Thenia e dites....

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 11.11.11 19:34

Shijoje Jeten ... Koha Nuk Kthehet Me Pas


Gjinkalla

150


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 11.11.11 19:36

Kam Degjuar Gjera Mbi Veten Te Cilat As Une Nuk I Dija

Gjinkalla

150


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 11.11.11 19:38

Cdo Zhgenjim Qe Marr Ne Jete ...Me Ben Me Te Forte

Gjinkalla

150


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Estilen prej 11.11.11 19:38

Te bësh zhurmë e të bërtasësh nuk provon asgjë, ashtu sikur edhe një pulë që ka bërë thjesht një vezë, kakarit sikur ka bërë një asteroid.

Estilen

847


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 11.11.11 19:39

Ne Jete Miqte Jane Te Rendesishem Aq Sa Uji Ne Shkretetire

Gjinkalla

150


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 12.11.11 13:25

Njeriu mund të ketë cilëndo fe që ka gjetur prej stërgjyshërve dhe që i pëlqen, por s’mund të zgjedhë një tjetër kombësi dhe të luftojë të tinë, pa vënë në ballë një vulë të madhe prej “tradhëtari”.

Gjinkalla

150


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Estilen prej 12.11.11 19:20

E vërteta është si ilaçi i syve: të djeg në fillim, por më vonë të bën të shohësh qartë...!!

Estilen

847


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Estilen prej 13.11.11 18:27
Te duash jeten do te thote ta jetosh,ta duash jeten do te thote te besosh tek ajo.Duhet te gjesh force aty ku shpirti dhemb.Te ruash arsyen kur dhimbja po te cmend.Luftoje deshperimin, ne krahet e tij mos u dorezo.Mposhte trishtimin, lumturine kerko.Si ditet e fundit jetoje cdo dite,dhe vdekja largohet,nga jeta ka frike.Jeto per veten dhe per ata qe te duan,per ato qe te dhane jeten dhe vuajne kur ti vuan.Per nje jete me te mire cdo dite duhet te luftosh,e gjithe jeta eshte nje lufte te cilen duhet ta fitosh.Prano gjithcka qe jeta te servir,jeto me motivin:"E nesermja do jete me mire":Ne kete bote ne jemi kalimtare,te gjitheve vdekja na pret,por kush di ta jetoj edhe vdekjen do ta ket te lehte..!

Estilen

847


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Estilen prej 14.11.11 13:38

Jeta kjo eshte, s'te pyeti o njeri do apo s'do ta jetosh ,pranoje ashtu sic eshte,ose ndryshe lufto per ta permirsuar..!!

Estilen

847


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Estilen prej 15.11.11 17:33Kush është mik i të gjithëve s'është mik i askujt.
avatar
Estilen

847


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Estilen prej 15.11.11 17:40
Arti i luftës është art i zhdukjes së njerëzve, ndërsa religjioni dhe politika janë arte për mashtrimin e tyre.
avatar
Estilen

847


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  amelia picaard prej 20.11.11 8:45Nuk do lejoj askend qe, me kembet e tij te pista, te ece ne mendjen time.


amelia picaard
amelia picaard

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  amelia picaard prej 21.11.11 10:33


Sikur luanët të kishin mundësi ta shkruanin vetë historinë, ajo do të ishte ndryshe nga historia që kanë shkruar gjuetarët
amelia picaard
amelia picaard

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Gjinkalla prej 22.11.11 12:43

Kurrë mos mendo se vetëm për faktin që qëndron në këmbë... mund të jesh më lart se ai që rrin ulur..!

Nëse njeriu e shndërron veten në krimb, nuk duhet të ankohet kur ta shkelin me këpucë.

Kundërshtari që t’i zbulon të metat është më i dobishëm se miku që t’i fsheh..!

Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin..!!

Mos u dashuro dy herë me të njëjtin person ... herën e dytë do dashuroheshe thjesht me kujtimin e tij të ëmbël...
Gjinkalla
Gjinkalla

150


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 23.11.11 10:00

“Nëse puna ju shkakton lodhje,dije atëherë që pasiviteti ju shkakton kalbje.”
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 23.11.11 20:43

“Kush është stolisur me mendje të shëndoshë, ka shpëtuar nga dështimi.“
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 24.11.11 9:20

“Në të buzëqeshtë fati mos u gëzo, dhe në të
ardhtë fatkeqësia mos u hidhëro, sepse të dyja
do të kalojnë e s’do të jenë më.“
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 25.11.11 14:19

“Mos u pikëlloni nga vështirësitë e jetës suaj – telasheve s’mund t’iu shmangesh.Jeta përfshin më së shumti punë dhe përgjegjësi.Lumturia është përjashtim dhe vetëm një fazë kalimtare që shkon e vjen sopradikisht.”
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 26.11.11 9:43

“Të kuptuarit se ti në esencë je me të meta dhe këtë duhet ta kesh parasysh edhe për të tjerët.Ndoshta tjetri të është ndërsyer për shkak se faji qëndron tek ti.”
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 27.11.11 12:22

"Çliroje veten nga prangat e kësaj bote dhe liroje shpirtin tënd nga burgu i egoizmit.
Mos lër të të shpëtojë rasti, sepse ai nuk do të të vijë më kurrë."
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  NEMO NOBODY prej 13.12.11 23:36

Nuk kam pse tju them qe gjerat jane keq.çdo kush e di qe gjerat jane keq.
Dollari nuk ka me vlere per asgje.
Bankat po falimentojn,shitesit mbajne pushke poshte banakut.
Rrugaçet vrapojne te eger neper rruge.
Nuk eshte askush qe di se çfare te beje,dhe kjo nuk po mbaron dot.
E dime qe ajri qe thithim nuk eshte i paster per ne dhe ushqimi nuk eshte i mire per ta ngrene.
Jemi ulur duke pare televizionet nderkohe qe nje reporter lokal na thote se sot kishim 15 vrasje dhe 63 krime mizore sikur keshtu duhet te ishim normalisht gjerat!
Ne dime qe gjerat jane keq.
Me shume se keq.
jane çmenduri.
eshte sikur çdo gje kudo merr kot,keshtu qe nuk dalim me jashte.
Ulemi ne shtepi dhe ngadale bota ku jetojme behet edhe me e vogel.
Dhe çfare themi eshte,"Te lutem,te pakten na ler rehat ne dhomen e ndenjes.
Me ler te kem televizorin dhe ngrohesin dhe nuk them gje.
veç na ler te qete".
Por une nuk ju le te qete.
Une dua te inatoseni!
Nuk dua te protestoni,dhe te rebelohuni.
Nuk dua ti shkruash kongresit! se nuk di çte te them ti shkruash.
Nuk di çfare te bej per krimin ne rruge,gjithe çfare di eshte qe me pare duhet te inatosesh!
Dua te thuash,"Jam qenie njerzore ta haje dreqi!
Jeta ime ka vlere!
NEMO NOBODY
NEMO NOBODY

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 14.12.11 10:31

"Nuk ke të drejtë të nervozohesh me dikë nëse nuk e ke të qartë vetveten."
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 15.12.11 10:51

"Të këqijat reshin në njeriun si shiu.Që të mos ndotet nga ato të këqija,me kohë duhet ndërtuar strehën."
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 16.12.11 11:07


“Të ka hutuar kodra e vogël në rrugë,mos harro që para vetes ke qindra male.“
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty space

Mesazh  vraxos ellhn prej 17.12.11 10:03

femija pa nene eshte si shpirti pa zot ,zoti pa krijues eshte si toka pa diell.dielli pa mua eshte si ju pa ATE
vraxos ellhn
vraxos ellhn

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 17.12.11 13:02

Ju lutem jepini emrat e atyre qe i kane thene keto thenje !
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 17.12.11 13:10

Nuk ka nje te vertete absolute dhe kjo eshte absulutisht e vertet.(Anonim)

Koha dhe Hapesira jane si akrepat e ores, ku njera shenon oren, tjetra minutat.
Kant

Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.
Nice
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Thenie per suksesin!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 17.12.11 13:13

1-Nese
A eshte sukses ne jete, atehere A eshte e barabarte me x plus y plus z.
Puna eshte x, y eshte loja; dhe z eshte te mbash gojen mbyllur.
Albert Einstein

2-Eshte e mundur te deshtosh ne shume menyra...perderisa te kesh sukses eshte e mundur vetem ne nje menyre.
Aristotle

Cdo here mbani mend se vendimi juaj per te patur sukses eshte me i rendesishem se cdo gje tjeter
Abraham Lincoln

Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 18.12.11 12:45

“Të pagdhendurit janë të sëmurë, nuk kuptojnë.Edhe në qofshin fjalët e pakëta e të sakta, nuk dëgjojnë!...”

Rrumi
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty thtnje e dites

Mesazh  kalaja prej 18.12.11 17:10

" Dashuria,do te thote te mos kerkosh falje. Martesa, do te thote te mos thuash asgje"

Hal Roach

"Asnje liber nuk mund tu pergjigjet te gjitha pyetjeve qe na i shtron jeta"....

E.Saboto

" Gjithcka duket e bukur n ti afrohesh prishet"
Kadare


" Jam e sigurt, qe asnje vajze nuk do te shkonte ne altar po ze dinte gjithcka per martesen "
Mbreteresha Victoria
kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty thenja e dites 18 12 011

Mesazh  kalaja prej 18.12.11 18:09

"Kur njerezit merren vetem me kujtimet e te kaluares ,kjo tregon se ata jane plakur vertete."
Arben Duka

" Nese nuk vlersojne prezencen tende,beji te- te ndjejne mungesen "
fjale e urte

Tue (e) luftue shpirtin e mysim,tue luftue kundra dobsivet te tija e shndoshim "
Anton Harapi
kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Thenje per miqesine!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 18.12.11 19:05

1.
Kur ndaheni nga nje mik, mos u trishtoni, sepse ajo qe pelqeni me shume tek ai, do tiu shfaqet me qarte ne mungese, sikurse per alpinistin: Mali duket me i qarte qe nga fusha.
(K.Giban)

2.
Miku i rreme eshte si hija qe te ndjek gjersa zgjat dielli.
(c.Dossi)

3.
Si te sillemi me miqte?
Ashtu sic do te deshironim qe te silleshin ata me ne!
(Aristotele)
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty thenja e dites -26.12.2011

Mesazh  kalaja prej 26.12.11 23:42

Kalaja

" Shpirti eshte ena qe nuk derdhet kurre ...!"

" Niko Nikolla

" Plaget e shpirtit dhembin me shume dhe me gjate se plaget e trupit "

" Jeta do ta humbte kuptimin ,po t ´i mungonte njerezimit shpresa"

M. Kajtazi
"Shoku i mire dhembjen t ´a pjeston e gezimin t´a shumezon"

Sh. Kelmendi
" Shpresa e shkurton pritjen"

V. Kokona
kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Thenie nga Gabriel Garcia Marquez!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 27.12.11 10:05

1. Nuk te dua per ate qe ti je, por per ate qe jam une kur jam prane teje..

2. Askush nuk i meriton lotet e tu, dhe ai qe i meriton, nuk do te beje per te qare.

3. Thjesht sepse dikush nuk te do ne menyren qe ti do deshiroje, nuk do te thote qe ai/ajo nuk te do me gjithe forcen e vet..

4. Nje shok i vertete eshte ai qe te mban doren dhe prek zemren tende.

5. Menyra me e keqe per ti ndjere mungesen dikujt eshte te ulesh prane tij/saj dhe ta dish se s'do e kesh kurre ate..

6. Asnjehere mos rresht se qeshuri, as kur je i/e merzitur, diikush mund te bjere ne dashuri me te qeshuren tende..

7. Ti mund te jesh thjesht nje njeri me shume ne kete bote, por per dike, je vete bota..

8. Mos e harxho kohen tende me dike qe nuk i intereson ta kaloje kohen e vet me ty.

9. Ndoshta Zoti do qe ti te takosh disa njerez te gabuar perpara se te takosh te duhurin, keshtu qe ti jesh mirenjohes.

10. Mos qaj sepse i erdhi fundi. Buzeqesh sepse ndodhi.

11. Gjithmone do kete njerez qe do te te lendojne, keshtu qe ti ke nevoje te vazhdosh te besosh, thjesht ki kujdes.

12. Behu nje njeri me i mire dhe te jesh i sigurt se e njeh mire veten, perpara se te njohesh dike te ri dhe te shpresosh se ky person te njeh..

13. Mos u mundo shume, gjerat me te mira ndodhin kur nuk i pret.
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty thenja e dites

Mesazh  kalaja prej 27.12.11 23:48

Thenje mbi besen dhe besnikerine


1.Po nuk i besuam vetes sa duhet ,nuk ka pse te besoje kush ne ne !

A. Harapi

2.Besoni njeriuit qe vepron ne menyre te drejte dhe jo atij qe tere jeten vetem flete per te drejten !
R. Tuda

3.Kush nuk di sa duhet,detyrohet ti besoje secilit !

R. Hoxha

4.I jepet bese vetem atij qe ka bese !

B. Hysa

5.Thuaj besnik si hija, se hija kurre nuk te le vetem!

R. Bala

6.Tradita jone thote se as nre varr besa e papermbushur nuk te le te qete!

A. Berisha

7.Lehte eshte t´i besosh ZOTIT, njeriut pak me veshtire!

A. Vinca
kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 28.12.11 11:34

"Dituria e vërtetë nuk merret në shkollë.Njohuritë që merren në shkollë janë vetëm mjete për të arritur te dituria e vërtetë."

Arshik Jonuzi
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty thenja e dites

Mesazh  kalaja prej 28.12.11 19:37

[i] ..ka dy menyraper t´a jetuar jeten: njera eshte te mendosh qe asgje s´eshte nje mrekulli, tjetra eshte te mendosh qe gjithcka eshte mrekulli !

A.Ajnshtajn
"Qe nje burre te te degjoje per ore te tera , foli per veten e tij "

B.Dizraeli

"Te kerkosh arsyen per cdo gje qe ndodhi eshte shume e rrezikshme dhe nuk peson gje tjeter,veqse zhgenji "

Mbretereshe Viktorija

" Mos u trego kurre miqve t´e tu per te metat qe kane,sepse pasi t´i kene ndrequr ato,s´do te te falinkurre "
L. Smith
"Qortimi eshte me i mire se lufta"

U. Curcill

" Mos e krahaso veten,je gjithcka qe ke"

XH. Xhoplin
kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 30.12.11 11:10

”Të lexuarit ju zgjeron horizontin,ju udhëzon morali,dhe ju forcon aftësinë për të menduar. Leximi është qetësim për të vetmuarin,stimuluesin për mendimtarin dhe fanar ndriçimi për udhëtarin”

(Urtësi Sufiste)
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 30.12.11 12:53

Kur isha 6 vjec doja te behesha kuzhinier.
Kur u bera 7 vjec desha te behesha Napoleon.
Qe prej asaj kohe kjo deshire nuk me iku asnjehere.
( Salvador Dali)
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Thenja e dites

Mesazh  AE prej 30.12.11 18:32

Qe te jesh i lire duhet te jesh i ditur.
AE
AE

2


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Elson Precaj prej 31.12.11 0:11

AE shkruajti:Qe te jesh i lire duhet te jesh i ditur.
"SA ME I DITUR QE TE JESH AQ ME SHUM E KUPTON SE SA I SKLLAVERUAR JE ".
Elson Precaj
Elson Precaj

41


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 31.12.11 8:27

“Dije mirë se mendjemadhësia,mburrja dhe të parit e vetes më lart se gjithë të tjerët,është një helm vrasës.Të marrët dehen duke pirë nga vera e këtij helmi”.

Rumi
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 31.12.11 16:39

Cdo epoke enderron tjetren.
Jules Michelet.
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 31.12.11 16:43

Nese nuk e ke kaluar vete vitin 1815, nuk e di se cdo te thote urrejtje.
(Andre Morua)
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 01.01.12 13:38

"Hidhërimet dhe vështirësitë kalohen vetëm me punë.Vetëm nëpërmjet vështirësive dhe punës e kupton me të vërtetë shijen dhe rëndësinë e jetës."

Said Nursi
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 02.01.12 18:14

"Fatkeqësia është njëra nga shkaqet që moshën tënde të shkurtër ta paraqesish si të gjatë dhe të pafund. "

Said Nursi
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 03.01.12 0:12

“O njeri kërko lumturinë në vetveten tënde dhe brenda teje,e jo rreth teje dhe jashtë teje.Pra,ndalu dhe mendo o njeri se të kërkuarit diç jashtë teje është kotësi.”

Urtësi Sufiste
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Androo prej 03.01.12 21:27

Pikëllimi dhe Gëzimi janë dy ndjenja që duhet ti përjetosh si pasoj e një vdekje dhe një lindje...
Androo
Androo

254


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 04.01.12 9:38


“Ti e di mirë se jeta është e shkurtër. Punët e vlefshme janë të shumta. Në qoftë se ti e hulumton kokën tënde, gjen shumë dituri të padobishme,si trungjet e drurëve të prera dhe të pashpirt. Se unë kam hulumtuar dhe i kam gjetë ato.”

Said Nursi
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 04.01.12 21:13

fakiri shkruajti:“Dije mirë se mendjemadhësia,mburrja dhe të parit e vetes më lart se gjithë të tjerët,është një helm vrasës.Të marrët dehen duke pirë nga vera e këtij helmi”.

umi
" Ne jete mbeten shume borxhe te pakthyera , e kjo rrendom ndodh ndaj zemrave fisnike ".


(s'me kujtohet autori )


kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 04.01.12 21:16

E vetmja gje qe sdo doja tiu ndodhte miqve dhe armiqeve te mi eshte... qe te vdisnin aksidentalisht prej meje!

(anonim)
Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 04.01.12 21:18

Shoqeria njerezore, eshte si nje pallat shumekatesh,
sa me shume kate te ngjisesh aq me shume vritesh po te biesh!Meridiani 0 (zero)
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  kalaja prej 04.01.12 21:24

fakiri shkruajti:“Dije mirë se mendjemadhësia,mburrja dhe të parit e vetes më lart se gjithë të tjerët,është një helm vrasës.Të marrët dehen duke pirë nga vera e këtij helmi”.

Rumi


kalaja
" Njemije te degjuara nuk bejne sa nje e provuar"


Kkineze
kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 04.01.12 21:30

" Miresjellja dhe dija jane shkalle teqytetrimit njerezor, kur i ke te dyja munde te ecesh lirshem ne jete"

e urte

kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 04.01.12 21:42

Çdo njeri ka drejtë të thotë:“Rrruga ime është e drejtë, e vërtetë”.Por askush nuk ka të drejtë të thotë:“Vetëm rruga ime është e drejtë dhe e vërtetë.”

Said Nursi
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 04.01.12 22:11

fakiri shkruajti:Çdo njeri ka drejtë të thotë:“Rrruga ime është e drejtë, e vërtetë”.Por askush nuk ka të drejtë të thotë:“Vetëm rruga ime është e drejtë dhe e vërtetë.”

Said Nursi


""Cdo xixe qe t'a kthen vetbesimin eshte cast i shtrenjte".

nga notesi im i shenimeve
kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 05.01.12 16:19

"Në qoftë se në një zemër mbivlerësohen arsyet e armiqësisë,atëherë dashamirësia bëhet formale dhe artificiale.""

Said Nursi
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re. Thenia e dites

Mesazh  kalaja prej 05.01.12 22:24

" I varferi jep nga zemra,ndersa i pasuri nga teprica ."
e urte shqiptare

"Fjala me e arte mbetet ajo fjale qe nuk eshte thene "
nga notesi

"bota eshte helm e mjalte e perzier"
e urte shqiptare
kalaja
kalaja

17


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Fakiri prej 06.01.12 12:09

"Sipërfaqje e mendjes dhe e logjikës së njeriut aq është e gjerë saqë nuk konceptohet fare dhe është aq e ngushtë saqë as gjilpëra nuk mund të zërë vend në të.Nganjëherë sillet brenda një grimce dhe burgoset në një pikë. Nganjëherë universin e merr në dorë dhe të gjithë botërat i merr në gostitje në dhomën e mendjes. "

Said Nursi
Fakiri
Fakiri

535


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenia e dites.... - Faqe 3 Empty Re: Thenia e dites....

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi