Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

A keni qenë dëshmitarë i ndonjë ngjarje të pashpjegueshme ?

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Vote_lcap38%histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Vote_rcap 38% 
[ 228 ]
histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Vote_lcap12%histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Vote_rcap 12% 
[ 75 ]
histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Vote_lcap33%histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Vote_rcap 33% 
[ 197 ]
histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Vote_lcap17%histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Vote_rcap 17% 
[ 103 ]
 
Totali i votave : 603

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  Meritonn prej 14.11.10 10:30

Une e kam edhe nje foto qe shpjegon shume, mund te them ashtu sepse shihet mire foto dhe eshte e qarte...

Meritonn

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  Meritonn prej 14.11.10 10:34

Pas një serie tërmetesh, Kosova, por edhe shteti fqinj Serbia, janë goditur nga një meteor!

Ngjarja ka shqetësuar posaçërisht banorët e një fshati në komunën e Vrajës, që kanë bërë shumë telefonata në Qendrën për lajmërim.

Dëshmitarët kanë lajmëruarse në qiell kanë parë “topin e zjarrtë” dhe se është dëgjuar një detonim, nga i cili janë dridhur xhamat në dritare nëpër të gjitha shtëpitë në Surdulicë afër Vrajës.

Sipas thirrjeve të qytetarëve është hartuar edhe traseja nëpër të cilën ka lëvizur meteoriti, i cili ka vazhduar drejt qiellit mbi Bujanoc e Preshevë dhe pastaj në drejtim të Kosovës. Në po të njëjtën kohë, në orën 19:30, edhe në Prishtinë është parë një shkëlqim i jashtëzakonshëm
në qiell.

Në shoqatën e astronomëve Rugjer Boshkoviq në Beograd pohuan se është e mundshme që në qiell në një pjesë në jug të Serbisë është vërejtur i ashtuquajturi bolid.

“Bolidi është një meteor me shkëlqim intensiv dhe atë e përcjellin efekte të zërt që krijohen me rastin e shpërbërjes së tij”, thanë në këtë institut. /indeksonline/

Meritonn

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty ngjarje te pa shpjegueshme

Mesazh  gramshii prej 14.11.10 18:39

Mua me vdiq gjyshja, ne ate kohe nuk donte te rrinte asnje moter ne shtepi diten derisa te vinin prinderit, ata punonin ne toka, une rrija beja punet e shtepise.

Nje dite u futa me shpejtesi brenda ne kuzhine dhe zgjata koken ne dritare, dicka me hyri me mendje dhe trup, goja ime filloi te qesh me te madhe, doja ta ndaloja veten por ishte e kot, keshtu per 3-4 sekonda ne moment thashe e bismilah se u cmenda ne moment e pashe veten normal.

Pas disa ditesh me dergoi babi te nje komshi per nje pune, ne rruge pash nje kal te kuq, te erret ne te zi, kishte rene ne kanal nuk kishte asnje kemb, vetem kishte sy te medhenj qe ndritnin mal e mal ju afraova shume afer pothuajse 20cm por kali nuk levizte e lash ashtu dhe ika, kur u ktheva pas 5 min nuk e gjeta mendoja si ka mundesi kali s`kishte kemb si ka ikur/ ne ate kohe isha 13 vjec.

Nuk ja tregova askujt me dukeshin gjera pa vlere sot i shkruajta per kuriozitet (jane te verteta).

gramshii

9


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty shtepia

Mesazh  DurresLIYI prej 22.11.10 20:31

kam qen 13 vjec dhe luaja tek lagja e nenes me disa femije moshatar. ate lagje nuk e nihja.topi ra tek nje shtepi e cila ishte e braktisur prej kohesh sepse nje plake qe jetonte aty e vetme kishte vdekur. une shkova, pra kaperceva murin e kesaj shtepie per te marre topin (ishte shtepi private) dhe shoh deren e shtepise te hapur dhe dryni megjithe celesin ishin pertoke. kurjoziteti me beri te futesha ne ate shtepi dhe sapo un futem tek korridori dera me perplaset fort mbrapa. ika me vrap e trembur nderkoh qe dera vazhdonte te perplasej prap. theksoj ka qene vere dhe koha ka qene fantastike normal........

DurresLIYI

4


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty ZOJA

Mesazh  0011 prej 07.12.10 15:10

PERSHENDETJE::: Do te tregoi edhe une nje ngjarje te bukur e kam postuar nji here te endrrat por aty eshte pjeserisht ketu do ta tregoi te githe historine.

Pash nje ender sikur une isha i mbeshtetur per nje shtylle qe ndriqon rrugen aty me erdhi nje grua dhe me tha zoteri zoteri hajde se Zoja po te pret a do vish???
Po i thash dhe vajte, eca rreth 10mt dhe u futa ne nje oborr i rrethuar me avulli aty menjihere pash Zojen.
Ja dialogu qe bera.

UNE: uuuuuuu po qenka me te vertete se Zoja ekzistoka
ZOJA:po e vertet eshte por ta dish se une nuk ju dal te gjitheve se pastaj te gjithe do te besojne, do te besoni pa pare
UN:po a e din se un jam lut zotit per te me ndimuar
ZOJA:po po te gjitha i di dhe i kam ndegjuar te gjitha por ama sa here ne dite te shkon mendja te zoti
UNE:MMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
ZOJA:Mire atehere hajde me mu te vemi atje (me tregon me gisht) te rrefehesh....
Pra kjo ishte enderra ja se cfare me ndodhi ne te vertete.

Une ju tregova te gjitheve kete enderr por nuk me kujtohej vendi ku ishem, pas 10-12 diteve po kaloja ne kemb ne nji rrugice afer shtepise ku banoj dhe pash me nje here shtyllen, avullin, oborrin komplet ashtu sikur ne enderr dhe ajo shtepi ishte pa njeri nuk banonte askush. Bobobo sa bukur thash ja ke tu kam pare Zojen, vajta ne shtepi jua thash te gjithve.

Por shtylla me ate driten ishte e djegur dhe nuk ndizej fare, te nesermen vjen vellai te une dhe shkuam aty te vendi dhe po i tregoja shtyllen, ja avullia, ja shtepia aty kam pare zojen aty brenda ne oborr.

Pa pritur na hapet dera e oborrit ( kuptojeni dera hapet o me çeles ose nga brenda me boton por ajo shtepi ishte e pa banushme skishte njeri aty ) uuuuu u hap dera ate futemi mrenda????

Jo jo jo ikim se po na marrin per hajduda, hajde te futemi hajde ishte ora 20:00

20:30 ishte erresire dhe u futem brenda ne oborr, po aty ku une kisha pare Zojen mu dridh i gjithe trupi dhe dolem menjihere.

Sa dolem u ndeze drita qe ishte e djegur, sa u largum u fike, shkuam prap aty prep ndizej drita.

Ka rreth nje muaj çdo nate me ndodh sa shkoj aty ndizet sa une largohem fiket, ka qendruar per 2-3 ore larg 10 minuat kalojne kalimtare te tjere dhe asgje kur une shkoj menjihere ndizet, shkon vellai asgje shkoj ca shoke te mi absulutisht asgje, shkoj une ndizet pra esht nje fenomen i jashtzakonshem per mua.

Une jetoj ne Itali nuk kam qenee besimtar por tani me kete enderr dhe kete ngjarje besoj shume shume shume
Pra sikur mua te ma tregonte ndonei person tjeter nuk do ta besoja kurre, nuk kam besuar por tani qe une e kam perjetuar kete ngjarje e di mire.........se ZOTI EKZISTON

0011

7


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  Erikson prej 08.12.10 10:46

Me ka treguar nje shok se xhaxhai i tij i cili ka vdekur rreth moshes 14 vjeç, ka patur flatra te vogla nen sqetull. Ai tregon se gjyshja i ka thene per xhaxhain qe naten kur njerezit ishin ne gjume ai dilte dhe fluturonte.

Nje dite kur ai po lahej, ajo i ka pare dy flatra te vogla nen sqetull dhe eshte habitur. Djali i ka thene se nese i tregonte dikujt per ato qe pa ai do te vdiste brenda javes. Gjyshja e ka mbajtur sekretin per disa kohe dhe me pas ka treguar dhe brenda javes djali i saj u semur dhe vdiq.

Kam degjuar edhe raste te tjera por nuk e di a jane te verteta apo jo... shoku im kembngul se eshte ngjarje e vertete...

Erikson

34


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  DarkMaster prej 08.12.10 19:46

Nje miku im tani ndodhet ne Spanje kur ishte rreth 14 vjec naten kishte dal ne lum me babain per peshk. Me kalimin e kohes rrejta e peshkimit atij i behej gjithmon e me e rende deri sa erdhi nje moment qe nuk e levizte dot me .

Ai me babain ndaluan te shihnin pse nuk levizte kur degjun te qara te nje femije dhe pane qe ne reren e njome te lumit formoheshin hapa femijesh. Menjehere babai i shokut tim u ul ne gjunj dhe filloi te thoshte fjalet e kuranit pas 5 sekondash u duk nje femije qe bertiste shkulte floket dhe u hodh ne lume i cili filloi te ziente.Duke perfituar nga kjo Miku im dhe babai u larguan me vrap.

Te nesermen une me mikun tim dhe me nja dy shoke te tjere shkuam ne vendngjarje dhe u habitem kur pame qe rrjeta ishte e grisur copa-copa.Por hapa ne rere nuk ishin

NUK E DI SA E BESONI JU POR UNE KUR PASHE RRJETEN E BESOVA MENJEHERE PASTAJ AI LUM SHQUHESH QE VRISTE 1 PERSON VIT PER VIT DHE KJO TRADIT VAZHDON.

DarkMaster

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Ngjarje e vertet qe me ka ndothur mua.

Mesazh  remi-g prej 13.12.10 14:17

Isha Duke Ndenjur vetem ne shtepi dhe me kaloi diqka parasyve, por prapseprap mendova qe nuk ishte asgje sepse jetoj ne banes dhe mendova qe ka ecur ndonje vetur,nuk u tremba por mbas pak kohesh shkoj ne banjo dhe e shoh prap ate hijen (fantazmen) me duket nje plak me nje shami ne koke, trembem hap deren dhe iki teposht.

Shkova te shoku im i cili eshte besimtar i mire musliman, i tregoj me merr ne shtepine e tij dhe rri vetem me mua, duke biseduar per nje çast shikova nga muri e shoh duke me kaluar prap prap prap ashtu vetem me kalonte.

Kur erdhi koha me ra ne gjume, nuk me zente gjumi ndjersitem i gjithi, friksohem por me zeri gjumi disi dhe shoh endrra te kqija dhe posa kendon hoxha ne ora 5 mua me del gjumi deri sa te knoj hoxha nuk me zer, si ta mbaron me ze gjumi, as nuk ndjersitem, asgje pra kjo shkoi 1 muaj dhe i tregoj prindve te cilet nuk me besojne por une bertas, u bera budalla...

Sillesha neper dhome, me qojne neper njerez te me fryjne por prap se prap kjo, nje dite shkoj me nje shok te nje hoxhe me emrin Llukman, me merr dhe kendoi kur`an dhe me sheroi, me tha ta pij nje uje çdo here qe te perendon dielli.

remi-g

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Histori te tilla kam degju plot!

Mesazh  Perla prej 27.01.11 16:09

Ehehej! Sa e sa histori te tilla kam degjuar!
Por une po ndalem te disa qe me kane ndodhur mua dhe familjes sime...
Sa isha e pamartuar, ne dhomen time e cila ka dhe bodrum, degjoja naten raftin qe gersiste shpesh.
Kam degju gjera te ndryshme ne nete te ndryshem.
Nje nate kam degju te qarat e nje bebeje per rreth nje minute, nje nate tjeter te gersitura ne dritare,nje nate tjeter sec dikush merrte fryme nen shtratin tim, nje nate tjeter me humbi fletorja dhe te nesermen e gjeta mbi tavoline.
Nje nate babi e mami kane degju te dhome e tyre jashte dritares nje ze qe imitonte gjera te ndryshme:zog,mace,gjel,dele,lope,te qare bebeje,...
Dhe nje ngjarje tjeter:
nje nate nena tek ishte ulur te flinte dicka e zeze i ka kercyer siper, ajo e ka gjuajtur me kembe dhe ka gersitur ajo gjeja ne dysheme,me pas ajo gjeja e zeze i ka hyre ne gji, pas kesaj nena eshte cu nga shtrati e frikesuar dhe ka ardh nga dhoma e ndenjes dhe i ka tregu babes i cili po shihte tv, gjithcka.
A eshte dikush qe mund te me thote se cjane keto gjera qe ndodhin ne shtepine e babait tim?
Ju lutem me thoni dicka.
Ka dhe ngjarje te tjera, por spo ndalem me gjate.

Perla

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  wolf27 prej 04.03.11 10:32

erikson shkruajti:Me ka treguar nje shok se xhaxhai i tij i cili ka vdekur rreth moshes 14 vjeç, ka patur flatra te vogla nen sqetull. Ai tregon se gjyshja i ka thene per xhaxhain qe naten kur njerezit ishin ne gjume ai dilte dhe fluturonte.

Nje dite kur ai po lahej, ajo i ka pare dy flatra te vogla nen sqetull dhe eshte habitur. Djali i ka thene se nese i tregonte dikujt per ato qe pa ai do te vdiste brenda javes. Gjyshja e ka mbajtur sekretin per disa kohe dhe me pas ka treguar dhe brenda javes djali i saj u semur dhe vdiq.

Kam degjuar edhe raste te tjera por nuk e di a jane te verteta apo jo... shoku im kembngul se eshte ngjarje e vertete...
PO KETE HISTORI E KAM DEGJUAR DHE UNE PARA 15 VJETEVE POR DJALIN MUND TA SHIKONTE VETEM E EMA.
wolf27
wolf27

13


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  zemra1 prej 12.03.11 15:58

une pothuajse cdo nat degjoj nje tingudh qe se ti se nag vjen eshte nje tingudh qe duket sikur pikon uj ne nje pedhg uji e degjoj ne cdo vend qe shkoj dhe po ne te njejten or ne oren 22:30 nese dikush prej jush e din se cfar eshte le tme japi nje pergjigje faleminderit
zemra1
zemra1

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty A keni perjetuar ndonjhere eksperienca paranormale?

Mesazh  Valtoni prej 27.03.11 20:31

C'fare mendoni?

Kanalet televizive te Italise japin shpesh ngjarje te cuditshme qe kane lidhje me fenomene paranormale. Nje emision i tille titullohej Deshmitaret e jetes se pertejme.
Ishin 7 te tille te ftuar dhe do te deshmonin ndodhite e tyre. Te shtate kishin perjetuar vdekjen klinike dhe benin nje pershkrim thuajse te ngjashem ne lidhje me imazhet e "botes tjeter". Njera prej tyre, ishte psikologe dhe ishte aksidentuar rende.

Ajo shpjegon: Pas perplasjes me makine, isha ne kllapi te plote dhe pasi me shoqeruan ne spital, ne sallen e nderhyrjeve kirurgjikale, kam ndjere nje dyzim te qenies time. Ishin si te thuash dy qenie perballe njera-tjetres. Njera e rende dhe e shtrire, dhe tjetra pupel dhe ne ajer.
Te dyja me perkisnin mua. Shikoja gjithçka dhe nuk ndjeja dhimbje, ndonse isha mbytur ne gjak. Nga te dyja imazhet, me koshient ishte ai qe qendronte pezull.

Ne nje moment te caktuar dicka filloi te me terhiqte dhe pas nje tuneli te erret, me ftonte nje drite e forte pas se ciles rendja. Pastaj kam pare imazhe te cuditshme dhe kam biseduar me te afermit qe me kishin vdekur prej kohesh. Pas ketyre u ktheva perseri ku isha dhe pasi ky imazh u fut ne trupin fizik, kam ndjere dhimbje te plageve.

Gjate kesaj kohe kam qene plotesisht pa jete.

Keshtu deshmonin edhe deshmitaret e tjere. Te bente pershtypje fakti qe keto ngjarje interpretoheshin me shume emocion.

Nga Valton Bytyqi
Valtoni
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty pervoja ime

Mesazh  cosmiclove prej 27.03.11 22:48

Kam studiuar per kete fushe me mjaft interes pasi edhe vete kam perjetuar nje rast te tille.

Nje dite pata dhuruar gjak per kryqin e kuq dhe kur u ktheva ne shtepi pas 6 oresh prinderit me kritikuan pse e bera.

Une u ndjeva shume i frikesuar dhe me ra te fiket... qendrova gai 30 sek ne gjendje pa vetedije por pata nje vizion. Kam pyetur shume persona te tjere te cileve u kane rene te fiket por nuk kane perjetuar dicka te ngjashme.

Une pashe nje drite te holle ngjyre vjollce te erret qe zgjatej ne pambarim nga erresira. Gjithashtu pashe edhe veten time nga lart te zhveshur lakuriq qe qenderonte ne hapesire kozmike pezull dhe i mbledhur kruspull. Nje gjendje qetesie sikur po me perqafonte dikush eshte ndjesia qe me ka lene.

Kaq arrij te kujtoi por e them me siguri se ajo qe kam perjetuar ishe reale dhe nuk eshte dicka normale.
cosmiclove
cosmiclove

48


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  DorinaS prej 17.06.11 11:50

Kam nje paqartesi,me vetveten
Me ndodh disa here kur dikush me nervozon se tepermi ose me mire me thane me prek thelle ne seder pa te drejte.Ai person shume shpejt ka nje fat jo te mire,si per shembull:do ta leje makina ne rruge, do ta humb punen etj
Nuk e dij kush mund te pergjigjet ne kete teme,mirepo eshte diqka interesante qe me ndodh disa here dhe kam filluar te mendoj Pse ndodh pikerisht keshtu?
flm
avatar
DorinaS

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty ..................

Mesazh  xxl prej 22.06.11 20:56

kam pas nje rast ne vitin 2009
kam pa dicka qe smundem ta shpjegoj cka kem pa
rasti ne vitin 2009 isht per mua fatal,me goditi nje njeri shqiptar kusherij pa pritur me thik 4 her por pata fat mbijetova,
at monet kur me goditi per fundit here pash nje drit t bardh zbriti prej lart para meje afro 5m ose me pak
se haroj kur at nate
xxl
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  bennitezz prej 24.06.11 13:05

devi shkruajti:Pershendetje te gjithe anetareve te interesuar per tema te tilla spirituale, apo te magjishme sic i quajme...mendimi im personal eshte qe magjine e ka secili prej nesh brenda, gjithashtu edhe fuqine per te bere veprime te mbinatyrshme..mirepo magjia me e madhe per medimin tim te urte, eshte te zbulosh te fshehtat e vetes tende, te shpirtit tend. vetem ateher do te kini mundesine te kuptoni, edhe pse jo te perdorni magjine.

Mos u kapni mbas fjaleve, formulave edhe emrave, normal qe kane rendesine e tyre, por kur nuk njeh dicka ose kur nuk di si perdoret mos luaj me mire per mendimin tim..se edhe vertet e mire te jete do ta prishesh kur nuk di edhe keshtu nuk do mesosh as edhe nje here se cfare ishte ne gjendie te bente, formula apo emri apo ku e di une ..

Mire eshte te perqendroheni ne vetvete, ne natyre, ne menyren se si funksionon gjithesia, studioni qe te zhvilloni horizontin, binduni, edhe me pas experimentoni, mos kerkoni te godisni kapelen me shkop edhe te dale lepuri, mos u tregoni naive edhe beheni qesharake me veten.

Punoni me vet veten, stervitni intuiten, durimin, shpirtin edhe me pas cdo gje do te jete me e lehte.
Kaq kisha, respekte te gjitheve.

Pajtohem plotesisht me mendimin tuaj ... :respekt:
bennitezz
bennitezz

1


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty -neSe munD Te mE jaP PeRgjiGje Dikush.!!?

Mesazh  bbb1 prej 25.06.11 12:54

-Desha te dii Per nje dukuri QE e kam Wrejtur Mbrem ..por Qe mu Duk E Quditshme ..dhe desha t'ju pyes ketu nese ndonjeri ka pergjigjee ......aa esht e mundur qe ne qiell gjysme te hapur .nee njeren ane ishte me Re dhe ne anen tieTer ishte qiell i hapur dhe me yje dhe dukej edhe hena.... dhe ne ate pjesen ku n'dahej qielli hapur dhe me re ..kishte vetettima por pa kuRrfare zhurme ...wetem drita qe dukej ..dhe afer atij wendi vinin e shkonin disa helikoptere qee per mua ishtee diqkaa Shum e dyshimt pasi nuk me ka ndodhur asnjehere te sho kesoo rastesh ..ndoshta mund te jet edhe diqkaa natyrale /..por per mua dukej diqka misterjoze ...nese ka dikush Pergjigjee Per KEt ju lus taa thoni ktu .....//Me MirkuPtim.!!
bbb1
bbb1

8


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty .........................

Mesazh  xxl prej 25.06.11 16:58

VETEM THJESHT JAM NJERI I GJALL ISHA AFER VDEKJES BALLPER BALL ,
POR SEDI DESHI ZOTI SKAM PROBLEM ME SHNDETIN TASH,
AT NAT KUR ME NDODHI RASTI DISA JAV ME VON ME TREGOJ DR.SE KAM HUMBUR 2,8L GJAK
xxl
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Per dukurite e paspjegueshme

Mesazh  Elsavrana prej 07.07.11 20:21

Perseri une elsavrana.

Isha rreth gjashte vjece dhe jetonim ne nje shtepi shume te vjeter une dhe mamaja ime qe atehere ishte shume e re, ndonja 27 vjece.

Babai ishte, ndodhej ne burg per shkaqe abstrakte-politike dhe ne te dyja mezi kishim siguruar nje dhomeze perdhese ne ate shtepi qe ishte puqur me varreza e vjetra.

Ishte nate e ftohte dimri . Zjarrin qe kishim ndezur ne vatren e vogel e kishim mbuluar pergjysme me hi, me qellim qe edhe te na ngrohte, po edhe te mos na rrezikonte. Ndersa krevati yne ishte puqur dy pellembe larg nga vatra, sepse dhoma ishte mikroskopike.

Pothuaj cdo nate ne endrat e mia hynin pamje dhe figura te cuditshme, qe per nje kohe te gjate i kam patur ne kujtese. Besoj kjo per shkak te varrezave te vjetra qe ndodheshin puqur me dritaret e vogla te dhomezes. Pra pothuaj cdo nate une ndieja prezencen e gjera te huaja qe hynin ne gjumin tim.

Pa menduar, pa ditur se egzistonin.

Edhe ate nate une po perpelitesha dhe po levizja me shqetesim dhe ime me u zgjua e rrutulloi syte rreth e rreth dhomes. Atehere mbanin edhe nje kandileze te vogel, se ime me nuk e donte erresiren. Ne ndricimi e kongjijve dhe te kandilit ajo pa nje burre te vogel sa kukullat "barbi" qe kishte hapur kembet e po ngrohej anash vatres per shtate pale qejfe, tregonte ajo me vone. Ai ishte i veshur me tirqe e gajtane , me qeleshe e xhamadan ashtu sic jemi mesuar te shohin edhe sot ne asamblet apotek malesoret.

Mbizoterinin ngjyrat dhe fijet e arta ne tere qendizmat. Ai vazhdonte te ngrohej dhe ne doren e vogel mbante mashanin e shpesh e me shpesh pushpuriste zjarrin si per t'i dhene gjalleri. Une fillova te qaja, ashtu gjysme e pergjumur, me sy te mbyllur. Ai njeriu i vockel e shpupurisi edhe njehere fort zjarrin, aq sa shkendijat rane edhe mbi jorgan, ( shenjat e djegjes u ekspertuan nga komshijte dhe tezet e mia te nesermen), u kthye e hodhi syte rrotull, po pa i ndalur tek ime me qe e shikonte ne heshtje, dhe me nje inat te befte i fryu kandilit dhe u be erresire...ndersa ai vete sikur u perpi neper oxhak.

Mamaja tregonte me vone qe ishte e sigurt qe iku perpjete oxhakut, sepse kongjijte e perhapur ne vater ndriconin mire.
Kur te nesermen u tregoi tezeve te mia ato i tha se "ke bere mire qe nuk i fole, qe nuk ja prishe qetesine ,sepse ai ka ardhur nga "pertej."

Nga pertej...po nga????
E gjithe kjo eshte e vertete. Dhe ashtu sic eshte cituar edhe nga dikush...Une jam me mendimin e Shen Agustinit....
Elsavrana
Elsavrana

54


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  nert prej 09.07.11 19:35

Desha dhe une te ndaja nje ngjarje ne jten time ne te cilen kam qene deshmitare vet.
Gjyshi im ishte shume semure dhe te gjithe doktoret thoshin se ai do te vdiste, Mami im shkonte cdo dite te shpija e tij dhe kujdesej per te. Nje dite e gjeti ne toke qe dridhej o gjithe, therret komshinjte ta ndihmonin. per nje cast ai nuk levizi me ( mami tha qe ai vdiq) ne ate kohe hyn nje komshije bertet dhe gjyshi u ngjall. U be me mire, ate dite ai fliste shume gjera te gjithe ne menduam se fliste percart, permendte dt ore, dite.

Ate nate une e kam pare te cohej ne kembe te shkonte ne tualet vet ne kembe, mgjs ai smund te levizte ??? Fantazi e mendjes sime !!! JO JO

Per dy muaj ne rrinim me gjyshin kujdesishim per te. Ai gjithmone permendte nje emer bisedonte me te Kasem i theriste, mami e pyeste ai thoshte qe fliste me ta vinte dhe gjyshja po ajo sfliste fare vetem rrinte dhe e shikonte, ai thoshte se se linin te tjeret, (gjyshja kishte 3 vjet qe kishte vdekur). Kur mami e pyeste pse vinte ai thoshte se duan te me marrin me vete. Gjyshi thoshte se e rrihnin mami thoshte se kishte shenja ne trup.

Gjyshi im vdiq pas 2 muajsh ne te njejten muaj, ne te njejtin ore, ne te njejtin dite te javes sic kishte vdekur dhe gjyshja, dhe me cuditshmja ne ato dt, ne ato ore, ne te ato dite qe permendi diten qe u kthye.

Per dy muaj rresht ai nuk i duronte dot ngjyren e kuqe, ngjyrat e ndezura...

nert
nert

86


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.07.11 2:33

une kam nje histori te vertet dhe mitike qe e meriton nje film ,ka ndodhur ne kohen e ali pashe tepelenes ,por dua tja u tregoj ne versionin e plote se une vet e kam te degjuar nga te aferm .ka edhe nje shkrim ne nje libr per kete ngjarje dhe sapo ta gjej do e tregoj .behet fjale per nje djalosh i clli quhej Ligor dhe kishte bisht ,dhe ne shpatullat kishte krahe ,dhe disa si pune tatuazhesh por qe nga lindja. do e gjej versjon te plote ta tregoj
maqomaqo3
maqomaqo3

125


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  A.Angel prej 10.07.11 2:47

lejlalejla10@yahoo.com shkruajti:Keto sende qe i tregoni me duken si prralla.kam degjuar per shum x raste qe i kan ndodhur po mua personalisht mse kan ndodhur kurr.dhe nese del nga shtepija me emrina e ALLAHUT dhe kethehesh me emrin e ALLAHUT prap kurr ne jet nuk do te ndodh asgje.e si po thuni naten ditn pas ore 22 e 21 une kam dal nat e dit bile vorreti kam deshir ti vizitoj shpesh te afermit e mi qe kan vdekur dhe kurr ne jet sme ka ndodhur kurgja,nese beson ne nje ZOT DHE BESON NE ALLAHUN E FUQISHUM SKA PER TE NDODH ASGJE.

Keshtu eshte kur beson dhe i lutesh Zotit nuk te ndodhe asgje, ai qdo here te mbron nga e keqja. mua me pelqen qe ti lutem Zotit, sepse me pas ndihem e sigurt.dhe me pelqen ajo ndjesia e sigurise.
A.Angel
A.Angel

11


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Oret

Mesazh  sheli prej 19.08.12 1:19

desha nga ato qe kan mundesi te me kthejne nje pergjigje te sakte ne lidhje me historin qe do tregoj... Une isha me vajzen e Xhaxhait ne nje fshat te vogel te Tiranes dhe ndersa po binte nata vendosem te shkonim tek nje komshi aty afer per te marr dicka te vogel ndenjem aty per rreth dy ore pastaj vendosem te niseshim per ne shtepi.. ishte ora 10 kur degjuam klithma te llahtarshme filluam te dridheshim ndersa klithmat dukeshin si te nje morti te te vdekurish me zor shkuam ne shtepi. Dhe ne pysnim te vjetrit per keto gjera dhe ato me vendosmeri me thonin se jan oret 'shpirtra te mallkuar'
sheli
sheli

6


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty E njejta gje me ka ndodhur dhe mua

Mesazh  M.racer prej 25.11.12 19:16

andionly24 shkruajti:kam qene ne plazh ne vitin 2009 ne muajin korrik gusht,teksa po shkoja per te porositur dicka tek nje lokal aty afer,pak me pare kisha bler nje varese ne forme zemre,dhe e kisha vendosur ne qafe,teksa po e vezhgoja papritur varesja u keput dhe me ngeli ne dore vetem zemra kurse rripi i vareses ishte ne qafen time dhe i pakeputur un u habita sesi u shkeput varesaja pa u keputur litari por edhe varesja nuk kishte asnje demtm dmth nuk kishte vend per tu shkeputur nga lidhsja........edhe zemra edhe litari nuk kishin demtime dhe un akoma nuk e shpjegoj dot sesi ka ndoshur kjo gje........edhe c"esht me e keqja askush nuk me beson per kete.............**ANDI**


Edituar për herë të fundit nga M.racer në 25.11.12 19:19, edituar 1 herë gjithsej (Reason for editing : keshtu si Andi me ndodhi dhe mua kur isha duke u kthyer per shtepi rreth ores 10 te darkes, por me varsen e florit dhe medaljonin me kryq te gdhenur qe e mbaj gjithmone ne te....dhe kur ua thash te tjerve sme besonte njeri.)
M.racer
M.racer

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  M.racer prej 06.09.13 16:20

E njejta gje me ka ndodhur dhe mua, po ne vend te zemres kam nje medaljon me kryq, kam ngelur i habitur pa mase dhe nuk e kuptoj si mund te ndodhi, dhe sme beson asnjeri
M.racer
M.racer

10


Mbrapsht në krye Shko poshtë

histori - Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme - Faqe 2 Empty Re: Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi