Thoth

Shko poshtë

Thoth Empty Thoth

Mesazh  Ariu prej 06.01.14 11:47


Simboli:Ibis(nuk e di si quhet te ne,eshte lloj zogu)majmuni Babuin,paleta e piktorit(ku hidhen bojrat)dhe "stilolapsa" xunkthi.
Qendra e kultit:Hermopolis
Thoth Eudocimus_ruber_ab4514
Zoti i mencurise dhe i mesimit.Thuhet sa ai u vetekrijua qe nga fillimi i koheve bashke me bashkeshorten e tij Ma'at(E verteta.)
Te dy paten 8 femije ku me i rendesishmi ishte Amoni.I vizatuar me radhe si trrup human koke ibisi.ose komplet Ibis,ose si babuin ne disa raste trrup qeni kok majmuni.Te gjitha kto ndoshta si shkak i shprehjes madhore faciale te ketyre krijesave te menduara.Ai mban nje pergamene dhe nje stilolops me te cilat mban gjithe shenimet.
Thoth Thoth2
Thoth besohet se mbante shume role ne boten e Zoteve.besohet se ai shpiku shkrimin dhe se ishte veziri dhe shkruesi zyrtar i botes se pertejme.Libri i te vdekureve eshte shkruar nga vete ai.Ai dhe Ma'at besohej se qendronin perkrah Ra-se ne kohen kur varka e tij pershkonte qiellin(Dielli).Thuhet gjithashtu se ishin ata qe vendosen kursin e anijes.Besohej gjeresisht se ai ishte shpikesi i arteve magjike dhe atyre hermetke.Gjithashtu pakove Tarot u referohen si "Libri i Thothit".
Ai lidhej dhe me henen.Nderkohe qe dielli largohej,Thoth mundohej qe te shperndante erresiren me driten e tij.
Thoth paraqitet si pjesmarres ne te gjitha skenat qe perfshinin Zotat,por vecanerisht ne gjykimin e te vdekureve.
Ne kete dite ai paraqitet si nje qen me koke majmuni,ulur ne nje peshore,e cila peshon zemren e te vdekurit per te vendosur nese eshte paster.
Si funksionon gjykimi:
Meret zemra e te vdekurit dhe vendoset ne peshore.Nga ana tjeter eshte Ma'at simbol i pastertise dhe drejtesise.Mbi peshore qendron Thoth(qen me koke majmuni).Koncepti se Ma'at eshte e drejte e paster mund te jete i lidhur me rregullin Kozmik.Pas peshimit Thothi maj peshores informon thothin me trrup human dhe koke Ibisi.Ky i fundit mban shenim gjithcka dhe i'a dorezon raportin zoteve te tjere,te cilet ne perfundim i'a japin vendimin vet te vdekurit.
Thoth Osirjudg1
Ariu
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Tanki prej 06.01.14 15:09

Thothi qe Fliste Shqip !
Tanki
Tanki

Njeriu në krahasim me mendimet e tij, është sikur se një gotë prej qelqi i zhytur në fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Ariu prej 06.01.14 15:33

Tanki shkruajti:Thothi qe Fliste Shqip !
Po vete ai.Krijuesi i shkrimit.
Ariu
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  aqua prej 27.02.14 9:41

Thot~Toth~Tehut~Tehuti~Tehuty~Theut~Techu~Tetu~Tat~Tahuti~Dehuti~Djehuti~Djehuty~Zehut⊰•.
aqua
aqua

The way we trawel

85


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  55 prej 27.02.14 11:08

Une jam bere lemsh me keto qe kam degjuar. A mos Thoth eshte nje demon?
55
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Anon prej 27.02.14 22:04

Little Professor shkruajti:Une jam bere lemsh me keto qe kam degjuar. A mos Thoth eshte nje demon?

Thoth eshte profet, qe ne paraqitjen islame njihet si IDRIS pastaj ky emer ka evoluar ne IBLIS,ISIS,TRIS-MEGISTUS ,HERMES DHE THOTH (MESUES,TREGUES) e kshu me radhe ...
Anon
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  aqua prej 05.07.15 18:00

Dinos shkruajti:Thot~Toth~Tehut~Tehuti~Tehuty~Theut~Techu~Tetu~Tat~Tahuti~Dehuti~Djehuti~Djehuty~Zehut⊰•.
emri tij i vertet eshte 'Toth' dhe njohurit ka marre nga enoch.
aqua
aqua

The way we trawel

85


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Muneer prej 05.07.15 18:42

Me cfare emri njihet ne kulturen hindu ky?
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Pansophia prej 05.07.15 20:51

bejini pyetjet tuaja Thothit dhe ai mund t'iu pergjigjet nese i keni plotesuar disa kritere. Dijet jane te hapura per kedo qe do te mesoje.
avatar
Pansophia

168


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  aqua prej 06.07.15 0:15

SwamiPsiko shkruajti:Me cfare emri njihet ne kulturen hindu ky?
nuk edi
aqua
aqua

The way we trawel

85


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  aqua prej 06.07.15 0:16

Ma'at shkruajti:bejini pyetjet tuaja Thothit dhe ai mund t'iu pergjigjet nese i keni plotesuar disa kritere. Dijet jane te hapura per kedo qe do te mesoje.
mund te marim pergjigje edhe pa plotesuar kritere.
aqua
aqua

The way we trawel

85


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Muneer prej 06.07.15 0:17

Dinos shkruajti:
SwamiPsiko shkruajti:Me cfare emri njihet ne kulturen hindu ky?
nuk edi
Saraswatti, ndoshta.
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Pansophia prej 04.12.15 23:35

Thothi do jete nje nga keshilltaret e mendjes qe do drejtoje qyteterimin tone te ri, pas renies se ketij te sotmit.
avatar
Pansophia

168


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Gabriel prej 06.12.15 13:21

Ne antikitet ka patur gjithmone qenje spirituale me fuqi te medha te cilet do vlejne si mesim per brezat e sotem ( jo ti konsiderojme ata si ZOTA, por si udherrefyes ).
Prijes te kauzes tone do jemi vetem ne, cdo mesim i mundshem na esht dhene shum kohe me pare...
Gabriel
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Berti69 prej 25.01.16 21:47

Thot / Hermes Trismegisti

Folja “them”, në shqip do të thotë edhe tregoj, mendoj, gjykoj. “Thotë” pra nënkupton ai që tregon, mendon, gjykon.Nëse i studiojmë më nga afër atributet e perëndisë egjiptiane Thot, vërejmë një ngjashmëri turbulluese me fjalën shqipe “thotë”.

Në të vërtetë perëndia Thot ishte perëndia e dijenisë dhe e të shkruajturit. Ajo paraqitej me një kokë të Ibis-it dhe shpesh shoqërohej nga Anubis (perëndia me kokë çakalli që dërgonte të vdekurit në botën tjetër).

Të dy përpara Osiris-it duhet të shyrtonin drejtësinë përpara peshores (peshimi i zemrës së të vdekurit, të cilit sapo vdiste, kopja e tij krahasohej përpara Osirisit që ndihmphej nga dyzet e dy gjykatës).

Thot në epokën greko-romake krahasohej me Hermesin Trismegisti (Mërkuri i Romakëve).

Çuditërisht kjo perëndia e fundit, në mitologjinë e ashtuquajtur greke, shpiegohet falë gjuhës shqipe ( shiko këtë emër te “përputhje gjuhësore”).

Me pak fjalë Hermes shpjegohet nga “Err mes”, në dialektin geg të Shqipërisë së Veriut, që do të thotë “ Unë vras terrin” apo ai që vret ose sfidon terrin. Një nga funksionet zanafillore përpara mbërritjes së Grekëve ishe ai i drejtuesit të shpirti të të vdekurve drejt banesës së fundit të tyre, d.m.th. “ bota e përtejme” (terri).

Fjala “ Trismegiste” shpiegohet gjithashtu falë gjuhës shqipe. Kjo fjalë, të cilën Grekët e shpjegojnë “ nga ana fonetike” nëpërmjet “tri herë më i madh”, shpesh shoqërohej me Hermesin. Gjiithsesi legjenda tregon se Hermesi e krijoi “lirën” falë zhguallit të breshkës, të cilën e përdorin si kuti rezonance dhe zorrët si tela e saj. Pellazgët e asaj kohe e cilësonin atë me “ Err mys- Kris me gishta” d.m.th. “ermesi që i bie me gishtat e tij”. Ky instrument, si pasojë e një këmbimi u bë “lira” e Apollonit. Kjo është kuptimplotë! Përsa i takon perëndisë egjyptiane Thot të përdorur në titullin e librit “Thotë fliste shqip” të Xhuzepe Katapanos ( botuar në Romë në vitin 1984) dhe analiza që ai bënë në onomatikën pellazgo-shqipe.

Marrë nga libri i autorit Mathew Aref, Shqiptarët odisea e pabesueshme e një populli parahelen

Berti69
Berti69

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"


434


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Pansophia prej 30.01.16 1:18

Nje msg alegorik qe mu dha prej tij.
Vellezerit e Erret( Jo te Djallit), per shkak te degradimit te shpirtit te tyre, u kthyen ne zogj te medhenj, me permasa me te medha se njeriu. Gati si korba te zinj. Detyra ishte qe ata te qendronin ne disa vazo qe do mbylleshin hermetikisht e do mbuloheshin me disa copa te erreta. Kuptohet qe ishte pune e veshtire. Zogjte ne kafaz kerkonin lirine dhe Benin cmos ta thyenin vazon ku qendronin. Me kalimin e kohes beheshin me te qete. Kishte dhe nga ata njerez kurioze qe I hapnin vazot. Puna ishte te mbaje larg vazove kuriozet e pamend si dhe nese ndonje dilte nga vazoja, duhet ta ktheje Brenda. Sh e veshtire sps pasi dilnin, ata merrnin pamje njerezore. Duhej pak mund ti dalloje, dhe force per ti kthyer ne formen e tyre origjinale dhe per ti burgosur
avatar
Pansophia

168


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thoth Empty Re: Thoth

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi