EXPLORER UNIVERS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit

4 posters

Shko poshtë

Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit Empty Të zhdukur ne mënyrë misterioze

Mesazh  Jon 05.11.08 18:51

Të zhdukur ne mënyrë misterioze, për tu gjetur më pas me kujtesë krejtësisht të fshirë

Ne Kazan te Rusise, nje ekonomist u zhduk ndersa kthehej nga puna per ne shtepi, per tu shfaqur pas gjashte muajsh, nje mije kilometra larg, nderkohe qe nuk arrinte te mbante mend asgje per veten.

Nje 15-vjeqar nga Lipetseki, i zhdukur teksa shkonte ne shkolle u gjet ne nje pyll prane Moskes, dhe nuk arrinte te kujtonte absolutisht asgje. Nje ushtar u zgjua ne nje spital dhe u tha mjekeve se nuk kujtonte dot as emrin e tij.

Ekonomisti, studenti e ushtari jane pjese e nje grupi prej 31 vetash, viktima te amnezise, qe gjate pese vjeteve te fundit u nenshtrohen rregullisht kurave ne Institutin Psikiatrik Serbski te Moskes.

Ndokush prej tyre ka arritur te rigjeje “kujtesen autobiografike”, por askush nuk ka as idene me te mjegullt per ate qe mund t’i kete ndodhur gjate kohes kur eshte zhdukur. Eksperimente te sherbimeve secrete me psikofarmake te fuqishem?

Thjesht Mitomanë? Rrembime aliene?”

I kemi shqyrtuar te gjitha hipotezat”, thote profesori Zurab Kekelidze, nendrejtori I institutit, gjate nje interviste per “Moskvski Komsomolets”.

“Nuk vuajne nga asnje shqetesim mendor, nuk njoh asnje psikofarmak aq te fuqishem qe arrin ta beje kete efekt. Asnje e dhene nuk na ben te mendojme se behet fjale per ndonje trillium. Alienet. Fillimisht duhet provuar qe ekzistojne”.

Edhe nje tjeter detaj i pashpjegueshem, thuajse te gjithe jane gjetur pa asnje fije kujtese prane nje hekurudhe. Edhe nje detaj tjeter i rendesishem: fenomeni eshte vene re thuajse vetem te meshkujt (vetem 3 femra).

Pacientet kane shume pak gjera te perbashketa me njeri tjetrin : mosha nga 16 ne 66vjet dhe te gjithe vijne nga shtresa te ndryshme shoqerore.

Instituti ( I njohur ne epoken sovjetike, pasi aty trajtoheshin disidentet politik ) mes te shtruarve ka edhe nje gjermano-rus, i zhdukur ndersa drejtonte makinen ne Gjermani dhe i zgjuar pa billet ne nje tren prane qytetit Vologda, i vendosur rreth 500km larg Moskes.

“Nuk e di kush jam, nuk e kam idene se ku po shkoj” – vetem keto fjale diti te thoshte. Me pas u zbulua se nuk qe ne gjendje te thoshte asnje fjale ne gjermanisht, gjuhe qe e njihte ne menyre te persosur. Ne koke i kishte mbetur vetem rusishtja qe fliste kur jetonte ne Kazakstan.

Gjermani u kthye ne Gjermani, ku iu desh te mesonte nga zeroja gjuhen e Getes, per te mundur te komunikonte me gruan dhe femijet.

Ndersa ushtari u dashurua me nje infermiere, me te cilen edhe u martua, nderkohe qe nuk pranon ne asnje menyre te kthehet ne shtepi, ku thote se “ka vetem te huaj”.
Jon
Jon

1159


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit Empty Zhdukje misterioze

Mesazh  Estilen 23.03.10 10:21

Zhdukje misterioze

Kur behet fjale per zhdukje,menjehere mendja na shkon ne zhdukjen e nje objekti,apo personi.

Dhe pikerisht ne ate vend, psh, buze liqenit, kur personi eshte pare per here te fundit, fillon hetimi i eksperteve.
Por zhdukja ne fjale nuk ben fjale per person apo objekt, por per nje liqen te tere, qe u zhduk brenda nje nate.

Me misteriozja qendron se nuk u zhduk vetem uji i liqenit, por e gjithe permbajtja e tij, si gure, bime, peshq si dhe te gjitha kafshet qe jetonin ne te.

Askush deri me sot, qe nga 10 janari, nuk ka dhene nje pergjigje, se c'ka ndodhur me liqenin O'Hire ne Irlanden e veriut.
Eshte nje fenomen kaq i paspjegueshem, sa qe te gjithe ngrejne supet nga ''injoranca''e momentit
avatar
Estilen

713


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit Empty Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit

Mesazh  Agamemndon 14.03.14 9:55


Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit


Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit Spot20891-26075-10_zhdukjet_me_te_mistershme_te_njerezim

Prej disa ditësh ka humbur një avion me 239 njerëz në bord cili ende nuk është zbuluar
Derisa të zbulohet kjo çështje mbetet mister.

Por kjo nuk është e para zhdukjeve e çuditshme. Më poshtë do t’ju paraqesim 10 zhdukjet më të mistershme të njerëzimit

D.B Cooper

Asnjëherë nuk është identifikuar formalisht rrëmbyesi i aeroplanit, D.B Cooper. Por vetëm nga mediat ishte quajtur vetëm, D.B. Sipas të dhënave është lëshuar me parashutë nga aeroplani, por trupi i tij nuk është gjetur kurre.

Bishuteritë e kurorës irlandeze kanë humbur në kështjellën e Dublinit në vitin 1907 dhe hajdutët nuk u kapën asnjëherë duke mbetur të pazbuluara.

 Fëmijët Sodder
Brenda në nate u zhduken Maurice Antonio, Martha Lee, Louis Erico, Jennie Irene dhe Betty Dolly Sodder. Ishte viti 1945 kur këta vëllezër dhe motra nga Virgjinia Perëndimore, e SHBA-së, nuk u gjetën kurrë. Shtëpia e tyre u dogj për shkak të  një problemi në instalimin elektrik.

 “The Fort Worth Three”
Ata nuk u panë kurrë më, ishte dhjetor 1974. Bëhet fjalë për tri vjaza nga familje të ndryshme që u dërguan në një udhëtim për blerje në qendrën tregtare në qytetin Fort Worth të SHBA-ve. Që nga ajo ditë këto tri vajza nuk ishin parë kurrë.

 Ekuipazhi i Sarah Joe
Benjamin Kalama, Scott Moorman, Patrick Woessner, Peter Hanchett dhe Ralph Malaiakini që të gjithë u zhdukën në vitin 1979. Ata ishin duke lunduruar me barkën e tyre. Ky rast i trembi njerëzit anë e kënd botës.

 Henry Hudson
Kishte tentuar shumë herë për të gjetur kalimin nga SHBA-ja drejt lindjes. Bëhet fjalë për ekploruesin e detit Henry Hudson. Por në vitin 1610 ekspedita e tij e funidt e njohur si “zbulimi” ishte realizuar, por ata mbeten të bllokuar në gjirin e Hudsonit në kushte të ftohta atmosferike.

 Aeroplanët në trekëndëshin e Bermudës
Njihet gjerësisht legjenda e trekëndëshit të Bermudës. A e dini se si ka nisur? Në mesditën e 5 dhjetorit të vitit 1945 u zhdukën 5 aeroplanë në ajër. Këta aeroplanë u zhdukën mbi një sipërfaqe me sasi të madhe uji, e njohur edhe si “Trekëndëshi i Bermudës”, në pjesën perëndimore të Oqeanit Atlantik Verior.

Lord Lucan – u deklarua i vdekur, por trupi nuk i është gjetur
Më 8 nëntor 1974, Richard John Bingham ose i njohur si Lord Lucan ishte zhdukur në momentin që dadoja e fëmijëve të tij ishte gjetur e vrarë. Sipas të dhënave Lucan kishte qëlluar për vdekje kujdestaren e fëmijëve të tij, Sanda Rivett, në shtëpinë e tyre në Londër. Në vitin 1990 ai u shpall i vdekur, por në shkurt të vitit 2012 ishte parë duke fluturuar për në Afrikë.

 Amelia Earhart
Ndër femrat e para pilote ka qenë Amelia Earhart. Por ajo u zhduk në mënyrë të msitershme  më 2 korrik të vitit 1937, pasi ishte duke tentuar të fluturonte rreth globit. Pas kërkimeve ajo u shpall e vdekur, por fundi i saj misterioz ka ngjallur shumë teori konspirative.


 Ekuipazhi i Mary Celestes
Në vitin 1872 në Oqeanin Paqësor një anije kanadeze e ndërtuar nga tregtarët ishte zhdukur. Pjesëtarë të kësaj anijeje ishin kapiteni, familja dhe ekuipazhi. Thuhet se kapiteni i anijes, Benjamin Briggs kishte marrë gruan e tij Sarën dhe vajzën e tyre 2-vjeçare Sofiën për të ikur jashtë shtetit. Kjo anije u gjend në rregull, kurse pjestarët e ekuipazhit mungonin.
Agamemndon
Agamemndon

Besim do të thotë të besosh diçka që e di që s'është ashtu.

— Mark Tuein


195


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit Empty Re: Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit

Mesazh  Zattoo 19.04.14 1:12

Zhdukjet misterioze

Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit Ob_efb10

Njerëzit zhduken për arsye të ndryshme. Disa arratisen, disa humbasin në aksidente, disa rrëmbehen dhe vriten, por pjesa më e madhe janë gjetur. Kjo nuk ka ndodhur me zhdukjet vërtet të mistershme.

Që nga ekuipazhi i Marie Celeste te Jimmy Hoffa, Amelia Earhart, dhe Natalee Holloway, disa njerëz janë zhdukur pa lënë gjurmë.Kur personat e humbur janë gjetur, ka ndodhur gjithmonë përmes punës kërkimore të policisë, dëshmive ose aksidenteve, kurrë prej detektivëve psikikë. Por kur provat mungojnë dhe udhëheqësit kanë humbur, as policia dhe as shkenca tradicionale nuk mund të zgjidhin krimin.

1872, Mary Celeste: anija u nis për lundrim nga porti i Nju Jorkut drejt Xhenovës në Itali më 5 nëntor. Anija britanike “De Gratia” e zbuloi anijen të braktisur në 5 dhjetor.Të gjithë në bordin e Mary Celeste-s ishin zhdukur: kapiteni, familja e tij dhe 14 burrat e ekuipazhit. Anija ishte krejtësisht në rregull me furnizim të bollshëm dhe nuk kishte asnjë shenjë dhune. Fati i ekuipazhit mbetet mister edhe sot e kësaj dite.

1918, Ciklopi, Bashkim Sovjetik: flota detare me qymyr duhej të shpërndante karburant dhe lëndë të tjera në luftanijen në Shtetet e Bashkuara gjatë Luftës së Parë Botërore. Ajo u zhduk gjatë rrugës nga Brazili për në Baltimorë.Anija ankoroi për pak kohë në ishujt Barbados më 3-4 mars. Meqenëse nuk arriti në datën e paracaktuar, 13 mars, në Baltimorë, filluan kërkimet, por as rrënojat e saj dhe asnjë nga 309 personat në bord nuk u gjetën kurrë. Shkaku i humbjes mbetet ende i panjohur.

1928, Köbenhavn: anija trajnuese e lundrimit me ekuipazh prej 75 vetash, duke përfshirë edhe 45 kadetë, lundronte nga River Plate drejt Melburnit, Australi më 14 dhjetor.Kontakti i fundit me radio me anijen u bë më 22 dhjetor dhe gjithçka dukej mirë. Köbenhavn-i dhe ekuipazhi i saj u zhdukën pa asnjë gjurmë dhe askush nuk e di se çfarë u ka ndodhur.

Sipas një shkrimtari paranormal John Keel, shumë zhdukje paranormale mund të jenë rezultat i vrimës në fabrikën e realitetit, ku njerëzit apo objektet kalojnë përmes një vrime jashtë së njohurës, duke lëvizur në një dimension tjetër, duke mbetur jashtë botës sonë në terma të kohës dhe hapësirës, duke iu shkaktuar zhdukjen.

Një numër i konsiderueshëm zhdukjesh implikojnë UFO-t, si rasti i Frederick Valentich, një pilot 20-vjeçar, i cili u zhduk në një fluturim nga King Island në ngushticën australiane mes Viktorias dhe Tasmanisë më 21 tetor 1978. Trekëndëshi i Bermudave i njohur gjithashtu si trekëndëshi i djallit është një zonë në veriperëndim të Oqeanit Atlantik, në të cilin një numër avionësh dhe anijesh lundruese janë zhdukur në ato të ashtuquajtura rrethana përtej kufijve të gabimit njerëzor apo veprimtarive të natyrës.

Disa prej tyre i atribuohen paranormales: një pezullim i ligjeve të  Fizikës ose aktivitet i qenieve jashtëtokësore. Edhe pse incidente të shumta janë raportuar pa saktësi ose janë zbukuruar nga autorët e vonshëm, shumë të tjera mbeten të pashpjeguara.
Intuita

Megjithëse e quajmë ndjesi të brendshme, “shqisë të gjashtë” etj., të gjithë e kemi përjetuar intuitën në një situatë apo në një tjetër. Sigurisht, ndjenjat e brendshme shpeshherë janë të gabuara, por ato duken se janë të vërteta në shumicën e rasteve. Shumë njerëz besojnë se intuita është një formë fuqie psikike, një mënyrë për të futur misterin apo njohuritë e veçanta rreth botës së të ardhmes.Psikologët vërejnë se njerëzit në mënyrë të pavetëdijshme marrin informacion rreth botës që na rrethon, duke na udhëhequr në një skenë të dukshme ose informacion të njohur, pa e kuptuar saktë se si apo përse e dimë.

Por rastet e intuitës janë të vështira për t’u provuar apo studiuar dhe psikologjia mund të jetë vetëm një pjesë e përgjigjes. Nga përkufizimi, intuita nuk ka vlefshmëri objektive. Gjithsesi është shumë e përhapur si një fenomen i dukshëm. Për këtë arsye është bërë subjekt i studimeve në Psikologji, si edhe çështje e interesit për të mbinatyrshmen. Intuita supozohet të jetë një formë e hyrjes së drejtpërdrejtë.

Por, hyrje e drejtpërdrejtë në çfarë? Ndoshta intuita është mënyra e mendjes për të ndërvepruar drejtpërdrejt me idealet platonike apo esencat fenomenologjike. Kanti ka thënë se si hapësira, ashtu dhe koha janë të lidhura me intuitën. Me fjalë të tjera, ai mendonte se shqisat ndërveprojnë me intuitat tona transshendente për të prodhuar një njohuri sintetike a priori. Seria e të dhënave të përftuara nga shqisat tona apo përvojat shqisore përbëjnë intuitën.

Dikush mund të argumentojë se intuita është e pavarur nga shqisat tona. Kështu që këto mund të mos jenë pasojë e informacioneve shqisore të llogaritjes apo të procedimit dhe manipulimit të së njëjtës. Bergson-i e përshkruan si një lloj intuite empatike instiktive, e cila percepton objekte dhe njerëz, identifikohet me ta dhe në këtë mënyrë derivon njohuri rreth absolutes. Spinoza mendonte se njohuria intuitive është më superiore (si njohuri empirike dhe njohuri shkencore).

Ajo bashkon mendjen me qenien e përjetshme dhe zbulon atë në një univers të lashtë e të shenjtë. Por a janë intuitat me të vërtetë a priori apo zhvillohen si përgjigje të një realiteti relativisht të qëndrueshëm në ndërveprim me të? A kemi pasur intuita në një univers kaotik, kapriçioz, të paparashikueshëm dhe të parregullt?
Zattoo
Zattoo

600


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit Empty Re: Zhdukjet më të mistershme të njerëzimit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi