EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

3 posters

Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  Antriks 13.06.17 22:33

A nuk mendoni ndonjehere se eshte gjithcka e sinkronizuar ose sic thone te tjeret e "shkruar" ? Aspak mendoj une te mendosh se mendimet jane te tuat e ke shume gabim ,gjitjcka vjen nga ajo qe na rrethon ,dhe pertej asaj qe mendja na ofron !... Ju si mendoni ? A ekzistojme vertet ?
Antriks
Antriks

Antriks ,per te qene sa me prane engjejve ,edhe pse emri im eshte Endri!!!

7


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  bojko 17.06.17 0:53

Antriks shkruajti:A nuk mendoni ndonjehere se eshte gjithcka e sinkronizuar ose sic thone te tjeret e "shkruar" ? Aspak mendoj une te mendosh se mendimet jane te tuat e ke shume gabim ,gjitjcka vjen nga ajo qe na rrethon ,dhe pertej asaj qe mendja na ofron !... Ju si mendoni ? A ekzistojme vertet ?

posa e pyeta kete shitesin e minimarketit ktu afer meje dhe me tha qe po, ne eksistojme!
sa u ndieva i shliruar se u frikova qe mos thote jo, e nuk do te kisha mujte me i shiju karamelat joreale qe i bleva te ai.

nese nuk me beson shko pyete edhe ti, se ai din gjithqka ÇKA ndodh ketu ne lagje
bojko
bojko

"Janë dy lloje të historisë:. Historia zyrtare, ajo e gënjeshtrave, ajo që na mësojnë në shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia të fshehtë, në të cilën janë shkaqet e vërteta të ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  Antriks 05.07.17 23:17

Eshte me teper e komplikuar se karamelet jo reale apo shitesi ,me vjen keq nese me ke keqkuptuar !
Antriks
Antriks

Antriks ,per te qene sa me prane engjejve ,edhe pse emri im eshte Endri!!!

7


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  bojko 05.07.17 23:32

E po mire, tash nje pergjegje me serioze.
Ne nuk jemi te programuar ashtu qe te dijme gjithqka, pasi qe jemi te kufizuar. Ne jemi te programuar te mendojme qe kjo bote eshte reale mirepo perjetesia vjen pas vdekjes. Por si eshte ajo perjetesi ne nuk e dijme pasi qe programeri yne ( Zoti ) nuk na mundeson te shetisim dh te ekspirementojme pa kufi ne kete jete.
Kjo qe po them nuk eshte qe zbulova ndonje gje te re, kjo eshte ÇKA une besoj si dhe e kane thene te gjithe pejgamberet pak a shume ngjashem.
bojko
bojko

"Janë dy lloje të historisë:. Historia zyrtare, ajo e gënjeshtrave, ajo që na mësojnë në shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia të fshehtë, në të cilën janë shkaqet e vërteta të ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  Antriks 05.07.17 23:33

Tani po kjo eshte nje pergjigje me bindese, faleminderit!
Antriks
Antriks

Antriks ,per te qene sa me prane engjejve ,edhe pse emri im eshte Endri!!!

7


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  Vizitor 06.07.17 22:56

Ti je gjithcka,je natyra,je kafsha,je njeriu,je universi i tere,ekziston ,ke ekzistuare dhe do vazhdosh ne pafundesi.Sinkronizimet jan menyra e perjetuarit qe ti je aty ku duhet te jesh,vazhdo pyete veten ,pyet universin dhe pergjigja do vij avash avash,mireserdhe ne zhgjimin
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  bojko 06.07.17 23:29

beginning shkruajti:Ti je gjithcka,je natyra,je kafsha,je njeriu,je universi i tere,ekziston ,ke ekzistuare dhe do vazhdosh ne pafundesi.Sinkronizimet jan menyra e perjetuarit qe ti je aty ku duhet te jesh,vazhdo pyete veten ,pyet universin dhe pergjigja do vij avash avash,mireserdhe ne zhgjimin

Pergjegje interesante me te vertete !
Por prap ka shume puetje te hapura, pse nuk mund ta ndrojme fatin tone nese ne jemi zoti ?
A eshte e shkruar e ardhmja sakte ?
bojko
bojko

"Janë dy lloje të historisë:. Historia zyrtare, ajo e gënjeshtrave, ajo që na mësojnë në shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia të fshehtë, në të cilën janë shkaqet e vërteta të ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

33


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  Antriks 06.07.17 23:39

Ndoshta nuk jemi ende kaq te medhenj per te menduar hollesira kaq te vogla .Gjithsesi begging te falenderoj per pergjigjen!
Antriks
Antriks

Antriks ,per te qene sa me prane engjejve ,edhe pse emri im eshte Endri!!!

7


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  Vizitor 07.07.17 12:34

bojko shkruajti:
beginning shkruajti:Ti je gjithcka,je natyra,je kafsha,je njeriu,je universi i tere,ekziston ,ke ekzistuare dhe do vazhdosh ne pafundesi.Sinkronizimet jan menyra e perjetuarit qe ti je aty ku duhet te jesh,vazhdo pyete veten ,pyet universin dhe pergjigja do vij avash avash,mireserdhe ne zhgjimin

Pergjegje interesante me te vertete !
Por prap ka shume puetje te hapura, pse nuk mund ta ndrojme fatin tone nese ne jemi zoti ?
A eshte e shkruar e ardhmja sakte ?
Te njeten pyetja beja vetes paracakohesh,mendoi qe e ardhmja nuk ekziston per njeriun esh vtm e tashmja, koha ,ora,datat jan te gjitha genjeshtra,njeriu ka ngecur ne kte sistem per shkaqe me madhore por zhgjimi ka filluare dhe do e kuptojm shum shpejt ne cfare erresire kemi qen.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  Vizitor 07.07.17 12:38

Antriks shkruajti:Ndoshta nuk jemi ende kaq te medhenj per te menduar hollesira kaq te vogla .Gjithsesi begging te falenderoj per pergjigjen!
Me beso ti je gjithckaja,mos e ler trurin tend te te bej kufizime,mos e kundershto kte info qe te kam dhen, mos e lufto pranoje dhe do shohesh kush ne te vrt je ti
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  meditimi 15.05.18 16:31

Personalisht jam i ri ne kete forum...do doja te thoja mendimin tim persa i perket asaj qe ne jemi ne te vertete.Besoj qe ne nuk jemi te programuar per kete bote ku jetojme ose ne cdo bote tjeter qe mund te kemi jetuar ose do te jetojme....ne vime ne keto lloj jetesh si nje fryme e paster dhe veteprogramohemi ne perputhje me kerkesat qe ka jeta.Personalisht besoj qe per NE nuk ka kufij ato ja kemi vene vet pa vetedije dhe kushdo mund ta njohi ZOTIN ne kte jete apo ne cilendo qe jeton mjafton ta mendoje me zemer dhe ta doje me mendje......as vete se di pse e besoj kaq shume kete gje ...MOS E LUFTO PRANOJE DHE DO TA KUPTOSH SE KUSH JE NE TE VERTETE shume shprehje e goditur edhe une e pranoj me kenaqesi .FALEMNDERIT DHE RESPEKT PER TE GJITHE ANTARET
meditimi
meditimi

Mjaft mendove kaq shume...Pergjigjet do vijne,kur nuk i pret..

3


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekzistenca ,te pyesesh universin ? Empty Re: Ekzistenca ,te pyesesh universin ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi