Ankh

Shko poshtë

 Ankh Empty Ankh

Mesazh  aqua prej 19.11.13 20:15

Ankh është simbol i pavdekshëm i forcës vitale të jetës.

Lidhur me jetën duke i dhënë pronat e ajrit dhe ujit, ankh përshkruan tre parime simbolike qe gjenden në krijim: 1.rrethi (Femer) 2.kryq (anëtar mashkull) dhe 3. Uniteti (bashkuar mashkull me atë femër).

Jeta fjalë për fjalë ndodh si rezultat i bashkimit të shpirtit dhe materies,rrethi përfaqësonë pjesë të pavdekshme dhe të përjetshme (realiteti absolut) dhe Kryqi përfaqëson atë që është e vdekshme dhe kalimtare (qështje-iluzioni).

 Ankh Lvzs
aqua
aqua

The way we trawel

85


Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Ankh Empty Re: Ankh

Mesazh  Pansophia prej 26.08.17 22:43

Ankh perfaqeson simbolikisht organet e brendshme seksuale te femres. Rrethi siper eshte mitra, dy krahet anash jane tubat uterine, kurse pjesa fundore e drejte perfaqeson vaginen. Ndaj dhe Ankh quhet celesi i jetes, sepse nga femra lind jeta.
Nje proverbe afrikane thote se nese femrat do e dinin sa i shenjte eshte barku i tyre, nuk do lejonin cdokend qe te hynte aty. Por feja e ka shtypur femren,jo vetem si seks por edhe si energji. Dhe nismetaret e shoqerive patriarkale e kane njohur superioritetin e femres.
Vesica piscis perfaqeson organet e jashtme seksuale femerore dhe ajo eshte elementi i fillimit te Lules se jetes.
avatar
Pansophia

168


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi