Një zbulim i pazakontë /.

Shko poshtë

Një zbulim i pazakontë /. Empty Një zbulim i pazakontë /.

Mesazh  Anon prej 10.12.15 1:43

Zyrtarisht eshte zbuluar per here te pare alkool dhe sheqer ne nje komete te afert.

Një zbulim i pazakontë /. 63rvdi

Kometa ne fjale emertohet C/2014 Q2, quajtur edhe "Lovejoy", gjate muajit janar arriti piken me te afert me Diellin, e dukshme edhe per syrin e lire, duke iu dhene nje mundesi astronomeve per ta studiuar me mire perberjen kimike te saj.
Nicolas Biver dhe koleget e tij ne "Paris Observatory" perdoren radioteleskopin 30 metersh te quajtur IRAM (Institut de Radioastronomie Millimétrique) qe ndodhet ne Sierra Nevada, Spanje, per te vezhguar kometen ne pozicionin, ku ajo ndriconte me shume.

Radioteleskopi arriti te kapte gjurmet e 21 perberjeve kimike, perfshire molekulat organike etilen glikol, acid formik dhe acetaldehid qe jane zbuluar edhe me pare ne kometa te tjera, por kesaj radhe u zbuluan edhe dy substanca te tjera: glikoaldehid (sheqer i thjeshte) dhe etanol.
Hulumtuesit thone se kjo eshte hera e pare qe substanca te tille zbulohen ne nje komete, por me pare jane studiuar te dhenat nga misioni Rosetta qe orbiton kometen 67P/Churyumov-Gerasimenko per rreth nje vit tashme. Nga keto te dhena eshte zbuluar gjithashtu gjurme e etanolit, por ne kometen C/2014 Q2 prezenca e substancave te tilla eshte e konfirmuar zyrtarisht.

Kometat permbajne materialet me te vjetra ne sistemin diellor duke sherbyer si objekt studimi se si jane formuar planetet dhe ndoshta mund te kene sherbyer si transportuese te perberesve te duhur per fillimin e jetes ne toke duke qene se jane te pasura me lende organike duke i bere keto te fundit te duken si dicka jo shume te vecanta qe ndodhen vetem ne planetin Toke. Perplasja e tyre ne Toke gjate te shkuares se larget do te kete krijuar kushtet per formimin e substancave organike shume me komplekse.
Substancat organike nuk shikohen me si universale fale studimit te kometave dhe njohurite do te zgjerohen akoma dhe me shume nga studimet e metejshme.
***
Burimi ; Skeptiku Shqiptar .
Anon
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një zbulim i pazakontë /. Empty Re: Një zbulim i pazakontë /.

Mesazh  55 prej 10.12.15 9:26

HHEHEE ALKOL SHEQER, UJE , YEAST DHE MUNGES OKSIGJENI DHE ESHTE PERFTUAR BIRRA
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një zbulim i pazakontë /. Empty Re: Një zbulim i pazakontë /.

Mesazh  Arian88pr prej 13.12.15 1:24

Nje gje duhet ta dini qe NASA na rren per shume gjera, nen 1:per galaktika, si edin qysh doken kur skan qu satelit jasht saj qe me pas foto? Ae dini qe sateliti ma i largt qe ka arrit me shku osht diku miliard km!. Kurse ylli me i afert ne galaktken tone eshe me vite drite larg.. Si edin keta qe ka shum galaktika dhe se ato kane formwn qe na paraqesin.? Pra kejt keto jane hamendsime
Arian88pr
Arian88pr

7


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një zbulim i pazakontë /. Empty Re: Një zbulim i pazakontë /.

Mesazh  Pansophia prej 13.12.15 13:07

Arian88pr shkruajti:Nje gje duhet ta dini qe NASA na rren per shume gjera, nen 1:per galaktika, si edin qysh doken kur skan qu satelit jasht saj qe me pas foto? Ae dini qe sateliti ma i largt qe ka arrit me shku osht diku miliard km!. Kurse ylli me i afert ne galaktken tone eshe me vite drite larg.. Si edin keta qe ka shum galaktika dhe se ato kane formwn qe na paraqesin.? Pra kejt keto jane hamendsime
galaktika eshte grumbull yjesh dhe cdo yll emeton driten. Ska rendesi sesa larg eshte ky yll apo ajo galaktike sps drita perhapet gjithandej pavaresisht largesise dhe kjo kapet nga rregjistruesit e NASA-s. NEse psh galaktika eshte 1mld vite drite larg, dmth drites  per te arritur tek ne i duhet te pershkoje nje largesi te caktuar per 1 miliard vite dhe imazhi qe ne marrim eshte ai i galaktikes 1 miliard vite me pare dhe jo imazhi qe ajo ka sot. Pra, ska rendesi aspak sa larg jane galaktikat dhe ku ndodhen satelitet. NASA mund te genjeje per sh gjera, por kjo me lart  qe ke thene s'eshte genjeshter, eshte fizike.
avatar
Pansophia

168


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Një zbulim i pazakontë /. Empty Re: Një zbulim i pazakontë /.

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi