në një farë mënyre një nga kushtet dhe garancitë për afirmimin e personalitetit të njeriut si qënie e veçantë, si personalitet i përveçëm.

Nuk e di sa e saktë është, por sipas meje duket qartë se sa më e ngushtë të jetë rrezja e marrëdhënieve sociale të miqësisë dhe fqinjësisë, sa më i zbehtë të jetë autoriteti i shoqërisë mbi qytetarin, aq më e madhe do të jetë mundësia e njeriut që të shfaqet i lirë, pa sforcime dhe imponime të bezdisshme të determinimit që të ketë me patjetër një sasi të madhe të lidhjeve sociale në formën e miqësisë apo fqinjësisë.

Në të vertetë ne sapo kemi filluar të bëhemi shoqëri moderne e shoqëri me “rreze të ngushtë” dhe të neglizhojmë dhe të mos përfillim vlerën e miqësisë apo fqinjësisë, sepse nuk është e lehtë për ne, që të shpëtojmë, të ndahemi kaq lehtë, ca më pak duke qeshur dhe përqeshur “gjigandizmin social” të së kaluarës sonë.

Është kohë e shkurtër së pari për të rikonceptuar drejt raportet e të drejtës së shoqërisë përballë të drejtave njerëzore, humane, gjithnjë e më pak të dimensionuara të individit.

Nuk është e lehtë për ne që në mënyrë normale të progresojmë në rrugën e kalimit, nga një shoqëri totale e organizuar në formën e turmës sociale, në një shoqëri të lirë, që ecën në rrugën e formatimit me rreze sociale të kufizuar. Nuk është e lehtë të largohesh nga shoqëria jonë e vjetër e ushqyer për një kohë të gjatë historike me mentalitetin e gjigandizmit social që shpërfill kaq shpejt marrëdhëniet me mikun, fqinjin si njerëz konkretë me të cilët kemi lidhje dhe marrëdhënie.

Miqësia dhe fqinjësia natyrisht janë ndjenja sociale që në shoqërinë modern nuk mund të shfaqen me të njëjtën përmbajtje dhe tipologji si në të kaluarën, kur njerëzit ishin numra të thjeshtë që formonin shoqërinë si “turmë sociale”, si “mjet dhe materje” për të ndërtuar lidhje dhe kohezion social dhe që nga ana tjetër mohonte në çdo çast ekzistencën e tyre si persona privat.

Tashmë në shoqërinë tonë ka ndryshuar koncepti i përgjithshëm për miqësinë dhe fqinjësinë, madje edhe raportet e njerëzve me grupet sociale dhe individët.

Nuk ka dyshim që duke e vlerësuar logjikën e zhvillimit, dialektikën e ndryshmeve që ka pësuar natyra e njeriut, duket se kemi të drejtë në nxjerrjen e konkluzionit se “dimensioni” i miqësisë dhe fqinjësisë ka ardhur duke ndryshuar, duke ecur në rrugën e zbehjes.

E megjithatë nuk mund të mendohet Në fund të fundit siç mendon Zhak Atali “…dashuria për fqinjin, është pikësëpari dashuri për veten, është kusht i mbijetesës së njerëzimit”.

Gëzim Tushi
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Të falësh!

Mesazh  Fikrro 04.07.10 13:25

Të falësh do të thote se:

- Eshtë lehte te jesh i keq, por eshte veshtire te jesh i mire.
- Gabimi behet per te mos u perseritur.
- Lejo te tjeret të të gjykojnë, por ti mos i gjyko te tjeret.
- Të gjithë meritojm shansen e 2-të.
- Urrejtja dhe Dashuria është një.
- Genjeshtra përfundon me te verteten.
- Genjeshtra është e bukur me shije të idhët, e vërteta eshte e shemtuar me shije te ëmbel.
- Genjeshtra është zjarri që të djeg, e vërteta është zjarri që të ngrohë.
- Armiku yt është gjaku yt.
- Veprat duhet te përgatitësh mirë, sepse ne fund mund të të lënë shijen e hidhur.

Cdo kush gabon dhe meriton të falet, por jo edhe te stërfalet.Ti ke falur dikë, mirë atëherë ti ke fituar.Ti nuk ke falur dikë, keq atëherë ti ke humbur.

Fale edhe atë qe nuk te kërkon falje, sepse kjo është mënyra qe ai te pendohet.

Falja është engjëll, Hakmarrja është djall.

Më i mirë është loti ne fillim sesa ne fund.

fikrro

Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Të falësh të tjerët d.m.th të duash lumturinë tënde...!

Mesazh  Fikrro 09.07.10 13:27

Të falësh të tjerët d.m.th të duash lumturinë tënde...!
“ Të dënosh është njerëzore, të falësh është hyjnore ”

Kur një njëri e shohim në rrugë na duhet vetëm një vështrim I thjesht pamor për të ditur se çfarë rroba ka të veshura, bartë apo jo syze, çfarë ore mbanë, modelin e krehjes së flokëve etj, etj por për të ditur përafërsisht se çfarë fshihet prapa shpirtit të tij, karakterin, mendimet, ndjenjat është shumë më e vështirë por jo plotësisht e pamundur, Zoti i ka dhënë njerëzve shenja të veçanta me të cilat mund të dimë shumë gjëra për ta.

Mirësia dhe ligësia gjendën brenda në secilin prej nesh dhe kanë edhe formën dhe mënyrën e shfaqjes së tyre të jashtme.

Një mendje dhe shpirt i disiplinuar kultivon në mënyrë maksimale të mirën brenda vetës duke lënë tejet të vogël apo eliminuar krejtësisht hapësirën ku të qëndrojë e keqja,ashtu si edhe një mendje e shkurtër dhe një shpirt I paditur ushqejnë në mënyrë të vetëdijshme apo të pavetëdijshme të ligën brenda tyre sa tek ta rrallë mund të gjesh një pike mirësie.

Të lejosh që urrejtja, xhelozia, frika, zilia, dëshira e hakmarrjes, dëshira për të ndryshuar atë që është e pamundur të ndryshohet, të jetë përherë e pranishme brenda nesh do të thotë të punosh pandërprerë që vetës t’i shkaktosh probleme serioze psiqike dhe fizike, probleme me zemër, me tension, me lukth, me gjumë, me kokë dhembje etj, etj.

Urrejtja dhe bashkëpërcjellëset e saj, ndonëse nuk shihen,njësoj si ndonjë gaz i helmueshëm, vrasin, gjymtojnë, shkatërrojnë.

Mund të tingëllojë qesharake por si duket urrejtja, zilia, dëshira e hakmarrjes kanë format e tyre të padukshme dhe brenda atij të cilit banojnë shëtisin nëpër tërë trupin, grithin, çjerrin, kafshojnë duke shkaktuar sëmundje, gjakderdhje të brendshme, armiq të imagjinuar.

Në të njëjtën mënyrë dashuria, mirësia, mëshira, toleranca, falja punojnë pandërprerë për ta mbajtur sa më në formë trupin dhe shpirtin e njeriut,ato vrapojnë shpejt për të rigjeneruar një simptomë të shfaqur, për ta lëmuar një rrudhë, për të mos lejuar që të shfaqet një thinjë apo për të të ledhatuar si një nënë e mire, për të bërë një gjumë sa më të rehatshëm.

Cilido qoftë lëndimi, mashtrimi apo fyerja që na kanë bërë të tjerët duhet të gjejmë forcën për të falur për hir të shëndetit tonë.

A i keni parë njerëzit që s’mund të falin e që urrejnë të gjithë e çdo gjë që s’është bërë prej tyre,se si kanë fytyrë të mpitë e plot me rrudha të parakohshme, pa asnjë arsye bëjnë ngërdheshje cinike, sytë e tyre shkëlqejnë nga një dritë armiqësore, buzët e tyre stërhollohen e fytyra here u skuqet e here u zverdhët.

Ata e bëjnë këtë sepse kështu i urdhëron e keqja brenda tyre duke i helmuar e duke mos lejuar të falin të tjerët e më këtë të falin vetveten.

Njerëz falni dhe largon të keqën nga vetvetja, ajo nuk ju lë të jetoni, ajo në fillim do të rezistojë por këmbëngulja juaj do ta mund atë dhe do t’i hap rrugë dashurisë,mirësisë dhe mëshirës që do t’ju sigurojnë një jetë të lumtur.

Kujton infermieren angleze qe i fali xhelatët e saj nazist që e vranë vetëm pse kishte ndihmuar disa ushtar aleat të plagosur,ajo para se ta ekzekutonin I tha “kam kuptuar se nuk duhet ta urrejmë askënd dhe se duhet ti duam të gjithë”

Porositë e përcjellura nga mëshira e pafund e Krijuesit nëpërmjet profetëve na thonë: “E, kurdo të ngriheni për t’u lutur, falni nëse keni ndonjë gjë kundër ndokujt”, ”Kush gjen keq të mos e fajësoj askë përpos vetvetes” pra falni në mënyrë që të jeni të falur.
Fikrro
Fikrro

484


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 20.08.10 12:39

TE SHKEPUTESH NGA PROBLEMET FAMILJARE

Mund te vizatojme nje kufi te shendoshe midis nesh dhe familjes sone te ngushte. Mund te shkeputemi nga problemet e tyre.

Disa prej nesh kane anetare te familjes qe jane te varur nga alkoholi dhe droga te tjera dhe nuk bejne asgje per t'u sheruar nga varesia e tyre.

Disa kane anetare te familjes me probleme te pazgjidhura te varesise nga njerez te tjere. Ata jane te varur nga fatkeqesia, dhembja, vuajtja, jane te varur nga roli i tyre i viktimes dhe nga gatishmeria e tyre per t'u tiranizuar.

Te tjere kane anetare te familjes qe u keqtrajtuan ose qe ballafaqohen me probleme te tjera, po ashtu te pazgjidhura, ne te kaluaren e tyre familjare.

Disa nga anetaret e familjes sone mund te jene te varur nga puna, ushqimi ose seksi. Ndoshta njerezit ne familjen tone jane teper te perfshire negativisht ne jeten e njeri-tjetrit, ose jane bere te huaj per njeri-tjetrin dhe pothuajse nuk kane kontakt.

Ne jemi pasqyra e strukturave tona familjare. E duam familjen tone. Megjithate jemi njerez te mevetesishem me te drejtat dhe detyrat e veta. Njera nga te drejtat tona themelore eshte te kujdesemi per mireqenien tone dhe te ndjekim sherimin tone te brendshem, pavaresisht nese vendosin anetare te tjere te familjes te bejne te njejten gje apo jo.

Nuk duhet te ndihemi te fajshem sepse synojme lumturi dhe nje jete harmonike. As nuk ka nevoje te pervetesojme problemet e familjes sone per te treguar qe e duam dhe qe mbetemi ne anen e saj.

Kur fillojme ta trajtojme veten me kujdes, anetaret e familjes reagojne shpesh me perpjekje te hapura ose te fshehta per te na marre prape ne strukturat dhe rolet e vjetra. Nuk jemi te detyruar te luajme kete loje. Keto perpjekje per te na rimarre jane problemi i tyre. Nese kujdesemi per vetveten dhe mundohemi te jemi te shendoshe dhe te lumtur, kjo nuk do te thote qe nuk e duam familjen tone, por vetem qe merremi me punet tona.

Nuk duhet te gjykojme te tjeret sepse kane probleme; as nuk duhet te lejojme qe te na perdorin, vetem sepse jemi pjese e familjes.

Jemi te lire te ndjekim interesat tane brenda familjes. Liria jone fillon kur nuk mohojme dhe shtrydhim me problemet e te tjereve, por kur me edukate, po edhe me vendosmeri t'u kthejme ate qe u perket atyre dhe te merremi me punet tona.

Sot dua te shkeputem emocionalisht nga anetaret e familjes. Une jam nje njeri i mevetesishem, ndonese i perkas nje bashkesie e cila quhet familje. Kam te drejten per punet e mia dhe per rritjen time te brendshme; anetaret e familjes sime kane te drejten per punet e tyre dhe lirine per te vendosur se si dhe kur merren me keto pune. Une mund te mesoj te shkeputem ne dashuri nga anetaret e familjes sime dhe problemet e tyre. Per te arritur kete, jam i gatshem per te ekzaminuar te gjitha ndjenjat e nevojshme.

Melody Beattie


Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 20.08.10 13:05

TE PRANOSH NDIHME

Disa prej nesh ndonjehere jane ndier aq te zvetenuar qe harrojne nje gje: Nuk jemi vetem.

Jetojme te bindur qe duhet te bejme gjithcka vetem. Disa prej nesh u braktisen. Disa duhet ta kalonin jeten pa dashuri. Disa prej nesh jane mesuar me ate se kurrkush nuk ka askend per ta. Disa prej nesh kane luftuar rende per te mesuar mesimet e tyre.

Zoti eshte gjithmone ketu per ne dhe eshte gjithmone i gatshem per te ndihmuar. Ka edhe shume njerez qe kujdesen per ne. Marrin dashuri dhe mbeshtetje, ngushellim dhe perkujdesje nese deshirojme. Nese guxojme te lusim per ndihme, ajo na jepet. Mund te lejojme qe Fuqia jone e Madhe na ndihmon dhe na jep perkrahje. Do te vijne miq, dhe do te jene miq te mire.

Nuk jemi vetem. Dhe nuk ka nevoje te perballojme gjithcka vetem. Nuk ia arrijme vetem. Nuk ka mungese dashurie. Tani nuk ka me.

Zot, ndihmome sot te largoj nevojen te perballoj gjithcka vetem. Ndihmome te shkeputem nga bindjet e mia qe jam i vetem. Ndihmome qe hapem ndaj Fuqise Sate Hyjnore dhe qe behem i vetedijshem per pranine Tende dhe burimet Tuaja te dshurise, mbeshtetjes dhe miqesise.. Hapmi syte dhe zemren, qe te shoh dashuri, ndihme dhe mbeshtetje, qe jane per mua. Ndihmome te kuptoj qe duhem.

Melody Beattie


Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 20.08.10 13:05

TE KUJDESESH PER VETEN

Nuk ka manual per te vene kufij. Secili prej nesh eshte keshilltari i vetvetes. Nese punojme me konsekuence ne sherimin tone te brendshem, kufijte tane do te zhvillohen. Do te jene te shendoshe dhe te ndjeshem. Vetja jone do te na beje te kuptojme ate qe duhet te dime, dhe vetedashuria jone do te jete mjaft e forte per te degjuar zerin e brendshem.

C'te bejme per ta trajtuar veten me kujdes?

Degjoje zerin tend te brendshem. C'ben qe te ndiesh inat? C'e ke boll? C'te ben mosbesues? C'ndien si te gabuar? C'nuk e duron dot? C'ben qe te mos ndiesh mire? C'deshiron? C'te duhet? C'nuk deshiron as nuk te duhet? C'te pelqen? Me se ndihesh mire?

Ne procesin e sherimit mesojme qe, duke e trajtuar veten me kujdes, udhehiqemi drejt vullnetit te Zotit dhe planit qe Ai ka hartuar per jeten tone. Kjo perkujdesje per vetveten nuk na largon nga e mira jone me e larte, por na i afron.

Meso te degjosh zerin tend te brendshem. Mund te kemi besim tek vetvetja. Mund te kujdesemi per vetveten. Jemi me te mencur nga c'mendojme. Keshilltari yne eshte brenda nesh, i gjithepranishem. Ki besim ne kete keshilltar dhe trajtoje me kujdes.

Sot dua t'i siguroj vetes qe jam nje dhurate per veten time dhe per universin. Do te kujtoj qe trajtimi i vetes sime me kujdes ia jep kesaj dhurate shprehjen me te larte.

Melody Beattie


Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 20.08.10 13:06

Tani mund te kuptoj qe te gjitha ndarjet jane vetem te jashtme...

Ne brendi, ne te gjithe jemi te lidhur me njeri-tjetrin dhe ne te gjithe mbajme te njejten drite brenda vetes sone.

E shoh driten edhe ne njerez te tjere.

Gayan S. Winter
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 23.08.10 13:13

Hapi dyert e zemres

Cfare do te thote per ty te jetosh ne besim?
Ku e gjen sigurine tende?
A eshte e bazuar ne njerez?
Ne llogarine tende bankare?
Apo a eshte e rrenjezuar dhe e bazuar forte ne Mua, Zotit tend, Perendise sate, qenies hyjnore brenda vetes sate?
Mendo per kete per njefare kohe, dhe do te dish pa asnje hije dyshimi nga bazohen besimi yt dhe siguria jote.
A mund te besh nje hap te madh ne jeten tende me gezim dhe pa frike kur cdo siguri e jashtme duket se mungon?
Kur ti di se dicka eshte gjeja e drejte, a mund ta besh atehere pa hezitim?
A mund te vesh plot besim doren tende ne Timen duke thene nga gjithe zemra dhe me gjithe shpirt: "U befte vullneti Yt" dhe te besh hapin ne te panjohuren, gati per te pranuar cfaredo te ndodhe?
Besimin mund ta ndertosh vetem duke bere hapa te tille te vogla dhe mundesisht ngurrues, pastaj gjithmone e me te medhenj, derisa besimi yt te jete aq i madh saqe mund te kercesh larg ne te panjohuren, sepse ti di se UNE JAM gjithmone prane teje.

Zoti/Eileen Caddy
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 23.08.10 13:13

Hapi dyert e zemres

A je gati per te ndryshuar?
Merr kohe per te qene i qete, dhe pastaj ji shume i sinqerte ndaj vetes.
A ndihesh i rehatshem dhe i kenaqur me veten?
A ke pershtypjen qe eshte e drejte qe te tjeret te ndryshojne, por qe jeta jote eshte ne rregull?
Ne qofte se ky eshte qendrimi yt, atehere eshte kohe per nje pastrim te mirefillte rrenjesor, me te cilin e permbys mendimin tend, bile gjithe jeten tende duke u qartesuar nga perbehet.
Pasi e bere kete, mos fillo te vesh gjithcka prape ne vendin e vjeter, nese nuk je plotesisht i sigurte qe vjen nga me i larti dhe qe ke nevoje per kete.
Sa me i zbrazet te jesh, aq me mire, sepse krijon hapesire per te rene qe duhet te te plotesoje.
Kur te mos kete asgje me ne veten tende dhe te ndihesh plotesisht i zbrazet, atehere Une mund te hyj.
Mos u brengos ne qofte se ke pershtypjen qe gjithcka eshte e humbur.
Drejtohu tek Une, dhe Une do te te jap Qiellin.
Nuk i privoj nga asgje ata shpirtra qe ne modesti dhe dashuri te vertete kerkojne ndihmen dhe udheheqjen Time.

Zoti/Eileen Caddy
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 23.08.10 13:14

Hapi dyert e zemres

Kurdo qe do, duaj nga gjithe zemra dhe mos ki frike asnjehere ta tregosh dashurine tende.
Dashuria jote le te jete si nje liber i hapur, ne te cilin mund te lexojne te gjithe shpirtrat.
Ajo eshte gjeja me e mrekullueshme ne bote, prandaj le te rrjedhe lirisht brenda vetes sate kete dashuri hyjnore.
Dashuria nuk eshte e verber, por ajo sheh vetem me te miren ne njeriun e dashur, dhe keshtu nxjerr me te miren.
Mos ji me kerkesa dhe pretendime kur behet fjale per dashuri,
Vetem mbaje zemren tende te hapur dhe le te rrjedhe dashurine ne permasen e njejte per te gjithe shpirtrat.
Te besh kete do te thote te duash me dashurine Time hyjnore.
Ajo eshte si dielli dhe ndricon njelloj mbi te gjithe.
Dashuria nuk duhet kurre te hapet e mbyllet si cezme.
Dashuria nuk perjashton kurre dhe nuk kerkon kurre te posedoje.
Sa me me gatishmeri ta ndash, aq me e madhe behet.
Shtrengoje, dhe do ta humbesh.
Largoje, dhe kthehet njemije here tek ti dhe do te jete nje gezim dhe nje bekim per te gjithe qe perfshihen ne te.

Zoti / Eileen Caddy
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 02.09.10 0:28

MARREDHENIET

Nese jemi te palumtur pa marredhenie, me gjase do ta jemi edhe me nje marredhenie. Nje marredhenie nuk eshte fillimi i jetes sone; nje marredhenie nuk behet jeta jone. Nje marredhenie eshte vazhdimi i jetes sone.

Marredheniet jane njekohesisht nje bekim dhe nje mallkim per procesin e sherimit tone te brendshem.

Cdo dite ballafaqohemi me kerkesen per te plotesuar detyrat tona ne marredhenie te ndryshme. Disa prej ketyre marredhenieve i kerkojme vete, ndersa te tjerat jo.

Zakonisht ne vete vendosim se si sillemi ne keto marredhenie. Per t'u sheruar nga varesia jone nga problemet e njerezve te tjere (kodependence), veme si qellim nje sjellje qe shpreh pergjegjesine tone per vetveten.

Mesojme qe e kemi fuqine per t'u kujdesur per veten edhe ne marredheniet tona. Mesojme te merremi vesh me njerez te tjere ne menyre familjare kudo qe eshte e mundur.

A eshte e nevojshme te ndahemi nga nje njeri te cilin deri me tani mundoheshim ta kontrollonim? A ka dike me te cilin duhet te kemi nje bisede te rendesishme, edhe pse ajo qe kemi per t'i thene eshte e pakendshme?

A ka dikend te cilit i shmangemi, nga frika qe ne pranine e tij duhet te kemi shume kujdes per veten? A eshte e nevojshme te korrigjojme nje sjellje te caktuar? A ka dike te cilit duhet t'i afrohemi ose te cilit duhet t'i tregojme dashuri?

Sherimi i brendshem nuk ndodh i ndare nga marredheniet tona, por bashke me procesin e mesimit, nepermjet te cilit behemi te vetedijshem per fuqine tone dhe pastaj edhe ne marredheniet tona e trajtojme veten me kujdes.

Sot marr pjese aktivisht ne marredheniet tona, aq mire sa mundem. Jam i gatshem t'u jem afer njerezve te tjere ne te cilet kam besim dhe te shkembej mendime me ta. Kerkoj ate per te cilen kam nevoje dhe jap ate qe konsideroj mire.

Melody Beattie


Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 02.09.10 0:29

Partnerë të barabartë

“Njerëzit janë partnerë të barabartë me bimët dhe kafshët, nuk janë pronarët e tyre që i shfrytëzojnë." --
Haida Gwaii, Rrethi Tradicional i Pleqve (të indianëve amerikanë)

Si njerëz nuk jemi mbi asgjë, as nuk jemi nën asgjë. Ngaqë jemi të barabartë, duhet të kemi parasysh vlerën e respektit. Jo vetëm respekt ndaj njerëzve, por respekt ndaj gjithçkaje. Nuk jemi pronarët mbi gjërat; jemi kujdestarë për Frymën e Madhe. Duhet t’i trajtojmë të gjitha gjërat me respekt.

Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 02.09.10 0:30

E jap veten dhe hapem per fuqine e brendshme sheruese.
Fuqia sheruese eshte me e madhe ne piken e qetesise se brendshme.
Edhe pse qetesia brenda meje behet aq e thelle saqe kam pershtypjen qe tretem, nuk mbrohem kunder kesaj dhurate te fshehur...

E humb friken nga ASGJEJA e madhe dhe me gezim lejoj qe bie brenda!

Gayan S. Winter
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 02.09.10 0:31

Mos mbyll kurre zemren tende dhe mendjen tende.

Mos ki kurre frike nga e reja, e cuditshmja, origjinalja.

Ji i gatshem dhe i hapur per ta degjuar intuiten tende, frymezimi, qe mund te te zbuloje dicka aq plotesisht te re saqe as nuk ka as forme as permbajtje dhe ti vete duhet t'i gjesh fjale.

Krenaria intelektuale mund te jete nje hendikep ne kete rruge spirituale dhe nje pengese e mirefillte per te verteten.

Nuk eshte intelekti qe te duhet, jane frymezimi dhe intuita.

Intelekti vjen nga jashte, ndersa frymezimi dhe intuita vijne nga brenda dhe nuk mund te ndikohen nga asgje nga jashte.

Le te vije mesimi yt nga brenda; merr nga gjithcka qe ke brenda vetes.

Do te habites se sa shume qenka.

Eshte e pakufi sepse vjen nga Une, dhe UNE JAM i pakufi, dhe gjithcka qe eshte nga Une eshte e pakufi dhe e amshuar.

Eileen Caddy

Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 02.09.10 0:33

TRAJTIMI I NDJENJAVE TE DHEMBSHME

Trajtimi i dhembjeve te plagosura ose te inatosura eshte vecanerisht i veshtire. Kur shfaqen keto ndjenje, ndihemi te prekshem, te frikshem dhe te pafuqishem. Pervec kesaj, zgjojne kujtime per ngjarje te tjera, po ashtu te dhembshme, ne te cilat ndiheshim te pambrojtur.

Per te fituar prape kontrollin mbi veten, ndoshta denojme njerezit qe na rrethojne; ose i fajesojme per ndjenjat tona ose mbajme pergjegjes nje te trete te pafaj. Perpiqemi te qerojme hesapin me dike, ose manipulojme mbas shpines se te tjereve per t'i dale zot nje situate te caktuar.

Veprime te tilla na japin nje ndjenje kalimtare kenaqesie, por vetem e shtyjne deri me vone ekzaminimin e dhembjes sone.

Ndjenja qe jemi plagosur nuk duhet domosdo te na frikesoje. Nuk duhet te mundohemi me cdo kusht ta evitojme. Ndonese ndjenjat e plagosura nuk jane te kendshme, me ne fund nuk jane gje tjeter pervec ndjenjave, te cilat mund t'i lejojme dhe t'i ndiejme per te vazhduar pastaj prape rrugen tone.

Kjo nuk do te thote qe i lakmojme fyerjet ose qe merremi me ta per nje kohe teper te gjate. Dhembja emocionale nuk ka nevoje te na shkallmoje. Mund te ndalim, ta ndiejme dhembjen, te mendojme per ate se a duhet te bejme dicka per ta trajtuar veten me kujdes - dhe pastaj e vazhdojme jeten tone si zakonisht.

Nuk ka nevoje qe te bejme hapa te nxituara; nuk ka nevoje per te denuar te tjere per t'i vene ne rregull ndjenjat tona. Mund te veme ne dijeni te tjere per ndjenjat tona te plagosura. Kjo sjell lehtesim dhe eshte e sherueshme per te gjithe ne fjale.

Me ne fund e mesojme mesimin qe forca e vertete tregohet kur i lejojme plagat emocionale - atehere kur kuptojme qe edhe ne vuajtje te thelle mund te kujdesemi per veten. Kjo force e brendshme vjen sapo te mbarojme t'i mbajme pergjegjes te tjeret per dhembjen tone dhe ne vend te kesaj mbajme vete pergjegjesine per te gjitha ndjenjat tona.

Sot dua t'ua jap veten ndjenjave te mia, edhe atyre te dhembshme. Ne vend qe te bej hapa te pamenduara ose qe dua te denoj te tjeret, jam gati dhe i hapur per t'i ndier ndjenjat e mia.

Melody Beattie

Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 02.09.10 0:36

Shërim me ngjyra

Në shërim, ngjyrat veprojnë si ekuilibrues: japim ngjyrat të cilat i duhen dikujt më shumë, ose japim të kundërtën e ngjyrës nga e cila dikush ka tepër.

Përse i duhet trupit një shtim ngjyrash?

Njerëz të shëndoshë janë të akorduar me valën e tyre bazë, që do të thotë që vibrojnë në frekuencën e tyre unike. Aura e tyre – trupat e padukshme energjetike – i mbajnë në ekuilibër duke tërhequr forcat e drejta kozmike për trupin e tyre fizik.

Kur njerëzit bëhen të mbingarkuar, të tronditur, të frikësuar ose të keqtrajtuar, aura e tyre dëmtohet. Këto fusha të forcave energjetike bëhen të holla, paraqesin njolla të errëta ose plaga, gjë që pengon punën e mirëfilltë të aurës. Si pasojë, ti pranon një frekuencë të ndryshme dhe ndihesh i parehatshëm ose sëmuresh.

Këtu hyjnë vetitë shëruese të dritës. Çdo ngjyrë ka një gjatësi vale të posaçme; duke dhënë një ngjyrë të veçantë, e forcojmë aurën, kështu që mund ta riparojë veten dhe të kthehet në valën e saj bazë origjinale. Ndikimi fizik është shërimi i trupit.

E verdhja

Stimulon trurin dhe aktivitetin e nervave.
U jep energji muskujve.
Përshpejton tretjen dhe asimilimin e ushqimit si dhe jashtëqitjen.
Aktivizon dhe inkurajon njerëz depresivë dhe melankolikë.
E verdhja e errët lehtëson dhembje të mprehta në nervat.
Jep qejf për jetën.

Ngjyra portokalli

Stimulon mushkëritë, frymëmarrjen dhe tretjen.
Shton aktivitetin e tiroides.
Lehtëson ngërçe dhe spazma muskujsh.
Shton sasinë e qumështit të nënës.
Tregon mundësi të reja dhe opsione të tjera në jetë.
Stimulon mendimin krijues dhe entuziazëm.

E kuqja

Sjell ngrohtësi, energji dhe stimulim, prandaj e mirë për lodhje, ftohje, njerëz të ftohtë dhe pasivë.
E kuqja u jep energji zemrës dhe qarkullimit të gjakut, e ndërton gjakun dhe ngre tensionin e ulët të gjakut.
U jep energji të gjitha organeve si dhe shqisave të dëgjimit, nuhatjes, shijes, shikimit dhe prekjes. Shton epshin dhe aktivitetin seksual.
Stimulon ovulacionin dhe menstruacionin.
Mos trajto kurrë kancerin me të kuqen, sepse kjo ngjyrë stimulon rritjen e qelizave!

Ngjyra trëndafili

Shëron pikëllimin dhe trishtimin.
Kthen freskinë rinore.
Të çon në kontakt me ndjenjat e tua.

E gjelbra

Sjell harmoni dhe barazpeshë psikologjike dhe emocionale; prandaj ka një ndikim qetësues mbi zemrën dhe shërues mbi veshkat (që në astrologji kanë të bëjnë me marrëdhëniet).
Shëron prishjet e ekuilibrit hormonal.
Stimulon hormonin e rritjes dhe rinimin.
Pastron nga mikrobet, bakteret dhe lëndët e kalbura.
Harmonizon tretjen, lukthin, mëlçinë, fshikëzën e tëmthit.
Shton imunitetin.
Ndërton muskujt, eshtrat dhe indet.
Stimulon paqen e brendshme.
Forcon sistemin nervor.

Ngjyra e bruztë

Shton intuitën dhe ndjeshmërinë.
Veprim dezinfektues dhe antiseptik.
Forcon sistemin e përgjithshëm.
Ndërton lëkurën.
Relakson ndjenjat e stresit.

E kaltra

Qetëson malcimet (mos harro malcimet reumatike), ethet, tensionin e lartë të gjakut, ndal gjakderdhjen, lehtëson dhembjet shpërthyese të kokës, zbut emocione të forta si inat, agresion ose histeri.
Veprim dezinfektues dhe antiseptik.
Sjell qetësi.
Kundër kruarjes.
Kundër pezmatimit (për shembull skuqja e lëkurës), kundër stresit.
Lehtëson vuajtjen.

Ngjyra vjollce

Kjo ngjyrë transformimi shëron melankolinë, histerinë, maninë dhe dhënien pas alkoholit, sjell depërtime spirituale dhe përtëritje.
Ngadalëson një zemër tepër aktive.
Stimulon shpretkën dhe qelizat e bardha të gjakut (imunitet).
Sjell gjumë.
Lehtëson stresin mendor dhe emocional.
Ul aktivitetin seksual.
Ul ndjeshmërinë ndaj dhembjes.
Çhelmim.

Përdorimi praktik i shërimit me ngjyra:

Dritë me ngjyrë mund të krijohet duke përdorur poçe me ngjyrë në dritat ose duke mbuluar një dritë ose dritare me një fletë (plastike) të tejdukshme me ngjyra. Ulesh ose shtrihesh në rrjedhën e dritës me ngjyrë për rreth 30 minuta gjatë disa ditëve.

Mund të varësh në dhomë copa pëlhure ose mëndafshi ose fleta letre në ngjyrën e dëshiruar.

Mund të mbushësh gota ose shishe me ngjyra me ujë (burimi), vendosi në dritare për së paku tri orë dhe pi tri gota në ditë nga kjo ujë.

Mund të veshësh rroba në ngjyra të caktuara.

Mund të hash ushqime në ngjyra të caktuara. Ke nevojë për më shumë energji? Ha domate dhe luleshtrydhe. Do qartësi mendore? Ha banane dhe misër, etj.

Mund të përfytyrosh dritë me ngjyra në trupin tënd dhe përreth tij, thithe me frymëmarrjen dhe drejtoje në pjesët e trupit që kanë nevojë për të.

Mbaj stoli ose gurë të çmuar në ngjyrat që të duhen.

Vizito vende në natyrë që plotësojnë nevojën tënde për ngjyra. Për qetësi shko pranë ujit, për barazpeshë shko në pyll, për energji bli lule të kuqe etj.

Natyrisht një kombinim i atyre që u përmendën punon më së miri!

Shërim me ngjyra në distancë mund të bëhet në disa mënyra.

Merr një fotografi ose një copë letre me adresën e plotë dhe datëlindjen e personit të cilit dëshiron t’i ndihmosh të shërohet. Vëre këtë në dritë me ngjyra, siç u përshkrua më lart, për 1 1/2 deri 2 ora në ditë për disa ditë me radhë.

Ose vendose këtë fotografi në një zarf ose copë pëlhure në ngjyrën e saktë dhe vëre në diell për disa orë në ditë.

Një mënyrë e tretë është ta përfytyrosh personin të rrethuar dhe të mbushur me dritë me ngjyrë aq gjatë sa mundësh. Gjithmonë mbaro duke përfytyruar ose dërguar dritë të bardhë për atë person.

Një mënyrë moderne e shërimit me ngjyra është puna me një biogjenerator. Ky është një aparat që dërgon energji kozmike nëpërmjet tubeve prej qelqi, të mbushura me gazra si helium ose hidrogjen, ku secili ka ngjyrën e vet me vetitë e saj shëruese.

Kjo është teknologji e frymëzuar nga Nikolla Tesla.

Disa terapeutë kanë rrëfyer se ngjyra në tubet prej qelqi bile ndërron kur pacienti ka nevojë. Mund të punohet me një biogjenerator për pacientë fizikisht të pranishëm, por shërimi në distancë është edhe shumë i mundshëm, për shembull si trajtim nëpërmjet fotografisë.

Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 02.09.10 0:39

Mendja jonë është krijuese

Kur mësojmë të mendojmë dhe të flasim në forma të reja, na hapen mundësi të reja të mrekullueshme.

Njeriu, ndryshe nga çdo krijesë tjetër të këtij rruzulli, ka dhuntinë e një mendjeje krijuese. Ne mund të krijojmë dhe në fakt krijojmë përvojën tonë të jetës. Megjithatë, shumica dërrmuese prej nesh nuk kanë mësuar të zhvillojnë këtë dhunti natyrore në një aftësi.

Atëherë cili është dallimi midis dhuntisë dhe aftësisë? Dhuntia është një tendencë natyrore për të bërë diçka. Aftësia është rezultati i stërvitjes dhe praktikës. Dhuntia e papunuar është e dobishme: për shembull, njerëzit kanë një dhunti të papunuar për të ecur në këmbë, dhe madje për këtë duhet pak praktikë në fillim.

Megjithatë, nëse kalojmë kohë duke u edukuar dhe u stërvitur, dhe pastaj e praktikojmë, ecja në këmbë mund të transformohet në një formë të bukur dhe krijuese arti, siç është vallëzimi ose gjimnastika, atletika etj; një përdorim i qëllimshëm dhe i përqëndruar i talentit natyror të ecjes në këmbë.

Tani le të zbatojmë këtë analogji për mendimin se si krijohet përvoja jonë e jetës. Kemi një dhunti natyrore të papunuar për të krijuar përvojën tonë të jetës, në fakt këtë e bëjmë gjithë kohën, por zakonisht kjo nuk është e qëllimshme dhe e përqëndruar, kështu që krijohet në një mënyrë të shpërndarë dhe të rastit.

Sikur të sillesh përreth pa qëllim dhe duke shpresuar që të dalësh në ndonjë vend që ia vlen. Në fakt secili duhet të jetë diku, pra edhe ia dalim, por kur mbërrijmë, tepër shpesh shikojmë përreth dhe themi: “Ç’është kjo? Këtu nuk dua të jem.” Kështu ikim dhe endemi përsëri, duke shpresuar gjatë gjithë kohës që do të arrijmë diku më mirë. Dhe cikli vazhdon dhe bota rrotullon e rrotullon e rrotullon.

Fatmirësisht me çdo nisje të re dhe çdo arritje të re mësojmë, kështu që udhëtimet nuk janë pa vlerë. Dhe pastaj në ndonjë ditë të bekuar kemi mësuar mjaft për të imagjinuar një rrugë më të mirë.

E pyesim veten: “Po ta planifikoja udhëtimin, përfytyroja destinacionin, zgjidhja panoramat dhe përjetimet gjatë rrugës, përcaktoja disa qëllime? A mund të mësoj atëherë atë që dëshiroj të mësoj, të shoh atë që dëshiroj të shoh dhe të arrij në vendin e paqes, bukurisë, dashurisë dhe begatisë për të cilin më ka marrë malli?"

Po, kjo është mënyra se si krijojnë përvojën tonë të jetës: duke zgjedhur atë që mbështet ëndrrën tonë dhe duke përparuar pambarim dhe me besim në drejtim të ëndrrave tona. Mos harro që ajo që na ndodh neve dhe përreth nesh nuk është aspak aq e rëndësishme sesa mënyra se si përgjigjemi, lidhemi dhe reagojmë ndaj këtyre ngjarjeve.

“Ke bojërat e tua, ke penelët e tu, pikturoje parajsën dhe hyj brenda menjëherë.” -Niko Kazantzaki

Ç’mendon që Nikua ka shprehur në këtë thënie? Kështu e interpretoj unë metaforën: Ne të gjithë kemi një paletë të pasur bojërash në mendjen tonë, që e quajmë fantazi, dhe secili prej nesh i kombinon këto bojëra në mënyrën e tij unike.

Prej këtyre bojërave krijojmë mendimet, idetë, ëndrrat dhe vizionet tona. Por si e ngjyrosim botën e jashtme me fantazinë tonë? Patjetër me penelët tanë! Penelët tanë janë duart, krahët, këmbët tona, zëri dhe trupi ynë, veglat fizike me të cilat mund të pikturojmë fantazitë tona jofizike mbi pejsazhin e realitetit. Çfarë vizatimi të mrekullueshëm!

Mund të përdorim penelët tanë të bukur për të pikturuar, gdhendur, vallëzuar, kënduar, punuar dhe luajtur. Më e rëndësishmja, mund të marrim bojërat dhe penelët tanë dhe mund t’i vëmë në shërbim të njerëzimit.

Në fakt mund ta pikturojmë parajsën për veten dhe të tjerët dhe të hyjmë brenda menjëherë. Ne të gjithë u bekuam me aftësinë për të marrë përsipër përgjegjësinë për jetën tonë dhe për të qenë përgjegjës për veten, në këtë çast dhe në çdo çast të ri; kurrë më viktimë.

Fal, harro dhe largo të kaluarën. Ti je artisti krijues, gëzoje punën tënde, pikturoje parajsën në të ardhmen tënde dhe hyj brenda menjëherë!

Rick Nichols
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 19.11.10 12:13

Te besh nje ndryshim


Ne qofte se nuk ndryshon asgje ne jeten tende...
atehere jeta jote nuk do te ndryshoje kurre.

Atehere, nese deshiron ta kthesh boten ne nje vend me te mire,
shikoje veten dhe pastaj beje kete ndryshim brenda vetes.
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Neo 19.12.11 22:13

Falenderohu

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Le-banc-d%2527Andr%25C3%25A9-Dh%25C3%25B6tel-par-Louis-WATT-OWEN%25C2%25A9-Mont-de-Jeux-Ardennes-2009

Falenderohu per cdo fryme qe merr, per cdo note muzikore qe degjon, per buzeqeshje dhe qeshje dhe per gezimin brenda vetes sate, thelle ne brendi, gjithmone atje, gjithmone i pranishem, nje gezim i thelle per vete faktin qe je gjalle.

Falenderohu qe je ai qe je, ashtu sic je ne kete cast, ne kete dite, mu tani.

Falenderohu per bekimet e medha te jetes sate, per cdo cast qe ke jetuar dhe per cdo ngjarje dhe cdo person qe ka pasuruar thellesite e pervojes sate si njeri.

Dhe para se gjithash, falenderohu per kete cast, mu tani. Futu thelle ne te dhe ndiej se si pulsi gjallerues i jetes derdhet neper trupin tend duke te mbushur me bukuri dhe mrekulli.

Ashtu sic eshte jeta, ashtu sic je ti, falenderohu.

Carrie Hart
Neo
Neo

"Njëshmëria - mund të njihet vetëm duke u bashkuar me të."


1402


Mbrapsht në krye Shko poshtë

meditim - Refleksion - Meditim - Faqe 2 Empty Re: Refleksion - Meditim

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi