Mesazhi ne celular tregon se kush jeni?

Shko poshtë

kush - Mesazhi ne celular tregon se kush jeni? Empty Mesazhi ne celular tregon se kush jeni?

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 8:34

Përveç shumë testeve për përcaktimin e personalitetit dhe karakterit të një personi, njëra prej metodave më të reja që sot aplikohet në psikologjinë eksperimentale bashkëkohore është analiza përmes mënyrës së shkrimit të mesazheve tuaja në celular. Në shikim të parë, një mesazh ne celular mund te mos thotë për ju shumë, por është një mënyre shume e mire për te hyre ne labirintet e personalitetit tuaj.

Andaj, për ta njohur më mirë veten, shikoni ato qe shkruani dhe do te merrni vesh tamam se kush jeni. Së paku kështu mendojnë ekspertët e kësaj lëmie hulumtuese eksperimentale. Sa është e saktë kjo metodë testuese, vërtetoni ju vetë nga treguesit si më poshtë:

1. Një mesazh i kodifikuar

Tekste te tipit “Ca ben?~Un’ jam ne shpi~Po t’pres~ Jam shum’ e merzitur” etj., janë mesazhe shume lakonike dhe te shkurtra, qe duke qene krejtësisht jashtë normave te gjuhës sonë standarde, ju bëjnë juve një tip te kodifikuar, me një personalitet qe ka nevoje te zhbllokohet. Ti je një person qe harxhon shume energji dhe qe zakonisht, përdor një mënyrë te shkurtër komunikimi. Ajo qe do te arrish është thjesht te besh diçka te dobishme, pa qene nevoja te zgjatesh me gjera qe ti i konsideron pa vlere.

2. Mesazhe me germa kapitale

Nëse përdor germat kapitale ne mesazhet e tua, e bën ketë për ti dhëne me shume rëndësi asaj qe ke shkruar dhe sigurisht për ti dhëne me shume rëndësi vetes tende. Edhe ti vete je një njeri ME GERMA TE MEDHA sepse je ne harmoni me veten tende dhe do te jesh sa me i qarte dhe eksplicit edhe ne mesazhet e tua. Ke shume besim tek vetja, por MERRE SHTRUAR.

3. Mesazhe te shkruara shpejt

Mesazhe te tilla i shkruan një person qe ka gishtin e madh “pak te lehte”. Ti nuk i meshon fort gishtit kur shtyp germat ne tastierën e celularit. Gishti yt shume i bute mbi tastierë duket sikur nuk do te shqetësoj njeri dhe nga frika se mos besh zhurme, ti preferon te jesh e vetme me celularin tënd. Ne fakt ti shkruan shpejt sepse shkruan mesazhe shume shpesh, por ata qe te shohin mendojnë se ti thjesht po shet mend se sa shpejt e përdor tastierën e celularit.

4. Nëse shkronjat te mbarojnë gjithmonë

Një mesazh ka zakonisht 160 shkronja, por ty këto nuk te dalin. Me shpejt do te mbaroje pune po te shkoje tek shtëpia e atij personit te cilit po i shkruan mesazh, sesa ti shkruaje tre mesazhe rresht e te mos merreshit vesh. Sipas shpjegimit te psikologut, ti do te jesh e rëndësishme dhe do qe po ashtu edhe mesazhi qe ti dërgon te jete po aq i rëndësishëm. Por shume fjale ndonjëherë janë te panevojshme, prandaj here tjetër mundohu ti lesh te tjerët te flasin!

5. Emri ne fund te mesazhit

Sa here qe mbaron mesazhin nuk harron te shkruash dhe emrin ne te. Pranoje: po te kishe mundësi do te vije edhe firmën, apo jo? Kjo mënyre qe ti ndjek është paksa formale, sepse ti e di shume mire qe atij qe do ti shkoj mesazhi yt, do ti shkoj bashke me numrin tënd te celularit dhe nëse numri yt nuk është ne listën e atij personi... atëherë me mire mos i shkruaj fare!

6. Mesazhe me shenja piksimi dhe figura

Fjalët mund te shprehin mijëra figura, por ti nuk mund te shkruash një mesazh pa përdorur figura dhe shenja nga celulari yt. Kjo do te thotë qe je tip i besueshëm dhe do qe te shprehesh çdo emocion qe ndjen, edhe ndërmjet celularit. Je tip i sinqertë, gazmor dhe kreativ dhe kjo te benë shume interesant ne sy të të tjerëve.

7. Nëse artikulon çdo shkronje

Edhe kur shkruan fjale te tipit “mosmarrëveshje” apo “e mrekullueshme”, ti nuk i bie asnjëherë shkurt, por e shkruan fjalën te plote dhe te sakte nga ana gramatikore. Brenda ne shpirt, ti je një njeri me te vjetrën dhe do t’i besh gjerat ne mënyrë tradicionale. Je tip i durueshëm dhe një njeri tek i cili mund te kesh besim. Bravo!

8. Je ti qe shkruan mesazhin e pare

Pse te presësh qe i dashuri te dërgoj mesazh? Ia dërgon ti e para! Ndoshta ai është duke u marre me ndonjë gjë te rëndësishme. Shume mund te mendojnë se nëse vajza e merr iniciativën e para është mendjelehte. Por jo! Ti thjesht do te vendosesh një kontakt, një lidhje. E dimë si janë çunat qe mezi vendosin. Por ama, mendohu para se te shkruash një mesazh. E ndien vërtetë atë qe po shkruan apo është thjeshte gjeja e pare qe te erdhi ne mendje? Prandaj mos u nxito... dhe për me tepër lere të të shkruaj ai i pari sepse kështu bëhesh me interesante!
Jetmira
Jetmira

486


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Mesazhi ne celular tregon se kush jeni? Empty http://fb.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 14.09.13 22:52

4,6 me pershtaten.. (Y)
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Mesazhi ne celular tregon se kush jeni? Empty Re: Mesazhi ne celular tregon se kush jeni?

Mesazh  ghosthunter prej 14.09.13 23:16

Te dashur miq , me vjen shume mire qe ndajme se bashku eksperienca dhe mesime nga jeta.

Shpeshhere ne temat qe diskutohen ne forum gjej pjese nga vetja te cilat kurrsesi kisha menduar ti ndaja me te tjere.Edhe une vete shpeshere arrij te lexoj mendimet dhe ndjenjat e personit permes mesazheve te drg dhe dua te them se te gjitha mendimet, studimet dhe gjithcka dime do te jene pjesezat qe do te gjejne zgjidhjen .

We will make it, we will go beyond  reality,beyond what we consider normal.
ghosthunter
ghosthunter

Paranormalja eshte ura lidhese midis fese dhe shkences:Shkenca na pohon permes instrumenteve te saj se e pertejmja vertet egziston.

6


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Mesazhi ne celular tregon se kush jeni? Empty pershendetje koleg te ktij forumi

Mesazh  syri i universit prej 19.09.13 1:09

Miq dhe koleg te ketij forumi qka mendoni ju per mua qe po e pershkruaj nje pjes te jetes time ne lidhje me selularin ,dua te them kshtu un gjithmon i dergoj sms e telefonoj por un gjithmon i pari reagoj ne celular ajo kurr e para nuk reagon, qka mendoni per ket gje,ndoshta po mendoj nuk i le shum pershtypje me esemesa ????qka mendoni ju
syri i universit
syri i universit

syri i universit

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Mesazhi ne celular tregon se kush jeni? Empty Re: Mesazhi ne celular tregon se kush jeni?

Mesazh  Muneer prej 19.09.13 14:28

syri i universit shkruajti:Miq  dhe koleg te ketij forumi qka mendoni ju   per mua qe  po e pershkruaj nje pjes te jetes time ne lidhje me selularin ,dua te them kshtu  un gjithmon i dergoj sms e telefonoj    por un gjithmon i pari reagoj ne celular ajo kurr e para nuk reagon,  qka mendoni per  ket gje,ndoshta  po mendoj nuk i le shum pershtypje me esemesa ????qka mendoni ju
Perse e ke emrin syri i universit?
Muneer
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht në krye Shko poshtë

kush - Mesazhi ne celular tregon se kush jeni? Empty Re: Mesazhi ne celular tregon se kush jeni?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi