3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta

Shko poshtë

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Empty 3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta

Mesazh  F786 prej 24.12.17 16:37

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Quran1

Kur’ani është libri fetar i myslimanëve, dhe libri qëndror i teksteve islamike. Kurani iu zbrit Muhamedit, si fjala e Zotit (Allah, arabisht: الله ) por jo drejtpërdrejtë, por nëpërmjet engjëllit Xhibril (Gabrieli).  
Kurani, është i ndarë në kapituj (sure) të cilët janë po ashtu të ndarë në vargje (ajete).  Kurani u shkrua nga profeti Muhamed në një periudhë prej 23 vitesh, dhe u deklarua si zbulesa e fundit e Zotit në Tokë.
Kur’ani është një libër shumë i vjetër, i shkruar pra nga Muhamedi më shumë se 1400 vjet më parë. Kaq shumë vite pas, nga zbulimet më të reja të shkencës, shumë nga vargjet e Kur’anit rezultojnë që kanë një vërtetësi pas tyre, të mistershme por të mirëfilltë.
Kur’anin, Islami dhe myslimanët e konsiderojnë “fjalën e Zotit” dhe për këtë çështje, ata gjejnë një mbështetje të madhe tek provat, faktet shkencore e historike, që gjenden në Kur’an, dhe shumë prej këtyre fakteve shkencore që do të përmenden, janë zbuluar së fundmi nga shkenca bashkëkohore.

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Space_home
Hekuri
Hekuri, nuk është një element “natyral” në Tokë, pra që ka qënë ekzistues që në krijimin e saj, por Toka e ka fituar hekurin, kur zbriti nga hapësira e jashtëme. Shkenca ka zbuluar se hekuri, zbriti në tokë biliona vjet më parë nga hapësira, nga meteorët që ranë në planetin Tokë. Këta meteorë mbartnin hekur, dhe kur u rrëzuan në Tokë, dhe u zunë aty, ky element mbeti atje. Por ja se si e shpjegon Kur’ani origjinën e hekurit:
“Ne kemi zbritur edhe hekurin, me forcën e tij të pandarë dhe që ka dobi për njerëzit...”
Pra, aty përdoret fjala “zbritëm” për hekurin. Pra është e qartë edhe nga këto vargje, se hekuri nuk është një material tokësor, por u zbrit në Tokë për të shërbyer si një element i dobishëm për njerëzit.

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Earth-from-space
Qielli: mbrojtja e siguruar prej tij
Qielli është mbrojtësi ynë nga rrezet e dëmshme të Diellit, dhe nëse s’do të kishte ekzistuar, këto rreze do të kishin vrarë çdo gjallesë në Tokë. Qielli shërben madje edhe si një mbështjellje rreth Tokës, duke e mbrojtur po ashtu nga i ftohti ekstrem i hapësirës. Por nuk duhet lënë pa përmendur, se ai gjithashtu balancon dhe zvogëlon ekstremet e temperaturave të ditës dhe natës. Ja se si e përshkruan Kur’ani këtë mbrojtje të siguruar nga qielli:
“Qiellin ua kemi bërë një mbulesë mbrojtëse, por ata ende i zmbrapsen këtyre argumenteve...”

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta 121220143530_1_900x600
Origjina e jetës
Uji, është thelbësor për të gjitha gjallesat. Të gjithë e dimë se uji është një element vital në jetët tona, por Kur’ani prezanton një tjetër pohim “të pazakontë”:
“Ne krijuam çdo gjallesë prej ujit...”
“...dhe e bëmë ujin bazë të jetës së çdo sendi...”
Në këto vargje, uji konsiderohet dhe pohoet si origjinë e gjallesave, çdo krijese të gjallë në Tokë. Çdo gjë e gjallë, është e krijuar nga qeliza, të cilat janë kryesisht të përbëra nga uji. Faktet në lidhje me këtë çështje, (që gjallesat përbëhen në pjesën më të madhe nga uji) u zbulua vetëm pas shpikjes së teleskopit.

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Maxresdefault
F786
F786

23


Mbrapsht në krye Shko poshtë

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Empty Re: 3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta

Mesazh  Cimi Elezi prej 16.11.19 23:18

Me sa kam lexuar Muhameti sikur ishte analfabet, nga na doli shkrimtar???
Cimi Elezi
Cimi Elezi

154


Mbrapsht në krye Shko poshtë

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Empty Re: 3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta

Mesazh  Emir prej 17.11.19 10:46

Cimi Elezi shkruajti:Me sa kam lexuar Muhameti sikur ishte analfabet, nga na doli shkrimtar???

E vërtetë. Ai nuk e shkroi, por e solli. Ai nuk është autor i Kuranit, fillimisht nga vetë fakti se ishte analfabet. e ndofta Zoti e bëri atë të tillë që të dallohej origjina e vërtetë e shpalljes (mes shumë shenjave të tjera, sigurisht) e që askush të mos e akuzojë se ai është autor i tij; teksa besohet se është fjalë e Zotit, po ashtu, me origjinë jo-njerëzore, por nga Qënia Supreme, jo njeriu.
Edhe ajo ç'ka prezantohet këtu, këtë gjë vërteton.
Emir
Emir

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Empty Re: 3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta

Mesazh  Cimi Elezi prej 17.11.19 13:47

Emir shkruajti:
Cimi Elezi shkruajti:Me sa kam lexuar Muhameti sikur ishte analfabet, nga na doli shkrimtar???

E vërtetë. Ai nuk e shkroi, por e solli. Ai nuk është autor i Kuranit, fillimisht nga vetë fakti se ishte analfabet. e ndofta Zoti e bëri atë të tillë që të dallohej origjina e vërtetë e shpalljes (mes shumë shenjave të tjera, sigurisht) e që askush të mos e akuzojë se ai është autor i tij; teksa besohet se është fjalë e Zotit, po ashtu, me origjinë jo-njerëzore, por nga Qënia Supreme, jo njeriu.
Edhe ajo ç'ka prezantohet këtu, këtë gjë vërteton.
Prezantimi në postim tregon Muhametin që e ka shkruar. Tjetër gjë ajo që po thua ti...
Cimi Elezi
Cimi Elezi

154


Mbrapsht në krye Shko poshtë

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Empty Re: 3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta

Mesazh  Emir prej 17.11.19 19:33

Cimi Elezi shkruajti:
Emir shkruajti:
Cimi Elezi shkruajti:Me sa kam lexuar Muhameti sikur ishte analfabet, nga na doli shkrimtar???

E vërtetë. Ai nuk e shkroi, por e solli. Ai nuk është autor i Kuranit, fillimisht nga vetë fakti se ishte analfabet. e ndofta Zoti e bëri atë të tillë që të dallohej origjina e vërtetë e shpalljes (mes shumë shenjave të tjera, sigurisht) e që askush të mos e akuzojë se ai është autor i tij; teksa besohet se është fjalë e Zotit, po ashtu, me origjinë jo-njerëzore, por nga Qënia Supreme, jo njeriu.
Edhe ajo ç'ka prezantohet këtu, këtë gjë vërteton.
Prezantimi në postim tregon Muhametin që e ka shkruar. Tjetër gjë ajo që po thua ti...

E lexova edhe unë atë, por nuk është aspak pasqyrim i saktë, sidomos fillimisht nga perspektiva islame, se nuk është kjo ç'ka besohet - por që Kurani është fjalë e Zotit, shpallur prej Zotit, Qënies Supreme, nëpërmjet engjëllit, një qënieje spirituale e qiellore krijuar prej dritës, profetit të fundit, Muhamedit, një njeriu, për mbarë njerëzimin, dhe për të gjitha kohërat; ndryshe nga Tora apo Ungjilli, shpallur për një kohë të caktuar. popujve të caktuar.
Emir
Emir

5


Mbrapsht në krye Shko poshtë

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Empty Re: 3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta

Mesazh  Cimi Elezi prej 09.12.19 12:50

Emir shkruajti:
Cimi Elezi shkruajti:
Emir shkruajti:
Cimi Elezi shkruajti:Me sa kam lexuar Muhameti sikur ishte analfabet, nga na doli shkrimtar???

E vërtetë. Ai nuk e shkroi, por e solli. Ai nuk është autor i Kuranit, fillimisht nga vetë fakti se ishte analfabet. e ndofta Zoti e bëri atë të tillë që të dallohej origjina e vërtetë e shpalljes (mes shumë shenjave të tjera, sigurisht) e që askush të mos e akuzojë se ai është autor i tij; teksa besohet se është fjalë e Zotit, po ashtu, me origjinë jo-njerëzore, por nga Qënia Supreme, jo njeriu.
Edhe ajo ç'ka prezantohet këtu, këtë gjë vërteton.
Prezantimi në postim tregon Muhametin që e ka shkruar. Tjetër gjë ajo që po thua ti...

E lexova edhe unë atë, por nuk është aspak pasqyrim i saktë, sidomos fillimisht nga perspektiva islame, se nuk është kjo ç'ka besohet - por që Kurani është fjalë e Zotit, shpallur prej Zotit, Qënies Supreme, nëpërmjet engjëllit, një qënieje spirituale e qiellore krijuar prej dritës, profetit të fundit, Muhamedit, një njeriu, për mbarë njerëzimin, dhe për të gjitha kohërat; ndryshe nga Tora apo Ungjilli, shpallur për një kohë të caktuar. popujve të caktuar.
Po që profeti i fundit sipas Kuranit a është pedofil? A është ky një pasqyrim i sakt shkruar në Kuran? Veç mos më mbushni mëndjen se femrat atje u piqen vezët para kohe se është shum nxeht :joy::joy::joy:
Cimi Elezi
Cimi Elezi

154


Mbrapsht në krye Shko poshtë

3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta Empty Re: 3 pohime kuranore që rezultojnë shkencërisht të vërteta

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi